Beyhude çete davaları

'Susurluk Çetesi'yle bağlantılı davalar zincirinde sanıklar ya beraat etti ya da zamanaşımından kurtuldu. İşte davalar ve sonuçları:
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - 'Susurluk Çetesi'yle bağlantılı davalar zincirinde sanıklar ya beraat etti ya da zamanaşımından kurtuldu. İşte davalar ve sonuçları:
Topal cinayeti: Susurluk davalarının en önemlisi olan Beyoğlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 'kumarhaneler kralı' Ömer Lütfü Topal'ın öldürülmesi davası dördüncü yılını geride bırakırken, geçen haftaki son duruşmada savcı tüm sanıkların beraatini istedi. İddianamede Susurluk davasının da sanıkları olan eski özel timci polisler Ayhan Çarkın, Oğuz Yorulmaz, Ercan Ersoy ve Mustafa Altunok, Topal'ın iş ortakları Ali Fevzi Bir ve Sami Hoştan ile katliam davasından hükümlü Haluk Kırcı'nın idamı, sigortacı Serdar Özdağ'ın ise 20 yıl hapsi isteniyordu.
Kurye Dilek davası: Atatürk Havalimanı'nda 25 milyar lira karşığı
'uyuşturucu parası' dövizle yakalanan kurye Dilek Örnek ile özel timci polis Ayhan Akça'nın da aralarında bulunduğu sanıklar hakkında 'Teşekkül oluşturarak eroin ihraç etmek'ten İstanbul 4 No'lu DGM'de, 'Karapara aklamak' suçundan da Bakırköy 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Sanıkların tahliye edildiği davalar devam ediyor.
Sahte pasaport: MİT'çi Tarık Ümit ile uyuşturucu kaçakçısı Yaşar Öz'e sahte yeşil pasaport sağladıkları gerekçesiyle yargılanan Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürü Nurten Demir ve şube müdürlerinden Halil Güven ile polis memurları Meltem Uçar ve Ömer Karaahmetoğlu beraat etti. Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi'nin beraat kararında, sanıkların suçu işlediği ancak 'rica ile baskı altına alındıkları' savunuldu.
Kırcı'nın firarına beraat: Bahçelievler katliamının idama hükümlü sanığı ve çete üyesi Haluk Kırcı'nın 1996'da İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü'nden firarıyla ilgili İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan eski şube müdürü Sedat Demir, 13 Ekim 1997'de beraat etti.
Öz'ün serbest bırakılması: 1994'te 'Emniyet Genel Müdürlüğü uzmanlık belgesi', yeşil pasaport ve silahlarla yakalanan Yaşar Öz'ü Mehmet Ağar'ın talimatıyla serbest bırakan dönemin İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mestan Şener, Mali Şube Müdür Yardımcısı Osman Yıldırım Özkaraca ve başkomiser M. Nahit Yürüten, 26 Ocak 1998 günü Şişli 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nce 'Adli makamları yanıltmak ve kanunsuz emri yerine getirmek' suçundan üçer ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu ceza 1 milyon 150 bin lira paraya çevrilerek ertelendi. Diğer sanıklar beraat etti.
Çatlı'ya sahte kimlik: Susurluk kazasında ölen ülkücü çete lideri Abdullah Çatlı'ya 'Mehmet Özbay' sahte kimliği ile silah ruhsatı alabilmesi için sahte rapor ve ikametgâh belgesi düzenleyen başkomiser Doğan Şimşek, polis memuru Dinçer Sarıboğa ve muhtar Burhan Kocapehlivan, Fatih 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından bir yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırıldı.
Yazıcıoğlu davası: Topal davası sanıkları özel timcileri savcılığa çıkarmadan serbest bırakan dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu ve yardımcısı Bilgi Ünal hakkında 'görevi kötüye kullanmak'tan İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava 4 Kasım 1999'da beraatle sonuçlandı. Yargıtay, 'sanıkların kanunsuz şekilde serbest bırakıldığını' belirterek beraati bozması üzerine dava yeniden başladı.
Savcıya tehdit:Ömer Lütfü Topal'ın öldürülmesiyle ilgili soruşturmayı yürüten Sarıyer Cumhuriyet Başsavcısı Veli Engin Arslan'ı 'yayın yoluyla tehdit' ettikleri öne sürülen Topal'ın kurpiye sevgilisi Sevda İnce ve Gözcü gazetesi muhabiri Mehmet Şehirli hakkında Sarıyer Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan dava beraatle sonuçlandı.
Menzir'in görev ihmali:
İstanbul Emniyet Müdürlüğü yaptığı dönemde, uyuşturucu kaçakçısı Yaşar Öz'ün evinde
yapılan aramada ele geçirilen silah ve evraka ilişkin yasal işlem yaptırmadığı gerekçesiyle, üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılabilmesi için fezleke düzenlendi.
Hanefi Avcı: Eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı. MİT'in bazı telefon numaralarını açıkladığı iddiasıyla yargılanan Hanefi Avcı, 'suç işleme kastıyla hareket etmediği' gerekçesiyle beraat etti.
Yaprak'ın kaçırılması: Gaziantep'te yayın yapan Yaprak TV'nin sahibi Mehmet Ali Yaprak'ın 25 Mayıs 1996'da kaçırılmasıyla ilgili aralarında Haluk Kırcı'nın da bulunduğu dokuz kişi hakkında Adana DGM'de 'çete', Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi'nde de 'zorla adam kaçırmak, gasp, adam öldürmeye teşebbüs' suçlarından açılan dava da beraat kararıyla sonuçlandı.