Beyin gücü haritası hazırlandı

TÜBİTAK, NASA'dan Google'a tüm dünyaya dağılan Türk bilim insanlarını bir veritabanında 'topladı'. 47 ülkede 1335 isme ulaşıldı.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

TÜBİTAK, dünyanın değişik yerlerinde görev yapan Türk bilim insanlarını bir ‘veritabanında’ buluşturmak için yürüttüğü çalışmaları tamamladı. Düzenli olarak güncellenecek olan çalışmaya göre veri tabanına şu ana kadar 47 ülkedeki 1335 Türk bilim insanı kaydedildi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “En fazla bilim insanımız ABD ’de var. Bilim insanlarımızın hem kendi bulundukları yerlerde yapacakları hem de Türkiye ’de yapacakları araştırmalardan istifade etmek istiyoruz. Biz bunları beyin göçü olarak değerlendirmiyoruz, aksine beyin gücü olarak görüyoruz” diye konuştu.
Bakan Ergün, “Her biri vaktiyle uygun çalışma koşulları bulamadığı için Türkiye’den başka ülkelere gitmek zorunda kalan insanlarımız. Ama şimdi onlarla yeniden temas kurduk. Dünyanın değişik yerlerindeki beyin gücümüz onlar. Yükseköğretim Kurulu ile ilgili kanun çalışmaları da yapılıyor. Eminim o kanun da bize bu konuda yeni imkânlar sağlayacaktır” dedi. 

‘Bir ağ oluşturacağız’ 

TÜBİTAK’ta oluşturulan birimin, tek tek temasa geçerek dünyanın dört bir yanındaki Türk bilim insanlarını bilgi havuzuna dahil ettiğini kaydeden Ergün, “Hem kendi aralarında hem Türkiye ile aralarında bir network oluşturmak istiyoruz. Ulaştığımız bilim insanları heyecanlanıyorlar ve ilk defa Türkiye’den kendilerinin arandığını söylüyorlar. Şu ana kadar 47 ülkeden 1335 isme ulaştık ve veritabanına dahil ettik. Bu çalışma her yıl güncellenecek bir çalışma olacak. Şimdi bunları bir kitapta topladık” diye konuştu.
Yurtdışındaki Türk bilim insanlarının en yoğun olduğu ülke ABD. Bilim insanlarının yüzde 49’u (652) ABD’de, yüzde 11’i (145) Almanya’da ve yüzde 7.5’i (101) Kanada’da görev yapıyor. Bölgelere göre bakıldığında ise yüzde 57’si Kuzey Amerika’da, yüzde 34’ü Avrupa ’da, yüzde 5’i Asya-Pasifik ülkelerinde, yüzde 3’ü Ortadoğu ’da, yüzde 1’i Ortaasya’da görev yapıyor.
Yüzde 37’si mühendislik ve teknoloji, yüzde 27’si doğa bilimleri, yüzde 18’i sosyal bilimler, yüzde 13’ü tıp ve sağlık alanında, yüzde 4’ü beşeri bilimler, yüzde 1’i ise zirai bilimler alanında faaliyet gösteriyor.
Kayıtlı araştırmacıların yüzde 76’sı üniversitelerde görev yaparken, yüzde 12’si araştırma merkezlerinde, yüzde 10’u özel sektörde, yüzde 1’i kamu kurumu, yüzde 1’i de uluslararası kuruluşlarda görevli. 

Prof. Dr. Görür: Güzel adım ama evdeki bilim insanı ne olacak?
İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür hükümetin yurtdışındaki bilim insanları ile bir araya gelmek istemesinin pozitif bir adım olduğunu, bunu kişisel olarak desteklediğini söyledi. Ancak bakanlığın kendi evinde de aynı hassasiyeti göstermesi gerektiğini belirten Görür, “Ülkedeki üniversitelerin durumuna bakıldığında, bilimsel altyapının yetersizliği göz önüne alındığında, bilim insanlarının yaşam koşulları ortaya konulduğunda ve bir de bilim insanları arasında bilimsel olmayan ölçütlere göre ayrıştırmanın mevcudiyeti göz önüne alındığında; doğrusu bakanlığın yapmak istedikleri ile Türkiye’deki bilim insanlarına bakış açısında tutarsızlık göze çarpıyor” dedi.

Google’dan orduya kadar!
Dilan Görür (Matematik) Yahoo
Samet Ayhan (Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri) Boeing
Gökhan Tur (Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri) Microsoft
İrfan Bulu (Fizik Bilimler) Harvard Üniversitesi
Kemal Altıntaş (Elektrik-Elektronik, Bilişim) LG Elektronik
Olcay Sertel (Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilişim Mühendisliği) Google
Süleyman Akif Gökoğlu (Makine Mühendisliği) NASA
İbrahim Üçok (Malzeme Mühendisliği) General Electric
Oğuz Demirci ( Medikal Mühendisliği) Goodyear
Furkan Eke (Elektrik-Elektronik Mühendisliği) BMW
Selman Akbulut (Matematik) Michigan State Üniversitesi
Güner Arslan (Bilgisayar ve Bilişim) Silicon Laboratories
İsmail Çiçek (Makine Mühendisliği): ABD Hava Kuvvetleri