@ismailsaymaz

Beyoğlu'nda 'şiddet'li günler

Taksici Engin Topal, gaspçılardan kaçarak sığındığı polisin yardım etmeyeceğini ve onları 155'e şikâyet edince başına gelecekleri tahmin etseydi, o gün trafiğe çıkar mıydı? Olayı gören Ali Bakca dövüleceğini bilse Topal'ı döven polisleri uyarır mıydı?
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Taksici Engin Topal, gaspçılardan kaçarak sığındığı polisin yardım etmeyeceğini ve onları 155'e şikâyet edince başına gelecekleri tahmin etseydi, o gün trafiğe çıkar mıydı? Olayı gören Ali Bakca dövüleceğini bilse Topal'ı döven polisleri uyarır mıydı?
Engin ve Topal, Beyoğlu'ndaki polis şiddetinin tek mağdurları değil: Ferhat Yalçınkaya, tartıştığı polis tarafından dövülüp Yedikule'de bir çöplüğe atıldı. Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'nün önünden yürüyen midyeci Esmeray, "Buradan geçmek yasak" diyen polisin gazabına uğradı. Trafik polisleriyle tartışan işadamı Sezai Yakar'ın burnu ve eli kırıldı.
'Sen misin şikâyet eden!'
Topal, taksisiyle 22 Mayıs'ta Kasımpaşa'dan üç yolcu aldı. İstiklal Mahallesi'ne giden bu üç kişi Topal'ı gasp etmeye çalıştı. Gaspçılar kaçarken Topal Cura Baba Türbesi'nin arkasında bekleyen '34 A 86170' ve '34 A 86171' plakalı devriye aracına gitti. Araç 'kapkaç ve gaspa' karşı bekliyordu. Araçtaki İ.S. ve Y.R. adlı iki polis, yardım etmeyince Topal, 155'i arayıp polisleri şikâyet etti. Telefonla görüşürken, iki polis üzerine yürüdü: "Tahta copları vardı. 'O... çocuğu sen nasıl şikâyet edersin' diyerek vurmaya başladılar. Kelepçe taktılar. Yere yatırıp dövmeye devam ettiler. Bu arada diğer devriye aracındaki polisler de geldi. Onlar da vuruyordu."
Mahalle sakinleri gürültüyü duyunca dışarı çıktı. İstiklal Mahallesi Derneği'nin eski yöneticisi Ali Bakca, bir polisin omzuna dokunup 'Kötü görüntü oluyor, lütfen burada dövmeyin' dedi. Sonrası Bakca için kâbus gibiydi: "Coplarla vurup döverek araca soktular."
Araçta, aynı polisler vardı. İşkence araçta da sürdü: "İ.S, 'Adanalıyım, psikopatım' diyordu. Taksim İlkyardım Hastanesi'ne geldiğimizde o polis, arkadaki aracı telefonla arayıp 'Yapmışken tam yapalım' dedi. Perşembe Pazarı'na geldik. Bizi tekmelerle dövdüler."
Yeniden hastaneye dönüldü. Topal ve Bakca'ya doktor huzurunda dayak atıldı. Polisler, buna itiraz eden doktora da küfretti.
Topal ve Bakca, şikâyetçi oldu. 30 yaşındaki Topal, polisin "Bizi şikâyet edersen arabana uyuşturucu atarız, seni kaçırırız" diye tehdit ettiğini, korktuğunu söylüyor. "Rüyalarıma giriyor, uyuyamıyorum" diyor. 34 yaşındaki Bakca şöyle konuşuyor: "Böyle psikopatlık görmedim. Polisi nerede görsem kaçıyorum."
Topal ve Bakca'nın gördüğü şiddetin benzerini, 26 yaşındaki Ferhat Yalçınkaya yaşadı. Yalçınkaya, 26 Mayıs'ta 07.00 sularında, bardan çıkmıştı. Galatasaray Meydanı'nda köpeğe tekme atan bir kişiyle tartışınca polis geldi. Yalçınkaya'nın iddiasına göre, üzerinde bıçak bulundu. Kimliği de yoktu. Polis aracına alındı. Burada dört polis vardı: "Küfredilince tartıştık. Silah dipçikleryle vurdular. Bayılmışım."
Yalçınkaya, gözünü açtığında Yedikule'deydiler. Araçtan indirilip yine dövüldü. Bir polis yüzüne göz yaşartıcı sprey sıktı: "Seni öldürürüz, kalkabilirsen gel, istediğin yere şikâyet et' dediler. Beni çöp dolu bir araziye attılar." Yalçınkaya polisten şikâyetçi oldu.
Bir transseksüel olan Esmeray, midye satarak geçimini sağlıyordu. Esmeray, 5 Haziran'da 23.00 sularında Tarlabaşı'ndaki evine dönerken, Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü önündeki polisler tarafından "Buradan geçmek yasak" diyerek durduruldu: "Polis küfrederek gözümün üzerine yumruk attı. Sonra diğer görevli memur geldi ve yerde tekme tokat dövdüler." Esmeray da polisi şikâyet etti.
Son olay 8 Haziran'da Divan Oteli'nin bulunduğu Cumhuriyet Caddesi'nde gerçekleşti. Avukatı Efkan Bolaç'ın verdiği bilgiye göre, 32 yaşındaki işadamı Sezai Yakar, 04.00 sularında trafik aramasında alkollü olduğu gerekçesiyle durduruldu. Polisle tartışınca önce Taksim İlkyardım Hastanesi'ne, sonra da Taksim Polis Merkezi'ne götürüldü. Burada yumruk ve tekmelerle dövüldü. Yine hastaneye götürüldü. İkinci raporda, Yakar'ın burnu ve elinin kırıldığı ve darp izleri belgelendi. Avukat Bolaç'ın iddiasına göre, sağlık raporuna göre tutanağı değiştiren polis, Yakar'ın duvarı yumrukladığı ve kendisini yere attığını belirtiyor. Yakar bugün şikâyetçi olacak.
Emniyet: Psikopat değiliz
Bir emniyet yetkilisi, polislerin yasaların tanıdığı 'zor kullanma' yetkisini kullandığını iddia etti. Orantısız güç kullanma ve kaba dayağa başvurulmadığını söyleyen yetkili şöyle konuştu: "Psikopat insanlar değiliz. Burası, Beyoğlu. Eyüp Camisi'nden ya da kültür merkezlerinden çıkanlar gelmiyor sadece. Toplumun huzurunu kaçırmak isteyenler de var. Bunlara karşı zor kullanılıyor olabilir. Ama dayak söz konusu değil."