'Beyin ölümü' uyarısı

Organ bağışlarında, hukuki sürece bağlı bazı sorunların yaşandığını savunan Sağlık Bakanlığı, savcıları uyardı.

ANKARA - Organ bağışlarında, hukuki sürece bağlı bazı sorunların yaşandığını savunan Sağlık Bakanlığı, savcıları uyardı. 'Beyin ölümü' ile 'bitkisel hayat'ın karıştırıldığını belirten Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı'na konuyla ilgili bir bilgi notu gönderdi. Bilgi notunda, kimi zaman karıştırılan 'beyin ölümü' ile 'bitkisel hayat'ın birbirinden farklı şeyler olduğu, bu ayrımın bilinmemesinin kimi zaman kritik zaman kayıplarına yol açtığı ve bağışlanan organların sırf bu yüzden işlevsiz hale geldiği vurgulandı.
Beyin ölümü sonrasında organ bağışı işlemleri, kişinin yakınlarının
onayıyla başlatılıyor. Ancak olay adli bir vakaysa, yani beyin ölümü gerçekleşen kişi kaza, silahlı saldırı gibi savcılıkça soruşturulan bir vakanın mağduru ise, kişinin tıbben ölüp ölmediği konusunda savcılık izni gerekiyor.
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Gümrükçüoğlu, savcılıklara iletilmek üzere Adalet Bakanlığı'na bir yazı ve bilgi notu gönderdi. Yazıda verilen bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı müfettişleri, yaptıkları incelemelerde, adli olgularda organ bağışı durumunda savcıların beyin ölümü kavramını tam olarak değerlendiremediklerini tespit etti. Bunun sonucunda zaman kaybı yaşandığı ve bağışlanan organların kullanılamadığı görüldü.
Adalet Bakanlığı tarafından savcılara iletilen bilgi notunda şöyle denildi:
36 saatlik süre

 • Beyin ölümü, beyin fonksiyonlarının geri dönüşümsüz kaybolması anlamına geliyor. Beyin ölümü gerçekleşen kişide solunum ve dolaşım ancak yoğun bakımda destek makineleriyle sürdürülebilir. Beyin ölümü tanısı konulan kişi tıbben ölüdür.
 • Bu kişilerde yoğun bakımda verilen bütün tıbbi desteğe rağmen 24-36 saat sonra, beyin dışındaki organların da fonksiyonları kaybolur.
 • Beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından bu kişiler 'donör' olarak adlandırılır, donörlerde en kısa süre içinde organlar fonksiyonlarını kaybetmeden organların alınarak beklenen hastalara nakledilmesi gerekir.
  Solunum sürüyor mu?
 • Beyin ölümü ile bitkisel hayat arasındaki en önemli fark ise bitkisel hayattaki hastaların solunumlarının devam etmesidir. Bu hastalar aylarca ya da yıllarca yaşamaya devam edebilir, bazı durumlarda da iyileşebilir. Beyin ölümü 'vazodaki çiçeğe', bitkisel hayat ise 'saksıdaki çiçeğe' benzer.
 • Organ naklinin dini açıdan da sakıncası yoktur.
  Sağlık Bakanlığı tarafından Adalet Bakanlığı'na gönderilen notta organ ve doku nakli bekleyen hasta sayısının her geçen gün arttığı, Türkiye'de 30 bin üzerinde kronik böbrek yetmezliği hastasının diyaliz cihazlarına bağlı olduğu, bu hastaların nakil umuduyla yaşadığı vurgulandı.


  • http://www.radikal.com.tr/7467367467360

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.