'Beyoğlu iç mekana teşvik edilecek'

'Beyoğlu iç mekana teşvik edilecek'
'Beyoğlu iç mekana teşvik edilecek'
Beyoğlu'nda sokağa atılan masaların kaldırılmasıyla yeni bir hazırlık yaptıklarını söyleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan müşterileri iç mekânlara çekecek düzenlemeleri teşvik edeceklerini belirtti.

Beyoğlu ’nda önce işgaliyesini ödemeyen işletmelerin, sonra tüm işletmelerin sokağa attığı masalar kaldırıldı. 1 hafta önce de İstiklal Caddesi’nde canlı performans sergileyen sokak sanatçılarının gösterilerine müdahale edildi. Aralarında Beyoğlu Belediyesi’nden aldıkları sokak sanatçısı olduklarını gösterir kartları da olan müzisyenler, tek geçim kaynakları olan müzik aletlerine el konulduğunu söyleyerek tepki gösterirken belediye sadece ses yükselticisi kullanan müzik gruplarına müdahale edildiğini savundu .

Art arda gelen gelişmelerin ardından tüm gözlerin çevrildiği Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan’dan beklenen açıklama dün geldi. Demircan “Biz İstiklal Caddesi’nde müzisyenlerle değil, gürültüyle mücadele ediyoruz. Yüksek ses ve gürültü nedeniyle esnaftan şikâyet geliyorsa zabıta gerekeni yapıyor. Zabıta bir gruba müdahale etti diye herkese müdahale ediliyor algısı var. Başkanlık ve belediye olarak özel bir yasaklama söz konusu değildir. Son durum şu, müzisyenler gürültü yapmadıkça devam ediyor” dedi.

3 tip hazırlık var
Beyoğlu Belediye Başkanı ayrıca 3 hafta önce yaşanan masa kaldırma operasyonlarına ilişkin de 3 tip hazırlık yaptıklarını, yakında işletme sahipleriyle bu çözüm önerilerini paylaşacağını duyurdu.

Demircan “İşletme sahipleriyle bir araya gelip sınırlı şehrimizin şıklığını ortaya çıkaracak, müşteriyi içeriye davet edecek bir düzenleme yapacağız. Beyoğlu hem iş yapıyor, hem hürriyetleri koruyor, hem de orada yaşayanlara saygı gösteriyor olacak” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1060518106051818

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Merkez-Çevre v. Taksim-Beşiktaş - musozer

  Taksim'de masalar kaldırılır, masalar Beşiktaş'a, Fatih'e oraya buraya taşınır. Rakı masaları kalkar, iftar çadırları dikilir. Olay bundan bir kaç yıl önce belki tam tersiydi, ama olay sağın soğun ego tatmini olmamalı; herkese eşit mesafede durulup hoşgörünün sağlanması olmalı.

  hedef arap kulturu - sazandegilim

  iktidar ve belediyeleri burunlarini suudi arabistana cevirmisler, tam yol ilerliyorlar. sokakta icki icilmesin, eglence olmasin. kadin dedigin evinde oturmali, en az 3 cocuk yapip onlara bakmaya adamali hayatini. zihniyet budur.

  .. - prajna-chakshu

  hayat sokakta halbuki..ama yaşayan ölüler anlamaz bunu!

  ÖZGÜRLÜKLERİN KATLİ - potemkin2

  taksimi taksim yapan, sokaktaki çalgıcılar, sokaklardaki maslarda bira içen geçler, kafeler, sinemalar. taksime gelen insanların önemli bir bölümü genç ya da bu yaşam anlayışını tasvip eden, etmese de itirazı olmayan insanlar. ancak akape gençlerin bu özgür ortamdan etkilenmelirinden, günün birinde bu gençlerin böyle yaşamlar da var ve çok da güzel demelerinden korktukları için zaten bırak istanbulu koca ükede böyle birkaç mekan kalmışken en önemlisine, en sigeselini iğdiş etme çabalarıdır bunlar. i.melih gökçek de ankaradan ses vermiştir. o da tunalı hilmi için düzenlemelere girmiştir. amaç herkes benim gibi yaşayacak dayatmasıdır. başka da bir şey değildir.

  Muhafazakar zorbalık - murphy

  Artık sokakları isteyecek kadar pervasızlaştılar. Bunun için akıllara ziyan gerekçeler uyduruyorlar. Niyetleri gayet açık, bir yaşam biçimine son vermek... Kendi toplum tasarımlarını hayata geçirmek için her türlü zorbalığı "hukuk" adı altında uygulamaya sokmak. İnsanların ekmekleriyle oynayacak, özgürlüklerine burunlarını sokacak kadar vicdansızlar artık. Bu zihniyetin plot bölge olarak Beyoğlu'nu seçmesinin de özel bir nedeni var... (hoş başka bir yer de kalmadı ya)

  BBB Misbah Bey açıkça masal söylüyor - 1kodsectimki

  Dün NTV'de (artık AKP yarı resmi yayın organı oldu galiba NTV) masallar anlatıyordu Misbah Bey, "müzik yapılıyormuş, 3-5 kişi dinlese mesele olmazmış ama 1000 kişi toplanıyormuş, gürültü yapıyorlarmış"... Kardeşim at ama biraz insaflı at. Hiç mi görmedik Beyoğlu’nu, hiç mi sürtmüyoruz zannediyorsun oralarda? “Biz dayanmıyoruz bu gençlere, illetiz bunlara, onların tiplerine, kızlara, oğlanlara, kıyafetlerine, içki içmelerine, çalarken kafalarının muhtemelen güzel olmasına (Allah daha da güzel etsin), yaptıkları müziğin türüne falana filana tahammül edemiyoruz” diyemiyor. “1000 kişi toplanınca gürültü oluyor” diyor… Kabahat sizde değil, kabahat 80 senede özene bezene, oya işler gibi işleye işleye sizi yaratan sistemde.

  Hayat Sokaklarda - amaurot

  Bir slogan vardı "Hayat sokaklarda" diye. Gayet etkileyici bir slogan. Özellikle büyükşehirlerin belli caddeleri, sokakları 7 gün 24 saat yaşar, canlıdır her an. Beyoğlu İstiklal böyle bir yer. Olağanüstü kozmopolit, renkli, cıvıl cıvıl. Ankara'dan İstanbul'a her gidişimde uğramadan edemediğim bir yer. İstiklal'de iki bira içmek beni acayip keyiflendirir. Belediyenin güya iç mekanlara teşvik için aldığı bu kararlar sokağın sesini kesmeye, cıvıltısını, rengini, ahengini bozmaya yönelik bir iş gibi görünüyor. Şıklıkla ne ilgisi var allaseniz? Hatırlatırım, Ankara'da Tunalı'da sokak çalgıcılarına da gürültü gerekçesiyle bir gözdağı verilmişti. Beyoğlu'nda gürültü mürültü bahane, tabureler alkol içenlerin görüntüsünü yok etmek kısıtlamak için, sokak çalgıcıları da kendi zihniyetlerinde olmadığı için istenmiyor. İmam Hatip mezunlarının oluşturduğu bir koro İstiklal'de ilahi okusa aynı tepkiyi verirler miydi merak etmemek elde değil!