Beykoz'daki yaman çelişki

Beykoz'daki yaman çelişki
Beykoz'daki yaman çelişki

Acarkent te 1 milyon dolarlık villaların vergisi, metruk binalardan ucuz. Belediyeye göre farkın nedeni okul, hastane gibi merkezlere yakınlık. Ancak benzer merkezler Acarkent in içinde de var.

Acarkent'te bir villanın emlak vergisi yaklaşık 187 lirayken 5 kilometre mesafede eski binaların yer aldığı caddede 520 lira.
Haber: FATİH YAĞMUR - fatih.yagmur@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL -  Beykoz’da milyon dolarlık lüks villaların bulunduğu Acarkent’te 500 metrekarelik bir villanın emlak vergisi yaklaşık 187 lirayken Acarkent’e yaklaşık 5 kilometre mesafedeki metruk binaların yer aldığı Sadri Alışık Caddesi’nde aynı metrekaredeki binaların vergisi yaklaşık 520 lira. Aradaki fark neredeyse üç kat. Acarkent için rayiç bedellerini düşük tutan Beykoz Belediyesi, farkın sağlık, eğitim ve belediye hizmetlerine yakınlık kıstaslarına göre belirlendiğini açıkladı. Ancak Sadri Alışık Caddesi’ne en yakın hastane 10 kilometre mesafede. Acarkent’te ise alışveriş merkezi, okul, hastane gibi pek çok hizmet merkezi site içinde.
Beykoz Belediyesi Kıymet Takdir Komisyonu tarafından 2010 yılında Beykoz’da bulunan taşınmazların rayiç bedelleri yeniden değerlendirildi. Sonuçta birçok mahallede rayiç bedellerinin adil bir şekilde belirlenmediği ortaya çıktı. Bunlar arasında en çarpıcı örnek, Acarkent. Acarkent’te 500 metrekarelik 2 milyon dolar değerindeki villa için ödenen emlak vergisi 187 lira. Acarkent’e 5 kilometre mesafedeki Göksu Mahallesi’nde yer alan Sadri Alışık Caddesi üzerinde aynı metrekareye eşdeğer bina sahiplerinin ödediği vergi ise yaklaşık 520 lira.
Beykoz Belediyesi, Radikal’e yaptığı açıklamada, rayiç bedellerinin belirlenmesinde taşınmazın bulunduğu konum, altyapı hizmetlerinin varlığı, ulaşım hizmetlerine erişebilme, belediye hizmetlerine, sağlık hizmetlerine yakınlık gibi kıstasların göz önünde bulundurulduğunu belirtti. Göksu’ya en yakın hastane yaklaşık 10 kilometre mesafede iken, Acarkent’te alışveriş merkezi, okul, hastane gibi pek çok hizmet merkezi, site içerisinde yer alıyor.
Sadri Alışık Caddesi’ndeki arsası için yaklaşık 1000 lira emlak vergisi ödeyen Mustafa Güçlü, komisyonlarca belirlenen değerlendirmenin yanlış yapıldığı görüşünde: “Bu durum devletin vergi kaybına, fazladan emlak vergisi ödeyen mükelleflerin ise mağduriyetine yol açmaktadır. Mağduriyetimiz giderilmeli.” 

‘En az 1200 lira olmalı’
Gayrimenkul Uzmanı Ümit Oruçoğlu ise milyon dolarlık villaların bulunduğu Acarkent için belirlenen rayiç bedellerinin çok düşük olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “Acarkent’te en düşük rayiç bedeli 1200 lira olmalı. Emlak vergilerinin sokak ve caddelere göre değerlendirilmesi oldukça yanlış. Taşınmazın cadde üzerindeki konumunda bile ciddi fiyat farklılıkları olabilir.”
Emlakçı Sedat Kuvel de “Acarkent’te konut fiyatları 1-2 milyon dolar. Göksu Sadri Alışık Caddesi’ndeki konut fiyatlarının en düşüğü 100 bin TL, en yükseği ise 300 bin lira” dedi.
Beykoz Belediyesi’nin internet sitesine göre metrekare başına rayiç bedelleri: Acarkent 186,93 TL, Kanlıca Barış Manço Caddesi 311,55 TL, Anadoluhisarı Körfez Caddesi 363,48 TL, Göksu Sadri Alışık Caddesi 519,25 TL.