Beykoz'da yine orman yangını: Terör kaynaklı sabotaj mı?

Beykoz'da yine orman yangını: Terör kaynaklı sabotaj mı?
Beykoz'da yine orman yangını: Terör kaynaklı sabotaj mı?
Beykoz'da 4 farklı noktada çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale edildi. Orman Mühendisleri Odası, yangınların terör kaynaklı sabotaj olabilieceğini iddia etti.
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

Beykoz'da 4 farklı noktada çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale edildi. Yangın yaklaşık yarım saatte büyümeden kontrol altına alındı.

Yetkilier peş peşe çıkan yangınlar nedeniyle kundaklama ihtimali üzerinde duruyor. Beykoz Çavuşbaşı'ndaki ormanlık alanda saat 12.45 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Farklı 4 ayrı noktada çıkan yangına Yangına, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğüne ait çok sayıda arazöz ve makinası ile Çavuşbaşı, Ümraniye, Kavacık itfaiye grupları müdahale etti.

KUNDAKLANMA ŞÜPHESİ ARTIYOR

Yangını söndürme çalışmalarına 2 helikopter de havadan destek verdi.Yangın yerine polis ekibi sevkedildi.Yangın havadan ve karadan müdahaleyle yaklaşık yarım saat süren çalışmalar sonucu kontrol altına alındı.Y angnda soğutma çalışmaları devam ederken ilk belirlemelere göre yaklaşık 1 hektarlık alan zarar gördü. Yetkililer, yangının 4 ayrı noktada çıkması ve aynı bölgede Cuma, Cumartesi ve Pazar günü de peş peşe yangınlar çıkması nedeniyle kundaklama ihtimali üzerinde duruyor.

Beykoz'da Cumartesi günü ormanlık alanda 5 ayrı noktada yangın çıkmış, Cuma günü ise yine aynı bölgede 5 hektarlık alan yanmıştı.

İstanbul yanıyor: Kundaklama şüphesi var

 

ORMAN MÜHENDİSLERİ ODASI: TERÖR AMAÇLI OLABİLİR

Beykoz’da son günlerde üst üste yangın çıkmaya başladı. Şu ana kadar çıkan 4 yangında 6 hektar ormanlık alan kül oldu. Yangınların birden fazla noktada başlaması sabotaj ihtimalini arttırıyor. Beykoz’daki ormanların ne için kundaklandığı büyük bir soru işareti. Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Yüksel Yüksel, yerleşime açmak için orman yakma fikrinin artık geçerli olmadığını, son 20 yıldır bu tür kundaklamalar olmadığını belirtti. Yüksel, oda olarak yaptıkları değerlendirmede kundaklamaların terör kaynaklı olabileceği üzerinde hem fikir olduklarını söyleyerek şunları dedi: “Yangınlar hem adli, hem de kolluk kuvvetlerinde inceleniyor. Orman idaresi de takip ediyor. En başta söylememiz gereken şey, yangınlara karşı mücadele eden ekiplerin canlarını ortaya koyması. Normalde bu yangınlar neticesinde büyük facia tablosu ortaya çıkması gerekiyor. Ancak zamanında müdahale ediliyor. Yangınlar büyümüyor. Bugünkü yangın 4 ayrı noktada çıkmasına rağmen kısa sürede durduruldu. Ormanları yakmak suretiyle yeni yerleşim yeri açmanın artık bir geçerliliği yok. İşgal maksatlı yangın artık olmuyor. Ormancılık formasyonu almış, yıllarını ormancılığa vermiş biri olarak biri olarak bunu düşünüyorum. Son 20 yıldır bu tür kundaklama olmuyor. Biz oda olarak bir değerlendirme yaptık. Kendi değerlendirmemize göre bu yangınların ancak terör kaynaklı bir sabotaj olabileceğini düşünüyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/114186811418686

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BAŞ KESMEK - HARAYDIN

  İstanbulu size emanet eden ormanlarımdan bir dak kesenin başını keserim demişti. Acaba yakılan ormana orman vasfını kaybetmiş nasılsa diye imar izni verildiğini dolayısıyla insanların ormandan yaş dal kesme yerine yaş ağaçları yakarak yok ettiğini bilseydi yanarak orman vasfını kaybeden yerlere imar vberenin neresini keserdi acep Fatih. Gelin ormanların etrafında bir km alanı kentsel dönüşüm alanı ilan edin ve yüksek b,inalarla sarın ortada orman kent ormanı ve park olarak kalsın. Ormana el uzatanlar böylece kenarda ev sahibi olarak ormana baksınlar ve bu ormanı damlama su ile her site sulamakla zorunlu olsun. Ormanlar zaten bakımsız içine sulanan çınar, kestane, ıhlamur meşe ve sedir ağaçları dikilsin.

  Dört farklı noktadan çıkıyor! - by-bucur

  Kundaklama şüphesi artıyor deniyor. Adam burayı kundakladık mı demeli illa!

  hainler... - sadoge

  Ey rantçılar yüreğim yanıyor. Yüreğimi yakıyorsunuz. Neredesiniz geziciler. Beykoz?da göz göre göre memleketi yeşili yakıyorlar. Neredesiniz. Ormanları yakanlar vatan hainleridir. Bu vatan hainliğine göz yumanlarda vatan hainidir. Bir avuç dolar uğruna bir avuç menfaat uğruna ormanları yakanlar benden değildir. Buraları orman vasfını yitirmiş düzenlemeyi yapacak olanlarda vatan hainidir.

  Kim Yapmış. - Clear

  Eskiden orman yangınlarının kundaklama suçları,kestirmeden terör örgütünün üzerine atılırdı,akan sular da dururdu.Eee,terör örgütü yaklaşık 6 aydır eylem yapmıyor,şimdi kundaklayanlar kim? Piknikçiler mi? Hem de Ramazan'da he mi? Güldürmeyin adamı...

  Çok yanar daha - mertcan7406

  Köprünün güzergahının yanlış olduğu haberleri yayılınca alelacele açıklama yapıp kuş yolları ve içme sularından dolayı bazı revizyonlar yaptık diyenler nedense bir haftadır kundaklanan ormanlarla ilgili seslerini çıkarmıyorlar. Kimin yaptığı da bulunamıyor. Güvenlik güçlerimiz çapulcuların iftarının başında beklerken gerçek çapulcu ve hırsızlar ormanları yakıyor. Yazık.

  RANT RAT RANT - brotherlouie

  Cesur bir savcu oluğu taktirde sadece bu yangınlar değil ülkemizde ki orman yangınların arkasında AKP nin rant ve talan politikası olduğunu lamba gibi görecektir.