Beyazıt'ta maskeli, sopalı öğrenci avı

Beyazıt'ta maskeli, sopalı öğrenci avı
Beyazıt'ta maskeli, sopalı öğrenci avı
Beyazıt Meydanı'nda eylem yapan öğrencilere maskeli bir grup sopalarla saldırdı.

İSTANBUL -  Bir grup öğrenci , Dicle Üniversitesi'nde yaşanan ve dün de İstanbul Üniversitesi'nde çıkan olayları protesto etmek için saat 15.00'da basın açıklaması yapmak üzere Beyazıt Meydanı'nda toplanmaya başladı. Ancak, grup diğer arkadaşlarını beklerken, çevrede bulunan basın mensuplarına ve polislere ileride duran yüzleri maskeli ve sopalı başka bir grubu gösterdi. Bunun üzerine polisin harekete geçmesiyle beraber yüzleri maskeli grup, ellerindeki sopalarla diğer gruba doğru koşmaya başladı. Polisin müdahale etmesiyle maskeli grup, ara sokağa yöneldi. Bu grup daha sonra, "Yaşasın şeriat", "Yaşasın İslami mücadelemiz" diye slogan atarak yeniden toplandı. O sırada harekete geçen çevik kuvvet ekipleri toplanan gruba biber gazıyla müdahale etti. Ara sokakta ilerleyen grup, olaylar üzerine İstanbul Üniversitesi Rektörlük binasının bulunduğu bahçeye giren diğer gruba ve polise soda şişeleri atmaya başladı. Daha sonra iki grup da birbirlerine duvarın diğer tarafından soda şişeleri fırlattı. Olayda çevredeki seyyar satıcı tezgahlarının da devrildiği görüldü.

Daha sonra polis, yüzleri maskeli grubu okulun çevresinden uzaklaştırdı. Bu arada diğer grup toplanarak, maskeli grubun uzaklaştırıldığı sokağa geldi ve peşlerinden gitmek istedi. Ancak polis, barikat kurarak, geçmelerine izin vermedi. Bunun üzerine, üniversitenin ana kapısına yönelen grup, içeri girmek için kapıları zorlamaya başladı. Açıklamada, "Beyazıt faşizme mezar olacak" slogan atan grup, daha sonra basın açıklaması yaptı. "Burada basın açıklaması yapacaktık. Ama basın açıklaması yapmamıza bile tahammül edilemiyor. Çünkü bu ülkede üniversitelilerin ses çıkarmasını istemiyorlar. Ama biz inatla buradayız" denildi. Grup, açıklamanın ardından ana kapıdan üniversiteye girdi. (Dilhun GENÇDAL-Yaşar KAÇMAZ-İbrahim AKTÜRK/DHA) 

 


  http://www.radikal.com.tr/1129272112927220

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  dersimi - Efendisiz65

  kürdistanın islami mücadeleye ihtiyacı yok. kürtlere müslümanlığı sen yada hiçbir ithal islami hiziplerde öğretemez. kürtler zaten müslüman. sizin kafanızdaki o gerici islam bu coğrafyada hayat bulmayacak onu kafanızdan çıkarın. ayrıca rumuzunu değiş. dersimli olmadığın taa dersimden sırıtıyor. sen oralardan olsan bile, en fazla tuncelili olursun.

  ORGANİZE İŞLER - m.rozbilen

  Fikirle mücadele edemeyen ancak sopa,satır,zincir ve bıçak gibi aşağılık yollara başvuruyor.Gençler dahil herkes birbirini dinleyerek tahammül edip saygı duysa bu olayların hiç biri olmaz ve hiç kimse bir başkasının maşası durumuna gelmez.Ey gençler,sizi bu olaylara sürükleyip öte tarafta seyredenler neden hep arka planda dururlar,bilir misiniz? Bu ülkeyi sevdiklerinden mi ya da sizin ve inancınıza saygılarından mı sanıyorsunuz? Bu olaydaki gurubun kim ve kimler olduğunu herkes biliyor.Bir polis bilmiyor.Hükümetin bu süreçte bence çok dikkatli davranması ve istihbarata önem vermesi gerektiği düşüncesindeyim.Böyle provokatif olayların tuzağına düşmemesi lazım.

  Diyarbakır ve İstanbul - axin21

  Diyarbakır'da ki olayda ellerinde sopalarla gelen Hizbullah grubunun İslam dinini kendi çıkarlarına alet ettikleri ortada. Geçmişte imamı dahi satırla doğrayan bu karanlık grubun BDP'yi dinsizlikle suçlaması ne kadar abes olduğu ortadadır. Diyarbakır'da ve İstanbul'da yaşanan bu gelişmelerin ve bu gelişmeler kapsamında (polisin yanında bu grupların sopalarla çok rahat bir şekilde hareket etmeleri)tutuklama olmaması insanı endişelendiriyor.

  Bir kaç yobaz komünist - MahmutYahya

  Ben Türkiyede hiç bir kanaat önderini görmedimki gidin maske takıp olay çıkarın şurayı burayı yakın diyen.Ama olay çıkarın orayı burayı yakın diyen o kadar çok komünist gördümki,ve chp li.

  Aba sopa.. - caglarkarademir

  Ne yazik ki veya ne iyi ki bu tip provakasyonlarda hukumetin parmagi yoktur. Hukumetin birilerinin yuregini hos etmesi gerekmekte ve boyle mesaji almaktadir. 3.dunya ulkesi olan T.C (cok sevildigi ve F.B da isimlerin basina koyuldugu gibi) nin bu tip asimetrik(bu da eski pasalarimizin sevdigi bir terim) savas tekniklerinde acemi ve gucsuzdur. Chicago da bir gay ayaklanmasi yada Londrada bir Islam hareketinin icinde olmadiktan sonra Pennysilvanyadan organize edilen Turce olimpiyatlari duzenlemekle karsi hucuma gecmek bu devirde artik zordur.Kurdistan da huzur oyle Kerry nin dedigi gibi istenmemektedir. Isin ucunda petrol ve yikilmasina az kalmis mezopotamya kulturunu dagitmak vardir. Daha neler vardir emme bizim aklimiz ermez...

  Otuz yıl önce de varlardı. - Su Cemre Sim

  Bir gün İ.Ü.İktisat Fakületesi'nin kütüphhanesinde ders çalışyordum.Bir grup sol görüşlü öğrnci gösteri yapıyordu.Derken iri,kısa düzgün saçlı,elleri sopalı,yüzleri puişili bir topluluk,açlıktan yoluna yürüyemeyen çoğu cılız çocuklara çalmaya başladı.Nerelerine gelirse.Birinin kafasına vurdular;çocuğun burnundan kan fışkırdı,kulakları bile kanamıştı.Şaşa kaldım.Hepsinin elindeki sopalar çok düzgün,aynı boyda ve oldukça kalındı.Hiçbiri öğrenciye benzemiyordu.Bir insana böylesine acımasız vurulduğunu ilk kez görüyordum.

  Bunların Hizbullahçı olduğunu sanmıyorum - unutulur

  Bunlar kesinlikle Hizbullahçı değil. Fotoğrafları dikkatli inceledim. Beysbol şapkaları, yapmacık tavırları, daha önce duyulmamış zorlama sloganlar (yaşasın şeriat gibi), aynı renk ve uzunlukta sopaları, polisle organize yürüyüşleri, hiç birinin uzun sakalının olmaması, düzgün şiveleri, hiç birinin kumaş bol pantolon giymemesi, rahat tavırları, birbirlerinden uzaklaşmaları v.b. Birileri yine kavga çıkarmak istiyor.