Beytüşşebap Kaymakamı konuştu

Beytüşşebap Kaymakamı konuştu
Beytüşşebap Kaymakamı konuştu
10 şehit verilen PKK saldırısında, hedeflerden biri de, o anda eşi ve kızıyla birlikte olan Kaymakam İhsan Selim Baydaş'ın eviydi.

Beytüşşebap Kaymakamı İhsan Selim Baydaş, “Saldırı sırasında Kaymakamlık konutuna girmeye çalışan bir grup oldu. Bunun, kaçırmak ya da canımıza kastetmek amacıyla yapılan bir girişim olduğunu düşünüyorum” dedi.

Baydaş yaptığı açıklamada, teröristlerce düzenlenen saldırının hemen ertesi gün resmi kurumları açtıklarını ve çalışanların görevinin başına geçtiğini söyledi.

İlçedeki yerlerinin de açıldığını, hayatın normale döndüğünü vurgulayan Baydaş, “Beytüşşebap'ta şu an hayat normal, olumsuz herhangi bir şey yok. Şimdi ilçede hasar gören binaların tadilatını, onarımını yapıyoruz” diye konuştu.

Hükümet Konağı'ndaki hasarı giderdiklerini Kaymakamlık binasında ve konuttaki sıkıntıları gidermeye çalıştıklarını anlatan Baydaş, “Üzüntümüz şehitlerimiz için... Diğer bütün her şey tamir edilir onarılır, devletimiz büyük” ifadelerini kullandı.

“Saldırı sırasında Kaymakamlık konutuna girmeye çalışan bir grup oldu. Bunun, kaçırmak ya da canımıza kastetmek amacıyla yapılan bir girişim olduğunu düşünüyorum” diyen Baydaş, saldırının yaklaşık 1 saat sürdüğüne dikkati çekti.

Güvenlik güçlerinin kendisini ve ilçe halkını cansiperane koruduğunu dile getiren Baydaş, şöyle devam etti:

“Sonra özel harekat polisleri geldi, zırhı araç bölgeye getirildi. Saldırı sırasında telsizden sürekli arkadaşlarımızla irtibat halinde oldum, onlara moral ve cesaret verdim. Sonra telsizden benim evden çıkarılmam gerektiği anonsu yapıldı. Beni evden almak için de gelenlere de taciz ateşi yapıldı. Saldırı başlayınca evde güvenli bir alana geçtik. Evin içinde dışardan etkilenmeyecek bir alandaydık. Roketti, el bombasıydı baya bir tazyik olunca arkadaşlar telsizden 'sizi oradan çıkarmamız lazım' diye anons geçtiler. Sonra birkaç defa geldiler çıkarmak için o gelen araçlara da taciz oldu. En son kuvvetli bir biçimde arkadaşlar mukavemette bulundular ve tazyiki susturdular ve biz oradan çıktık.”

“1,5 YAŞINDAKİ OĞLUM VE EŞİM İÇİN ENDİŞE ETTİM”
Konutuna düzenlenen saldırı sırasında kendisinden çok 1,5 yaşındaki oğlu ve eşi için endişe ettiğini de ifade eden Baydaş, şöyle konuştu:

“Oradan sağ salim çıktıktan sonra arkadaşlarımızla irtibatımıza devam ettik, krizi sevk ve idare etmeyi sürdürdük. Elbette insanın sağında solunda patlamalar olduğunda onun endişesini hissediyor. Ama Allah güç kuvvet veriyor. Soğukkanlılığımızı muhafaza ettik, arkadaşları telsizden anons geçerek yüreklendirdik.”
Saldırının ardından “kaymakam kaçırıldı” şeklinde söylentiler çıkarıldığını dile getiren Baydaş, “İnternet telefon olmayınca ilk anda bizim bu söylentiden haberimiz olmadı. Ama oradaki arkadaşlar benim sürekli telsizden anonslarımı seslerimi duyuyordu” dedi.

“BEYTÜŞŞEBAP'IN EĞİTİMLE GÜNDEME GELMESİ LAZIM”
Kaymakam Baydaş, saldıran teröristlerin sayısına ilişkin söylentilerin de spekülasyon olduğunu dile getirerek, “Bu abartılmamalı. Örgütün propagandasını yapanlar bunu abartıyor. Bu sağlıklı bir düşünce tarzı değil” şeklinde konuştu.

İlçelerinin bu şekilde gündeme gelmesinden üzüntü duyduklarını dile getiren Kaymakam Baydaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“İlçemiz eğitimde, hem ilk hem de orta öğretimde Türkiye ortalamasının üzerinde. Okullaşma oranında Türkiye ortalamasının üzerinde. Beytüşşebap'ın bununla gündeme gelmesi lazım. Ayrıca bu sene, bir önceki kaymakamımızın da başlattığı projeyle SBS ve üniversite sınavında ciddi başarımız var. Projelerimiz sonucu 58 öğrencimiz üniversiteye, 120 öğrencimiz orta öğretim kurumlarına yerleşti. Beytüşşebap'ın bununla gündeme gelmesi gerekir, kültürel özellikleriyle gündeme gelmesi gerekir.” (aa)