Beykoz'da yine orman yangını: Terör kaynaklı sabotaj mı?

Beykoz'da yine orman yangını: Terör kaynaklı sabotaj mı?
Beykoz'da yine orman yangını: Terör kaynaklı sabotaj mı?
Beykoz'da 4 farklı noktada çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale edildi. Orman Mühendisleri Odası, yangınların terör kaynaklı sabotaj olabilieceğini iddia etti.
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

Beykoz'da 4 farklı noktada çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale edildi. Yangın yaklaşık yarım saatte büyümeden kontrol altına alındı.

Yetkilier peş peşe çıkan yangınlar nedeniyle kundaklama ihtimali üzerinde duruyor. Beykoz Çavuşbaşı'ndaki ormanlık alanda saat 12.45 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Farklı 4 ayrı noktada çıkan yangına Yangına, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğüne ait çok sayıda arazöz ve makinası ile Çavuşbaşı, Ümraniye, Kavacık itfaiye grupları müdahale etti.

KUNDAKLANMA ŞÜPHESİ ARTIYOR

Yangını söndürme çalışmalarına 2 helikopter de havadan destek verdi.Yangın yerine polis ekibi sevkedildi.Yangın havadan ve karadan müdahaleyle yaklaşık yarım saat süren çalışmalar sonucu kontrol altına alındı.Y angnda soğutma çalışmaları devam ederken ilk belirlemelere göre yaklaşık 1 hektarlık alan zarar gördü. Yetkililer, yangının 4 ayrı noktada çıkması ve aynı bölgede Cuma, Cumartesi ve Pazar günü de peş peşe yangınlar çıkması nedeniyle kundaklama ihtimali üzerinde duruyor.

Beykoz'da Cumartesi günü ormanlık alanda 5 ayrı noktada yangın çıkmış, Cuma günü ise yine aynı bölgede 5 hektarlık alan yanmıştı.

İstanbul yanıyor: Kundaklama şüphesi var

 

ORMAN MÜHENDİSLERİ ODASI: TERÖR AMAÇLI OLABİLİR

Beykoz’da son günlerde üst üste yangın çıkmaya başladı. Şu ana kadar çıkan 4 yangında 6 hektar ormanlık alan kül oldu. Yangınların birden fazla noktada başlaması sabotaj ihtimalini arttırıyor. Beykoz’daki ormanların ne için kundaklandığı büyük bir soru işareti. Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Yüksel Yüksel, yerleşime açmak için orman yakma fikrinin artık geçerli olmadığını, son 20 yıldır bu tür kundaklamalar olmadığını belirtti. Yüksel, oda olarak yaptıkları değerlendirmede kundaklamaların terör kaynaklı olabileceği üzerinde hem fikir olduklarını söyleyerek şunları dedi: “Yangınlar hem adli, hem de kolluk kuvvetlerinde inceleniyor. Orman idaresi de takip ediyor. En başta söylememiz gereken şey, yangınlara karşı mücadele eden ekiplerin canlarını ortaya koyması. Normalde bu yangınlar neticesinde büyük facia tablosu ortaya çıkması gerekiyor. Ancak zamanında müdahale ediliyor. Yangınlar büyümüyor. Bugünkü yangın 4 ayrı noktada çıkmasına rağmen kısa sürede durduruldu. Ormanları yakmak suretiyle yeni yerleşim yeri açmanın artık bir geçerliliği yok. İşgal maksatlı yangın artık olmuyor. Ormancılık formasyonu almış, yıllarını ormancılığa vermiş biri olarak biri olarak bunu düşünüyorum. Son 20 yıldır bu tür kundaklama olmuyor. Biz oda olarak bir değerlendirme yaptık. Kendi değerlendirmemize göre bu yangınların ancak terör kaynaklı bir sabotaj olabileceğini düşünüyoruz.”