Beyoğlu'nda yine kan

Birbiri ardına cinayet haberleriyle gündeme gelen Beyoğlu'nda önceki gece bir kişi daha bıçaklanarak öldürüldü.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Birbiri ardına cinayet haberleriyle gündeme gelen Beyoğlu'nda önceki gece bir kişi daha bıçaklanarak öldürüldü. Bir müzikholde arkadaşlarıyla eğlenen 20 yaşındaki Eren Pak, yabancı uyruklu bir kadın yüzünden bar çalışanlarıyla çıkan kavga sonucu yaşamını yitirdi. Boğazından bıçaklanarak ölen Pak ve arkadaşlarının olay sırasında aşırı alkollü oldukları belirlenirken, cinayetin faili oldukları öne sürülen müzikhol çalışanları aranıyor. Beyoğlu'nda, 3 Mart günü Önder Babat isimli üniversite öğrencisi faili meçhul şekilde başından vurularak, 10 gün önce de arkadaşlarıyla bir barda eğlenmeye giden Barış Dönmez boğazı kesilerek feci şekilde öldürülmüştü.
Kadın yüzünden kavga
Dönmez cinayeti tam aydınlatılamamışken, Beyoğlu bir kez daha ölüm haberiyle gündeme geldi. Bu sefer cineyet, önceki gece Akasya isimli müzikholde yaşandı. Eren Pak, Volkan Kıldacı, Bülent Parmak ve Uğur Çelik eğlenmek için Kalyoncu Kulluk Sokak'taki Akasya müzikholüne gitti. Bir süre sonra, aşırı alkollü oldukları belirtilen gençlerle bar görevlileri arasında yabancı uyruklu bir kadın yüzünden tartışma çıktı. Barda başlayan tartışma sokak ortasında da devam etti ve kısa sürede büyüyerek kavgaya dönüştü.
Boğazı kesilerek öldü
Kavga sırasında bar çalışanlarından olduğu öne sürülen ve ismi tespit edilemeyen bir kişi elindeki bıçakla Pak'ı boğazından ve karnından ağır şekilde yaraladı. İhbar üzerine olay yerine gelen polis, Pak'ın arkadaşlarından bilgi almak istedi. Ancak ellerindeki bira şişelerini kırarak boğazlarına dayayan üç arkadaş ambulans gelene dek polisi olay yerine yaklaştırmadı. Polisi uzun süre uğraştırdıktan sonra etkisiz hale getirilen üç genç gözaltına alınırken, hastaneye kaldırılan Pak kurtarılamadı.
Sabıkalı işyeri
Pak'ın arkadaşlarının yanı sıra müzikhol görevlilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği'nde sorguya alındı. Akasya müzikholü çalışanlarının daha önce de bir cinayete karıştığı, Ekim 2002 tarihinde çıkan kavgada Bekir Modey isimli bir kişiyi bıçaklayarak öldürdükleri belirtildi. O zaman Roma adıyla faaliyet gösteren müzikholde hesaba itiraz eden Bekir Modey, bir garsonu tabancayla bacağından vurduktan sonra bar görevlilerince
önce dövülmüş sonra da bıçaklanarak öldürülmüştü.
Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Ali Gedik, Beyoğlu bölgesinde her gün 2 milyondan fazla insanın bulunduğunu belirterek, "Böylesine kalabalık bir yerde suç oranının arttığını söyleyemeyiz. Aksine göreve geldiğim dokuz aydan bu yana suç oranında çok ciddi bir azalma söz konusudur" dedi.
Bodyguard'lar denetimsiz
İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Halil Yılmaz da 'bodyguard' olarak anılan bar görevlilerinin yasal statüleri olmadığını vurgulayarak
"Meclis'te bu kişileri ilgilendiren bir yasa tasarısı var.
Eğer o tasarı yasalaşırsa o zaman eğlence yerleri bu tür görevlileri özel güvenlik şirketlerinden temin edecek. Bu da bir denetim sağlayacak. Her birinin güvenlik tahkikatı yapılmış olacak. Emniyet bu kişileri muhatap alacak o zaman. Şu anda hiçbirinin resmi hüviyetleri yok" diye konuştu.Yılda 496 cinayet
İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü'nün 1 Mart 2003 ile 31 Mart 2004 arasını kapsayan olay istatistiklerine göre il genelinde son bir yıl içinde 496 cinayet meydana geldi. Bu olaylardan 419'u aydınlatılırken, 77'si faili meçhul kaldı. Olaylarla ilgili 416 sanık yakalandı. Kimlikleri belirlenen 57 zanlı ise aranıyor. İstatistiklere göre il genelinde meydana gelen toplam olay sayısı ise 63 bin 438. Bu olaylardan 15 bin 606'sı aydınlatılırken yaklaşık 85'i ise faili meçhul kaldı. 22 bin 811 sanığın yakalandığı olaylarda 2 bin 513 zanlı ise aranıyor. Olaylar içinde hırsızlık ilk sırayı alırken, onu sırasıyla yankesicilik, yaralama ve kapkaç izliyor.