Beyazıt'ta gösteriye polis müdahalesi: 15 gözaltı

Polis, İÜ'deki disiplin soruşturmaların protesto için basın açıklaması yapmak isteyen gruba biber gazı ve gözyaşartıcı gazla müdahale etti.

Çeşitli gösterilere katıldıkları
gerekçesiyle bazı öğrenciler hakkında İstanbul Üniversitesi'nde (İÜ)
başlatılan disiplin soruşturmasını protesto etmek amacıyla Beyazıt Meydanı'nda
basın açıklaması yapmak isteyen grup, polisin biber gazı ve gözyaşartıcı gaz
kullanarak yaptığı müdahale sonucu dağıtıldı.
Beyazıt Tramvay Durağı'nda toplanan yaklaşık 50 kişilik öğrenci grubu, üzerlerinde disiplin soruşturmasını protesto eden içerikte yazılar bulunan pankartlar açarak, sloganlar eşliğinde Beyazıt Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Grubu meydan girişine yakın bir noktada çembere alan polis, dağılmalarını istedi. Protestocuların Beyazıt Meydanı'nda basın açıklaması yapmakta ısrar etmeleri üzerine, polisle grup arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Polisin tekrar 'dağılın' uyarısında bulunduğu grup, bu uyarıyı da dikkate almayınca, polisin biber gazı ve göz yaşartıcı gaz sıkarak yaptığı müdahaleyle karşılaştı. Gruptakilerin bir kısmı Kumkapı yönüne doğru kaçarak ara sokaklarda izini kaybettirirken, yaklaşık 15 öğrenci gözaltına alındı.
Bu arada sıkılan gazlardan, göstericilerin yanı sıra olayları görüntülemeye çalışan bazı basın mensupları, gaz maskesi takmayan polisler ve çevreden olayı izleyen vatandaşlar da etkilendi.