Beytüşşebap komisyonu Meclis'te kriz çıkardı

Hükümetin arıdından TBMM de Beytüşşebap'ta 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı inceleme kararı aldı.

ANKARA - Hükümetin arıdından TBMM de Beytüşşebap'ta 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı inceleme kararı aldı. Ancak TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nda bölgeye gitmek için oluşturulan ilk heyette CHP ve DTP'li üyelerin yer almaması krize neden oldu.
Komisyonun DTP'li üyesi Akın Birdal, olayla ilgili kendilerine gelen bazı bilgiler olduğunu, olaydaki sis perdesinin kaldırılması gerektiğini söyledi. Heyet gönderilmesi kararı alınınca Komisyon Başkanı AKP'li Prof. Zafer Üskül, Başkanvekili MHP'li Mehmet Ekici ve Sözcü AKP'li Abdurrahman Kurt'tan oluşan bir heyet oluşturuldu. Heyetin sadece Başkanlık Divanı ile sınırlı tutulması nedeniyle CHP ve DTP'li üyeler yer almadı. DTP Grup Başkanı Ahmet Türk'ün, AKP'li Kurt'a tepkilerini bizzat dile getirerek, "Böyle bir heyette her partinin temsilcisi bulunması gerekiyor" dediği öğrenildi. CHP'li Ahmet Ersin de anamuhalefet partisinin temsil edilmediği bir heyetin orada yapacağı çalışmanın sağlıklı olmayacağını söyledi. Tepkiler üzerine komisyon kararını yeniden gözden geçirdi ve heyete CHP'den Malik Ejder Özdemir, DTP'den de Akın Birdal'ın dahil edilmesine karar verdi. Heyet bölgeye giderek inceleme yapacak.
DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi vererek "Beşağaç Köyü'ndeki olayın failleri kim oldukları belirlenmeden resmi makamlarca kamuoyuna yapılan açıklamaların dayanağı nedir?" diye sordu.
CHP, Hozat'a heyet gönderiyor
Öte yandan Tunceli'nin Hozat ilçesinde güvenlik güçlerinin 'dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle açılan ateşte bir köylünün ölmesi olayını incelemek için CHP'nin beş vekilden oluşan bir heyeti ilçeye göndereceği açıklandı.