Beykoz'da mühimmat, bu kez balıkçı oltasına takıldı

Beykoz'da mühimmat, bu kez balıkçı oltasına takıldı
Beykoz'da mühimmat, bu kez balıkçı oltasına takıldı

İstanbul?da dalgıçlar dün denizin iki-iki buçuk metre derinliğine atılmış mühimmatları çıkarmak için saatlerce arama yaptı. FOTOĞRAF: M. AKİF ERDEM

İçinde mermi olan bir çuvalın oltaya takılması sonucu 'kazı'lar denize kaydırıldı. Dalgıçlar yüzlerce mermi, bomba, silah gibi malzemeler buldu

İSTANBUL - Ergenekon soruşturmasından sonra otoyol kenarlarında, çöp konteynerlarında ve toprağın altında bulunan silah ve mühimmata bu kez Beykoz’da denizden çıkanlar eklendi. Bir balıkçının oltasına mermi takılması sonucu dalgıçların deniz dibinde yaptığı araştırmada çok sayıda bomba, silah, mermi, bomba yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi.
Beykoz Çubuklu İskelesi’nin olduğu yerde balık tutanlardan birinin denize salladığı çaparisinin ucuna çuval takıldı. Balıkçı çuvalın içinde mermi olduğunu görünce Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü aradı.  Olay yerine polisler sevk edilirken dalgıçlar da çağrıldı. Saat 11.00 sıralarında başlayan aramanın sonunda denizden çıkartılan poşetlerde el bombaları, silah, 1000’in üzerinde uzun namlulu silah mermisi, sis bombaları, aydınlatma fişekleri, silah parçaları, bomba yapımında kullanan düzenek ve malzemeler bulundu. Malzemeler kriminal incelemeye gönderilirken, dalgıçlar aramaya devam etti. Arama yapılan yerin derinliğinin 2 - 2.5 metre civarında olduğu belirtildi.
Ergenekon operasyonlarının başlamasından sonra birçok bölgede poşet ya da çuvallar içinde sokağa, yol kenarlarına ya da çöp konteynırlarına bırakılan mühimmat bulunmuştu. Bunlara el konulup, incelemeler yapılmıştı. Ayrıca Ergenekon soruşturması kapsamında elde edilen bilgilere göre yapılan kazılarda da çok sayıda silah ve mühimmat çıkarıldı. Eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin’in evinde ele geçirilen krokideki bilgilerde Ankara Gölbaşı’nda, Ergenekon zanlısı yarbay Levent Dönmez’de bulunan krokiyle Sincan ilçesi Zir Vadisi’nde aramalar yapılmıştı. Bu aramalarda 30’dan fazla el bombası, sis bombası, binlerce mermi, law silahı ele geçirilmişti.
En büyük kazılardan biri de 21 Nisan’da Beykoz Poyrazköy’de Ergenekon zanlısı Bedrettin Dalan’ın yönetim kurulu başkanı olduğu İSTEK Vakfı’na ait, aynı zamanda askeri alan olan arazide yapılmıştı. Altı gün süren kazılarda 15’i dolu 22 LAW silahı, çok sayıda el bombası, C3 patlayıcı, hakem bombası, aydınlatma fişegi gibi silah ve mühimmat ele geçirilmişti. (Radikal)