Beyoğlu Belediyesi Okmeydanı'nı 'riskli alan´ ilan etti

Beyoğlu Belediyesi Okmeydanı'nı 'riskli alan´ ilan etti
Beyoğlu Belediyesi Okmeydanı'nı 'riskli alan´ ilan etti
Okmeydanı'nda 5 mahalle Beyoğlu Belediye Meclisi'nin kararıyla 'riskli alan' ilan edildi. Bakanlar Kurulu kararı onaylarsa binlerce bina yıkılacak.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Dün Beyoğlu Belediye Meclisi’nin oy çokluğuyla aldığı kararla Okmeydanı'nda beş mahallenin ‘riskli alan’ ilan edilerek ‘Afet Yasası’ adıyla anılan 6306 Sayılı Kanun kapsamına alınması kararlaştırıldı. Şimdi tasarı Bakanlar Kurulu kararı alınmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilecek, ‘riskli alan’ ilanı Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra uygulanabilecek. Beyoğlu Belediye Meclisi’nin İmar Komisyonu’ndaki tek CHP ’li üye İrfan Karakuş, ısrarlı taleplerine karşın bölgenin ‘riskli’ ilan edilmesine gerekçe hiçbir rapor paylaşılmadığını ve CHP’li üyelerin karara karşı oy kullandığını söyledi.

İki katı yapılaşma olacak, nüfus artacak Beyoğlu Belediyesi’nin 2013 verilerine göre Okmeydanı’nda yıkım yapılması planlanan bölgedeki bina sayısı 5 bin 600. Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Okmeydanı’na dair planlarını daha önce basınla paylaşmış, “Şu an 74 bin kişinin yaşadığı bölgenin nüfusu 100 bine çıkacak. Yeni Okmeydanı’nda, Haliç-Mecidiyeköy arasında Türkiye ’nin en yeni şehir hayatını kurmayı planlıyoruz. Okmeydanı için, Taksim’de İstiklal Caddesi’ne alternatif bir cadde, dünya örneklerinden Fransa’nın Şanzelize’si ile yarışabilecek yeni caddelerin olduğu, özel bir destinasyon yaratmak amacıyla planlarımızı yaptık. Plan bütünlüğünün bozulmaması için dönüşüm işini komple ihaleye çıkaracağız. 1 milyon 650 bin metrekarelik bölge için yaklaşık 3 milyon metrekarelik bir yapı alanı oluşturduk. Böylece vatandaş cebinden 5 kuruş vermeden dönüşüm yaptırabilecek” demişti.Mahallelinin itirazı dinlenmedi

Fetihtepe, Kaptanpaşa, Keçecipiri, Piripaşa ve Piyalepaşa mahallelerinin riskli alan ilan edilmesini eleştiren Okmeydanı Çevre Koruma Derneği Başkanı Ali Çetkin, “Afet yasası, olağanüstü hal yasasıdır. Burada amaç yandaş müteahhitlere vermek üzere arsalarımızı elimizden almaktır. Belediye ‘tapu dağıtımı’ adı altında kendi arsalarımızı bize satmaya çalıştı ama bunun için en fazla 300 kişi başvurdu. Tapu dağıtımına rağbet olmayınca Afet Yasası’nı devreye sokmaya karar vermişler. Ya dediğimizi yap ya da seni sürerim diyorlar. Yasal hakkımızı sonuna kadar kullanacağız” diye konuştu.

Mahalleli, bölgenin riskli alan ilan edilmesini 9 Mayıs’ta meclis gündemine alan Beyoğlu Belediyesi’nin önünde bir protesto gerçekleştirmişti. Protesto üzerine meclisin riskli alan kararının görüşülmesini bir ay süreyle ertelendiği belirtilmişti. Mahalleli, riskli alan ilanının meclis gündemine önümüzdeki Cuma alınmasını bekliyordu fakat karar pazartesi günü apar topar çıkartıldı.

CHP’li meclis üyesi: ‘Bilimsel rapor gösteremediler, itiraz ettik’

Beyoğlu Belediye Meclisi’nde 21 Ak Partili ve 10 CHP’li üye var. Belediye Meclisi’nin İmar Komisyonu’ndaki tek CHP’li üye İrfan Karakuş, alanın ‘riskli’ ilan edilmesine gerekçe hiçbir belge paylaşılmadığını ve CHP’li üyelerin karara karşı oy kullandığını söyledi. Karakuş, “Mecliste riskli alan ilanı için gerekli zemin etüdü gibi bilimsel raporların kamuoyuyla paylaşılmasını istedik fakat hiçbir belge gösteremediler. Meclis tutanaklarında bu talebimiz kayıtlıdır” diye konuştu.

Danıştay'ı dinleyen yok

Danıştay, bilimsel raporlar olmadan alınan riskli alan kararlarını ardı ardına iptal ediyor. İlk olarak Ankara’da Saraçoğlu Evleri olarak bilinen Namık Kemal Mahallesi’ni riskli alan ilan eden Bakanlar Kurulu kararını 2013’te iptal etmişti. Danıştay geçen Nisan verdiği bir diğer kararda ise Sarıyer Derbent’in riskli alan ilanını iptal etti. İstanbul’da bugüne kadar Bakanlar Kurulu’nca 24 ayrı bölge riskli alan ilan edildi. Riskli alan edilen birçok mahalle Danıştay’da dava açtı: Gaziosmanpaşa’ya bağlı Bağlarbaşı, Yenidoğan ve Sarıgöl mahalleleri ve Sultangazi’ye bağlı Cumhuriyet Mahallesi’nde mahallelinin açtığı davalar hala devam ediyor.

OKMEYDANI 25. RİSKLİ ALAN OLACAK

Bugüne kadar Bakanlar Kurulu tarafından İstanbul için 24 ayrı kararla farklı bölgeler ‘riskli alan’ ilanı edildi. Riskli alan ilan edilen bölgeler şöyle:
Gaziosmanpaşa İlçesi, Bağlarbaşı, Sarıgöl ve Yenidoğan mahalleleri; Pendik İlçesi, Kaynarca Mahallesi, Dumlupınar ve Orta mahalleleri; Üsküdar İlçesi, Burhaniye Mahallesi; Kartal İlçesi, Yunus Mahallesi Kordonboyu Mahallesi ve Yukarı Mahalle; Tuzla İlçesi, İçmeler Mahallesi; Beşiktaş İlçesi, Rumeli Hisarı Mahallesi; Kadıköy İlçesi sınırları içerisinde bulunan ve ekli krokiler ile listelerde sınır ve koordinatları gösterilen alanlar; Bağcılar İlçesi, Göztepe, Kemalpaşa, Demirkapı ve Evren mahalleleri; Bayrampaşa İlçesi, Vatan Mahallesi; Esenler İlçesi, Atışalanı Havaalanı ve Atışalan Tuna, Çiftehavuzlar ve Oruçreis mahalleleri; Küçükçekmece İlçesi, Fatih Mahallesi; Güngören İlçesi, Tozkoparan Mahallesi; Sultangazi İlçesi, Cumhuriyet Mahallesi; Küçükçekmece İlçesi, Kanarya Mahallesi; Sarıyer İlçesi, Çamlıtepe (Derbent) Mahallesi, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi (Armutlu); Beyoğlu İlçesi, Örnektepe, İstiklal ve Sütlüce mahalleleri.