Beyaz zehirin 2003 güncesi

Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Maddeler Kontrol Kurulu 2003 yıllık raporu açıklandı.

ANKARA - Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Maddeler Kontrol Kurulu 2003 yıllık raporu açıklandı. Uyuşturucu gelirlerinin büyük bölümünün Kaide ve Taliban gibi örgütlere gittiği belirtilen raporda, uyuşturucu üretiminde Afganistan dikkat çekiyor. Türkmenistan uluslararası mücadeleye destek olmuyor. Geçiş yolu Türkiye'de uyuşturucu tedavisi için başvuranların sayısı artı.
Listede PKK da var
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın uyuşturucu raporuyla benzerlik gösteren rapor, kurul üyesi olan emekli büyükelçi Nüzhet Kandemir tarafından açıklandı. Kandemir, uluslararası kontrole tabii uyuşturucu ve sentetik psikotrop madde içeren ürünlerin elektronik posta (e-mail) yoluyla satıldığını, kurulun bu yolla yapılan ithalat ve ihracatın önlenmesi için hükümetlere çağrıda bulunduğunu söyleyerek şu bilgileri verdi:

 • Gelirin büyük bölümü köktendinci örgütlere gidiyor. PKK, Kaide, Arnuvutluk, Kosova, ve Makedonya'daki çeşitli terör grupları, Hizbullah, Nepal, Filipinler, Somali, Sri-Lanka ve Özbekistan'dakiuyuşturucu bağlantılı suç örgütleri arasında yer alıyor.
 • Uyuşturucu üretiminin en yaygın olduğu ülke olan Afganistan. Afganistan'da Taliban rejimi 2001 yılında uyuşturucu üretimini yasakladı. Ancak yasaklama fiyatları 10 misli artırdı. Bir Afgan çiftçisi buğday ekmesi halinde hektar başına 22 dolar, afyon ekmesi halinde hektar başına 2700 dolar kazanabiliyor.
 • Türkmenistan Orta Asya ülkeleri arasında uluslararası toplumla işbirliği yapmayan tek ülke. Türkmenistan'ın Afganistan'a 700 kilometrelik sınırı var, ne istatistiki bilgi veriyor ne de rapor.
 • Hollanda dünya kaçakçılık merkezi haline geldi. Uluslararası sözleşmelere aykırı hareket eden Hollanda, kurulun gündeminde. Kurul BM güvenlik Konseyi'nin 1961'deki sözleşmesini hatırlatarak, Hollanda ve Almanya gibi ülkelere 'ambargo' tehdidi yapıyor.
  Sanal eczaneler
 • Asya'dan Avrupa'ya Türkiye üzerinden 100 bin ton tabii uyuşturucu sevk ediliyor. Türkiye'de uyuşturucu bağlantılı sorunlar nedeniyle tedavi talep eden kişi sayısı artıyor. Gençler arasında en yaygın kullanılan uyuşturucular ecstacy ve captagon.
 • Yasadışı yollardan üretilen uyarıcıların Doğu Akdeniz bölgesinde kullanım ve trafiği artıyor. Bu tür uyuşturucuların kaynağı Doğu Avrupa olmasına rağmen üretim Türkiye'de de yapılıyor.
 • Hintkeneviri, Afrika kıtasında en yaygın uyuşturucu madde olmaya devam ediyor.
 • ABD'de reçeteli ilaçların amacı dışında kullanımı devam ediyor ve internet eczanelerinden uyuşturucu ilaçlar yasadışı satılıyor. 1995 ve 2002 yılları arasında hastane acil servislerine uyuşturucu bağımlılık tedavisi için gelenlerin sayısı yüzde 165 oranında arttı.
 • Afyon üretiminde Afganistan'dan sonra ikinci en büyük üretici olan Myanmar'da 1996' dan bu yana ekim üçte bir azaldı.
 • Avrupa ülkeleri, Kuzey Amerika'dan sonra dünyadaki ikinci en büyük kokain pazarı .
 • Müptelalar arasındaki ortak enjektör kullanımı HIV'in yayılmasını da tetikliyor.