'Beytüşşebap katliamını PKK yaptı'

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nca (İHİK), Beytüşşebap'ta 12 köylünün minibüste öldürülmesi olayını araştırmak üzere oluşturulan alt komisyon, 'kesin' olmamakla birlikte' katliamı "terör örgütünün yaptığı kanaatine" vardıklarını açıkladı.

ANKARA - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nca (İHİK), Beytüşşebap'ta 12 köylünün minibüste öldürülmesi olayını araştırmak üzere oluşturulan alt komisyon, 'kesin' olmamakla birlikte' katliamı "terör örgütünün yaptığı kanaatine" vardıklarını açıkladı.
TBMM İHİK Başkanı Zafer Üskül ile AKP'li Abdurrahman Kurt, CHP'li Melik Ecder Özdemir, MHP'li Mehmet Ekici ve DTP'li Akın Birdal'dan oluşan alt komisyon, 29 Eylül'de gerçekleşen ve 12 kişinin ölümü, iki kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan katliamı araştırmak üzere 5 Ekim 2007'de Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Beşağaç Köyü'nde incelemelerde bulundu. Alt komisyon köylüler ve yetkililerle yapılan görüşmelerin yanı sıra olay yerinde tutulan tutanaklara dayanarak hazırladığı raporunu tamamladı. Rapora son şekli, dünkü toplantıda verildi. Alt komisyon raporu, toplantıya katılmayan DTP'li Birdal'a ulaştırıldı. Birdal da raporla ilgili muhalefet şerhi yazısını komisyona gönderdi. Bunun ardından rapor, komisyon sözcüsü AKP'li Abdurrahman Kurt tarafından açıklandı.
Raporda özetle şu tespitlere yer verildi:

 • İfadelerde, ayrıntıda küçük farklılıklar olsa da, tutarlılık görülmüştür. Tüm ifadelerde, saldırının PKK tarafından gerçekleştirildiği kanaati dile getirilmiştir.
 • Olayın tanıkları tarafından verilen ifadelerde de, gördükleri birkaç saldırganın, PKK'lılar gibi giyindiği belirtilmiştir.
 • (Roj TV tarafından) Olay yerinde konserve kutusu, pet su şişesi, çekirdek kabuğu vb. kalıntıların olduğu iddia edilmişse de bu iddiaların gerçek olmadığını köylüler ifade etmiştir. Olay yeri inceleme raporunda da bu tür bulgulara yer verilmemiştir.
 • Sonuç olarak, araştırmaların sürdürülmekte olduğu, kesin bir kanaate ulaşabilmek için tüm incelemelerin tamamlanması gerektiği, bununla birlikte yerinde yapılan inceleme, tanık ifadeleri, olay yeri inceleme raporu, Beytüşşebap Başsavcılığı, Şırnak Valiliği, Şırnak Jandarma Alay Komutanlığı'ndan alınan bilgiler değerlendirildiğinde, bu katliamın terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği kanaatine varılmıştır.
  Birdal muhalefet etti
  Akın Birdal'ın muhalefet şerhinde ise köyde korku ve kaygının hakim olduğunun görüldüğü, serbest ve güvenli bir ortamda inceleme yapma olanağı bulunamadığı vurgulandı. Başta Memduh Acer olmak üzere bütün ifadelerde çelişki ve uzlaşmazlık görüldüğünü belirten Birdal "Gerekli inceleme sürecinin tamamlanmamış olmasından ötürü olayın faillerine ilişkin kesin bir kanaate varamadığımı belirtiyorum" dedi.
  Sözcü: Kesin kanaat değil
  Komisyon sözcüsü AKP'li Kurt da katliamı PKK'nın yaptığı hususundaki kanaatin köylülerin ifadelerine dayandığını, bunun bir 'hüküm anlamında kanaat olmadığını' söyledi. Kurt, raporda kesin bir kanaate ulaşmak için incelemenin tamamlanması gerektiğini söyledi.