Beyin takımına 'Örümcek Ağı'

Hayali ihracatçılara karşı yedi büyük operasyon yapan mali polis, 'Örümcek Ağı' adı verilen operasyonla da 'beyin takımı'na ulaştı. 25 kişi gözaltında.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Hayali ihracatçılara yönelik yedi ayrı operasyona imza atan mali polis, hayali ihracatın 'beyin takımı'nı deşifre etmeyi başardı. Operasyonlarda ele geçirilen belgelerde adı geçen ancak deşifre edilemeyen
isimleri masaya yatıran polis, milyarlarca dolarlık hayali ihracatı organize eden 25 kişilik bir şebekeyle karşılaştı. 'Örümcek Ağı' adı verilen operasyonda gözaltına alınan 25 kişinin, 1998'de 300 milyon dolar (480 trilyon lira) ihracat teşviki aldığı belirlendi. İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen operasyonun mali boyutunun 3 milyar dolar olduğunu söyledi.
Radikal'in edindiği bilgiye göre; Örümcek Ağı Operasyonu'na, geçen yıl gerçekleştirilen
Balina, Paraşüt, Bufalo, Sis, Kartal, Hayal ve Fırtına operasyonlarında ele geçirilen hayali ihracat belgeleri kaynaklık etti. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) bünyesindeki Merkez Mali Şube Müdürlüğü, söz konusu belgelerde adı geçen ancak hayali iharacatlardaki rolleri deşifre edilemeyen isimleri masaya yatırdı. Maliye ve gümrük uzmanlarıyla yaklaşık on ay süren ortak bir çalışma yürüten mali polis, milyarlarca dolarlık hayali ihracatı organize eden 25 kişilik bir beyin takımıyla karşılaştı.
'Örümcek Ağı' üç ilde
Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi savcısı Hamza Keleş'in koordinesinde yürütülen Örümcek Ağı Operasyonu kapsamında, üç ilde belirlenen adreslere önceki sabah 06.00'da eşzamanlı baskınlar düzenlendi. Dosyada adı geçen 20 kişi İstanbul'da, dört kişi Gaziantep'te, biri de İçel'de gözaltına alındı. İsimleri şimdilik gizli tutulan 25 zanlı, sorgulanmak üzere Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ne getirildi.
Zanlıların, gümrüklerden onaylattıkları ihracat belgeleri ve bankalardan aldıkları DAB'larla Eximbank'tan düşük faizli teşvik kredisi kullandıkları, Maliye'den katma değer vergisi iadesi aldıkları ve Merkez Bankası'nın sunduğu ihracat teşvik olanaklarından yararlandıkları belirlendi.
1 milyar dolarlık belge
Son beş yılın ihracat dosyalarını incelemeye alan Maliye uzmanları, 25 zanlının sadece 1998 yılında 1 milyar dolarlık hayali ihracat belgesi düzenledikleri ve devletten 300 milyon dolar ihracat teşviki aldıklarını saptadı.
Hayali ihracat işlemlerinde ismi kullanılan şirketlerin şebekeyle bağlantılı olup olmadıklarının da araştırıldığı belirtildi. Zanlıların; işlemleri, bir şekilde vekâlet aldıkları şirketlerden habersiz yapıp yapmadıklarının bu araştırma sonucunda anlaşılacağı bildirildi.
***
Beş dakikalık havalelerle vurgun
Gözaltına alınanlardan hiçbirinin şirketi bulunmadığı; şebekenin, hayali ihracat işlemlerini başkalarına ait şirketler üzerinden gerçekleştirdiği öğrenildi. Türkiye'deki binlerce şirketi 70 ayrı ülkeye ihracat yapmış gibi gösteren zanlıların, hazırladıkları hayali ihracat belgelerini gümrüklerden rüşvet karşılığında onaylattıkları saptandı. Zanlıların belge üzerinde mal sattıkları yabancı şirketleri de araştıran polis, ilgili ülkelerden "Bizde böyle bir şirket yok" yanıtını aldı.
Şebekenin kâğıt üzerinde gerçekleştirdiği ihracat karşılığında Türkiye'ye girmesi gereken dövizlerin de Mersin ve Antalya'daki yurtdışı sayılan serbest bölgelerden havale edildiği belirlendi. Para transferlerinde Suriye ve İranlı bazı işadamlarının
kullanıldığı ortaya çıktı.
İşadamlarının İstanbul'daki bankalara döviz havale ettikleri, zanlıların da havalenin yapıldığı bankalardan Döviz Alım Belgesi (DAB) aldıkları bildirildi. Serbest bölgelerden gelen dövizlerin, DAB alındıktan hemen sonra işadamlarının hesabına havale yoluyla geri gönderildiği kaydedildi. Dövizlerin, İstanbul'daki bankalarda çoğu zaman sadece 5 dakika kaldığı belirtildi.