Beyoğlu'nda güldüren Celalettin Cerrah eylemi

Beyoğlu'nda güldüren Celalettin Cerrah eylemi
Beyoğlu'nda güldüren Celalettin Cerrah eylemi
Cerrah'tan ilk değerlendirme: Vali olmaktan onurluyum

 

İSTANBUL - Öğrenci Kollektifi üyesi bir grup, Galatasaray Meydanı'nda toplanarak Celalettin Cerrah'ın Osmaniye Valisi olarak atanması üzerine tiyatrolu eylem yaptı. Cerrah aleyhine sloganlar atan grup, "Gazıyla copuyla İstanbul'dan bir Cerrah geçti", "Cerrah boş gitme Vali Güler'i de al git", "Geçmiş olsun Osmaniye" yazılı pankart açtı.
Grup yaptıkları eylemde, Cerrah'ın uygulamalarını protesto etti. Temsilici Vali Güler ile temsili Cerrah'ın tiyatro gösterisi çevrede gülüşmelere neden oldu. Tören sırasında temsili Vali ile temsili Cerrah vedalaştı. Valiyi canlandıran genç, temsili Cerrah'a bir cop, bir silah ve bir de biber gazı verdi. Tam ayrılacakları sırada temsili Muammer Güler, "Biz ayrılamayız" isimli şarkıyı söylerken gülüşmeler yaşandı. Temsili Vali ve Cerrah birbirlerine sıkı sıkı sarılarak vedalaştı.
İlginç görüntülere sahne olan vedalaşma töreninin ardından yapılan açıklamada, "İstanbul'dan bir Cerrah geçti. Yıllardır İstanbul Emniyet Müdürü olan Cerrah'ın Osmaniye'ye vali olarak atandığını öğrendik. Cerrah'ın Osmaniye'ye de ne getireceği bellidir. İstanbul halkına sayısız kötülük yapan Cerrah, açıktır ki Osmaniye için iyi bir seçenek olmamıştır. İstanbul'a sayısız kötülükler yapan Cerrah'a bu şehirden giderken bir tavsiyemiz var; bu yollarda yalnız yürümediğini biliyoruz. Giderken yanında Vali Güler'i de götür diyoruz" denildi. (dha)

 

 

CERRAH'IN DEĞERLENDİRMESİ

 

Osmaniye Valisi olan Celalettin Cerrah, saat 16.20'de İspanya'dan İstanbul'a döndü. Cerrah'ı Atatürk Havalimanı'nda eski çalışma arkadaşları karşıladı. Tayin haberini İspanya'da aldığı söyleyen Cerrah, "Bugüne kadar çok iyi günler geçirdik güzel görevler yaptık,  güzel bir son oldu. Çok mutluyum. Ailemle birlikte çok mutluyum" dedi.  Tenzil-i rutbe iddilarını cevaplandıran Cerrah, "Valilik çok şerefli bir makamdır. Çok güzel bir değerlendirmedir, büyüklerimin beni böyle bir görevle görevlendirmesi çok mutluluk verici" diye konuştu
Cerrah, Münevver Karabulut cinayeti ile ilgili olarak ise, "O konuda bir yorum yapmıyorum. Arkadaşlarımız çalışıyor. Hiç merak etmeyin" ifadesini kullandı. "Polislikten kopmanın üzüntüsünü yaşıyorum ancak vali olmanın büyük onurunu yaşıyorum" diyen Cerrah, "Büyüklerimizin takdirinden çok mutluluk duydum" diye konuştu.
Yerine gelecek emniyet müdürü için önerileri sorulan Cerrah, "Ben ve teşkilatım İstanbul halkının güvenliği için 24 saat çalıştık. Görevimizi çok iyi yaptık. Geldiğimizde kapkaç gasp olayları gündemdeyken bunlar ortadan kalktı. Takdiri İstanbul halkına bırakıyorum. Bir Cerrah'ın gitmesi hiçbirşeyi değiştirmez" yanıtını verdi.  (dha)