Beyoğlu esnafından tarafsızlık mesajı

Beyoğlu esnafından tarafsızlık mesajı
Beyoğlu esnafından tarafsızlık mesajı
Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği Başkanı Tarkan Konar, esnaf adına söz söyleyenleri Beyoğlu'nda tanıyan bir esnafa bile rastlamadıklarını belirtti!

Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği Başkanı (BEYDER) Tarkan Konar, Taksim esnafına kimsenin sahip çıkmadığını belirterek, “Buradan esnaf adına söz söyleyenleri Beyoğlu’nda tanıyan bir esnafa bile rastlamadığımızı belirtmek isteriz... Beyoğlu esnafı olarak bugün odalara, birliklere, gruplara soruyoruz. Yıllardır neredeydiniz? Ne oldu da esnaf dostu oldunuz?” dedi.

webtv.radikal.com.tr/turkiye/4359/beyoglu-esnafi-derdimiz-baska.aspx

Türkiye Esnafı ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) önceki gün Galatasaray ’da yaptığı toplantıda, Gezi Parkı olaylarının kendilerini mağdur ettiğini açıklamıştı. TESKOMB Genel Başkanı Kadir Akgül, açıklamadan sonra yöneltilen soruları yanıtsız bırakırken, yapılan açıklamaya çevredeki vatandaşlardan da tepki almıştı. Bir vatandaş, "Sadece eylemcilere mi çağrı yapıyorsunuz, polise de bir çağrınız yok mu?" derken, bir başkası da, "Tahrik ediyorsunuz, saldırı olmazsa vatandaş hiç kimseye zarar vermez. Tek yönlü basın toplantısı olmaz. Esnaf kan ağlıyor, çünkü ekonomik kriz var" diyerek, tepki göstermişti.

Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği Başkanı Tarkan Konar ise açıklamasında şunları söyledi:

KİMSE ESNAFI TARAFMIŞ GİBİ LANSE EDEMEZ

“Esnaf taraf değil Türkiye’yle bütündür. Herşeyden önce tüm kurum, kuruluş ve şahıslara sesleniyorum. Kimse esnafı genellemeler yaparak tarafmış gibi lanse edemez. Toplumda olduğu gibi esnaf içinde de eylemlerin fiziken ya da fikren destekleyenler olduğu gibi karşı olanlar da vardır. Bu durum gayet normaldir. Şiddete başvurulmadıkça olağandır. Gerçek esnafın silahla, palayla, bıçakla, sopayla işi olamaz. Sorunlarını diyalogla çözer.

Esnafın 'eylemci eleştiren eylem'ine vatandaştan tepki


BEYOĞLU BELEDİYESİ’NDE MUHATAP BULAMADIK

Biz dernek olarak bu süreçte hem Taksim Dayanışması’na iki hafta önce bir basın açıklamasıyla sorunlarımızı iletmiş, hem de Cumhurbaşkanlığı’ndan bakanlıklara, bankalardan belediyelere kadar toplam 29 kurum ve makama esnafın ticari ve ekonomik taleplerini ifade eden mektuplar yollamıştık. Bu iadeli taahhütlü mektuplardan yalnızca ve sadece Beyoğlu Belediyesi’ne gönderilen mektubumuz muhattap bulunamadı denilerek geri gönderilmiştir. Evet yıllardır zaten esnaf muhattap bulamamaktadır belediyede. Böyle bir zamanda esnafın zararından söz eden Beyoğlu Belediyesi, esnaf derneğinin evrakını teslim almamaktadır. Talimhane otellerinde yaptığı, davetiyeli sözde esnaf toplantılarına dernek ve üyelerimizi çağırma gereği bile duymamışlardır.

O ESNAFI TANIYAN BİR KİŞİ BİLE YOK

Ayrıca dün buradan esnaf adına söz söyleyenleri Beyoğlu’nda tanıyan bir esnafa bile rastlamadığımızı belirtmek isteriz. Bununla beraber esnafımızın İstanbul Ticaret Odası, Lokantacılar Odası gibi temsilcilerinin nerede olduğunu merak etmekteyiz. Neden Beyoğlu’nu dolaşma ihtiyacı hissetmemektedirler? Şimdi tüm esnaf adına konuşma hakkını kendinde görenlere soruyoruz. ÖTV artışlarında, sigara yasası yapılırken, eğlence vergilerinde, mekan mühürlemelerinde, TAPDK mevzuatlarında, sponsor yasaklarında, inşaat nedeniyle Taksim’e ulaşım imkansızlaştırıldığında, alkol yasası yapılırken sokaklarda, mahkemelerde ve mecliste olmasını bilen beyler ve Beyoğlu esnafı olarak bugün odalara, birliklere, gruplara soruyoruz. Yıllardır neredeydiniz. Ne oldu da esnaf dostu oldunuz? En önemlisi 19 Temmuz’da ikinci yılı dolacak olan masa-sandalye yasağı. Türkiye Cumhuriyeti’nde sadece tek ilçede uygulanan bu yasağa karşı neredeydiniz ve ne dediniz?Kurunun yanında yaşı yakmış olan sayın Topbaş, bizle tek bir görüşmeyi bile kabul etmemiştir. Bu mu sivil toplumla istişare?

CHP'li Tekin: İktidar esnafı kışkırtmaya çalışıyor


ESNAFI TARAFLAŞTIRMA TUZAĞINA DÜŞMEYECEĞİZ
Eğlence ve yeme içme sektörü esnafı bitirilirken izleyenler, çıkmış mağduriyetimizden söz edip, bizi taraflaştırıp eylemci ve karşıtları diye bölmenin peşinde olanlardır. Bu tuzağa düşmeyeceğiz. Eylemcilere tepki gösteren esnaf içindeki ideolojik nedenlerle hakaret edenleri, gayri meşruya bulaşmış mekan ve kişileri de biliyoruz. Esnafın mağduriyetine meraklı olanlara tek tek soruyoruz. Tarlabaşı projesi içinde esnaf çıkarı mı vardır? Beyoğlu’nun yok edilen kozmopolit yapısı esnafa mı yaramaktadır? Yarın Galataport yapılınca Tophane’de esnaf kalacak mıdır? Yapılan Demirören AVM’nin yuttuğu esnaflardan bilginiz var mıdır? Yıkılan Emek Sineması ile Serkildoryan’a yapılan AVM esnaf lehine midir? Topçu Kışlası içinde AVM olsaydı esnaf mı yararlanacaktı? Peki Taksim İnşaatı başladığında Gezi Parkı altında zorla çıkartılan onlarca esnafın bugün doğmuş yasal haklarına dair tek kelime ettiniz mi?

Perakendeci 'gezi'den rahat


  http://www.radikal.com.tr/1142063114206312

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  esnaf - momentum

  Esnaf sözcüğü muhafazakar çağrışımlar uyandırıyor, size "mekan sahibi" diyelim. Ziyanı yok, aynı konuşmayı ondan sonra bir daha tekrar edin. Dolayısıyla, Radikal'in başlığı da yanıltıcı: ben bu başlıktan, Beyoğlu'ndaki ayakkabıcı, dönerci, dolmuşçu, kırtasiyeci ve sairesini anlıyorum. Ufak bir alışkanlık etkisi işte: hiç duynadık da şimdiye kadar "gazinocu esnafı", "kulüpçü esnafı", "pavyoncu esnafı"... Geçen televizyonda gördüğümüz, göstericilere karşı sopalanmış, onları sokağa sokmayan "esnaf" bunlar değildi herhalde.

  memleketim - likapa

  birileri çıkıp esnaf mağdur oluyor dedi ya hemen karşısına eylemlerin devam etmesini teşvik eden bir dernek başkanı bulundu."beyoğlundan geçerken çiçek koklayanları sevenler derneği"başkanı.adam lafı dolandırıyor.açık açık eyleme devam edin biz size destek vereceğiz demeye getiriyor. durum bu anlayan anlar artık.arkadaşlar gazetelerini de arkadan reklam yapmışlar.şimdi gidip bir yurt gazetesi alcam.biz sizi tanıyoruz beyler. biz zaten biliyoruz da bilmeyenler anlar belki diye.mimarlar odasına ne kadar benziyorsunuz di mi? hani şu mimarlık dışında nerde bir terör eylemi varsa kortejin başını çeken mimar odası.ha bir de tabip odası var.onlar da aynı.memleketimden meslek odası manzaraları.

  Ahmet Misbah Demircan,Beyoğlu halkının Seni Yayalaştırması Gerekir! - Kayzer1420

  Beyfendi,öyle güzel açıklamış ki söylenecek söz bırakmıyor;fakat anlamadığım bir husu var.Beyoğlu gibi eğlence kültürünün,gece yaşantısının olduğu bir yerde bir AKP'li(İlahiyat mezunu) bu yaşantıya müsade eder mi sandınız.'Yayalaştırıyoruz' diyerek, dünyada bir çok şehrin özelliğinde olduğu gibi İstanbul'da da cafelerde,barlarda,restaurantlardaki dışarı masa- sandalye serme kültürünü kaldıracakları belli idi.Amaç dışarı taşmış kültürü içe tıkmak. Bir örnek vereceğim:Menderes Türel Antalya Belediye Başkanı olduğu zamanlarda Antalya'nın birçok eksiğini gidermişti.Özellikle altyapı konusunda.Antalya'da yaşayanlar bilir.Fakat sonra bu akepenin namus davası olan(!) içki konusunda o zamanlarda da Antlaya'da yasak söylentileri çıkmaya başladı.Masa-sandalyeler içeri alınıp yine Beyoğlun'daki yayalaştırıyoruz'a benzer bir politika izlenmeye başlandı.Sonra ne oldu Menderes Türel ikinci seçimde yayalaşarak(!) belediye başkanlığını kaybetti.Şimdi Beyoğlu esnafı yukarıdakilerden umarım ders çıkarıp bir daha akepeli(İlahiyatçı)belediye başkanı seçmez.

  cumartesi - acipayamli2

  sizinkiler yine cumartesi taksime gidiyormuş yine şenlik var bakalım çekirdeklerimizi aldık bekliyoruz.

  danışılmış döğüş - kazımtaş

  Bir esnaflar odası başkanıki küçük esnafın azraili, AVM yapımına karşı başlatılmış bir eyleme karşı taraf oluyor..diğer taraftan gerçekten esnafın haklı taleplerini dile getirdiği için masa sandalye operasyonunda üstü çizilmiş bir beyder gayrısını siz düşünün

  algı bu kadar kapalı olur - Ilkay

  "Al sana geziden yana" diyen aklı evvellere- adamın soylediklerinde bir bir tane mantıksız laf var mı? Polis ve hukumet kıskırtmasa, anlasıp uzlasmayı sorunu bastırmaktansa dınlemeyı tercih etseydi orada gunlerce kimse biber gazı solumaz, kimse de olmezdi. Halen daha kavramayanlara lutfen psikiyatri servisiden randevu alıp bir muayene olmalarını tavsiye ederim.

  İsakent'e - ganjml

  Meşrep falan tam da sen ve senin gibilerinin formuna uygun kelimeler,hem sen ne diye buralarda geziyorsun ki söyle bakalım günde 100 defa padişahım çok yaşa diye sloganını atıp ev ödevini yaptın mı bakalım,dün esnaf diye ortaya fırlayanlar hükümeti destekleyince iyiydi,şimdi birileri karşı çıkınca böyle oldu değil mi.