Beyoğlu'nda otellere ruhsat baskını

Beyoğlu'nda otellere ruhsat baskını
Beyoğlu'nda otellere ruhsat baskını
Beyoğlu'nda, Galata ve Karaköy çevresinde faaliyet gösteren yaklaşık 20 otel, ruhsatsız oldukları gerekçesiyle Beyoğlu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve polis ekipleri tarafından mühürlenerek kapatıldı.

Özellikle turistler tarafından tercih edilen Beyoğlu, Galata ve Karaköy çevresindeki ruhsatsız 20’ye yakın apart ve butik otel bir haftalık süreçte kapatıldı.

Hürriyet gazetesinden Burak Coşan’ın haberine göre otellerin keyfi olarak kapatıldığı iddialarına karşın Beyoğlu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü yetkilileri sadece ruhsatsız otellerle ilgili işlem yapıldığını söyledi.

Önceki gün yapılan incelemeler sonrası bir grup otelin daha sakin ve olaysız şekilde kapatıldığı bilgisini veren yetkililer, “Söz konusu otellere gerekli uyarılar belirli dönemlerde yapıldı. Şartları sağlamazlarsa kapatmak zorunda kalacağımızı bildirdik. Ancak ruhsat konusunda gerekli işlemleri yapmadılar. Bunun neticesinde de yasalar çerçevesinde yaklaşık 20 oteli kapatmak zorunda kaldık” dedi.

Yetkililer “Kapatma tamamen Belediye kararı ile mi gerçekleşti, yoksa Turizm Bakanlığı talebiyle mi gerçekleşti sorusuna ise, “Bu konuda bir açıklama yapamayız” cevabını verdi.

OLAYDAN HERKES ETKİLENDİ
Bölgede faaliyet gösteren esnaf ise yaşanan durumdan rahatsız. Zabıta ve polis ekiplerinin yaptığı operasyon sırasında otellerin dolu olduğunu iddia eden esnaf, otelde kalan turistlerin uzun bir süre ne olduğuna anlam veremeden operasyonu izlediğini ifade etti. Kapatılan oteller arasında yaklaşık 3 yıldır hizmet verenlerin de olduğunu ifade eden bir kafe işletmecisi, “Bu oteller büyük yatırımlar yapılarak açıldı. Apart oteller sayesinde bölgede yoğunluk bir hayli artmıştı. Gelen turistler sadece otel için para harcamıyordu. Bizim işlerimiz de yaşanan doluluktan olumlu etkileniyordu. Yoğunluk yaşandıkça cirolarımız artmıştı. Olay bizi olumsuz etkileyecek” dedi. Kapatılan oteller arasında yer alan Georges Otel Galata yetkilileri de konunun çözümünün yakın olduğunu ifade etti.

CHP : FIRSATÇILAR DEVREDE
CHP Genel Başkanı Yardımcısı Gürsel Tekin ise, Başbakan Erdoğan ’ın öğrenci evleri üzerinden başlattığı tartışmayı fırsata dönüştürmek isteyen bazı kamu görevlilerin ortaya çıktığını söyledi. Tekin, “Baskınlar hangi amaca hizmet ediyor? İstanbul ’un rant haritasının en özel yerinde bulunan işletmelere baskınlar mülklerin el değiştirmesinin bir aracı olarak mı kullanılmak isteniyor. Gezi Olayları sırasında işletme sahiplerinin üstlendikleri rol nedeniyle, intikam mı alınmak isteniyor” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/115948311594833

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu baskı durdurulmalı - huberhirsch

  Artık nefes alamaz hale geldik, herkes gergin sinirli, ülkenin üzerinde koyuluğu sürekli artan kara bulutlar dolaşıyor, boğuluyoruz...

  Ruhsatsız otel olmaz. - brandywine06

  Ruhsatsız çalışıyorlarsa tabii ki kapatılır. Başbakanın öğrenci evleriyle ilgili sözleri kesinlikle kabul edilemez. 18 yaşını doldurmuş kişi istediğiyle istediği yerde yaşar. Otel ise ticari bir işletmedir. Belediyeden ruhsat almadan çalışması, en başta vergi kaçırması anlamına gelir.

  Firsatcilik mi dediniz? - Ayse Sule

  Ruhsatsiz isletmelerin once ihtar edilip sonra da muhurlenmesi yeni birsey degil. Ama bunu siyasetin yeni gundemine baglayip magduru oynamak sark kurnazliginda cidden yeni bir cag. Gazetecilere laf yetistireceginize gidin isletmelerinizin eksiklerini tamamlayin, ondan sonra da aslanlar gibi ruhsatinizi alip ticari hayatiniza devam edin. Yok efendim turistler saskinlikla izliyormusmus, bu durumdan mahalle esnafi da olumsuz etkilenmismis. Allah korusun bir yangin ciktiginda ve kacacak yangin merdiveni bulamadiklarinda acaba ayni turistlerle goz goze gelmeye hazirmisiniz onu soyleyin bir. Az laf cok is, haydi mars mars!