'Beytüşşebap'ın sorumlusu PKK'

TBMM İnsan Hakları Komisyonu alt komisyon üyesi CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ve MHP Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici, Şırnak Beytüşşebap...

ANKARA - TBMM İnsan Hakları Komisyonu alt komisyon üyesi CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ve MHP Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici, Şırnak Beytüşşebap ilçesinde, 13 kişinin katledilmesi olayı ile ilgili yaptıkları inceleme sonucunda, kişisel olarak katliamdan PKK'nın sorumlu olduğunu söyledi.
Komisyon Başkanı Prof. Zafer Üskül başkanlığında Şırnak'a giderek incelemelerde bulunan alt komisyon üyelerinden CHP'li Özdemir, "Benim kişisel görüşüm, katliamın sorumlusu PKK, başka bir sorumlu aramaya gerek yok. Köylülerle, güvenlik güçleriyle yaptığımız görüşmelerden çıkardığım sonuç bu. Son olarak 13 askerin şehit edildiği yer de Şırnak'ta. Bu bölgeye yönelik bir saldırı olduğu anlaşılıyor. Ölenler, köye su getirmek için bir kanalda çalışırken dönüyorlarmış. Ölen gençlerden biri tıp fakültesini kazanmış" dedi.Özdemir, Beşağaç Köyü'nün 1990'ların sonlarında boşaltılan köylerden biri olduğunu ve 'Köye Dönüş' projesi kapsamında köylülerin 2003 yılında geri döndüklerini belirtti.
MHP'li Ekici de resmi evrakların ve otopsi raporlarının gelmesini beklediklerini söyledi. Ekici, "Benim kişisel görüşüm olay bir PKK terörüdür. Gördüğüm, bütün temaslarımızdan çıkardığım sonuç budur. Birtakım çevrelerin, katliamın marjinal gruplarca yapıldığı iddiaları dayanaksızdır" diye konuştu.