Beytüşşebap'ta 'bayrak' ve cenaze gerilimi

Beytüşşebap'ta 'bayrak' ve cenaze gerilimi
Beytüşşebap'ta 'bayrak' ve cenaze gerilimi

Güvenlik görevlileri, PKK lıların cenazelerinin konduğu askeri araçlara asılan yeşil-sarı-kırmızı bayrakları, gerilimi artırmamak için sökmedi.

Beytüşşebap'taki çatışmada ölen 3 PKK'lının cenazesini almak için uzun süre direnen grup, cenazeleri taşıyan askeri araçlara bayrak astı.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine PKK tarafından düzenlenen saldırı sırasında ilçe merkezindeki 3 PKK’lıya ait ceseti vatandaşlar almak istedi. Güvenlik güçleri cesetlerin alınmasına müsaade etmeyince arbede yaşandı. Kirpi adı verilen polis aracına PKK’nın silahlı kanadı olan HPG’nin bayrakları asıldı. Beytüşşebap’ın BDP ’li Belediye Başkanı Yusuf Temel, yaşananları gazetemize şöyle anlattı: “Sabaha karşı çarşıya inerken 3 gerillanın yaşamını yitirdiğinin haberini aldık. Kitle toplanmıştı. Güvenlik güçleri vardı. Halk cenazeleri almak istiyordu. Güvenlik güçleri buna müsaade etmiyordu. Bizden de herhangi bir olayın olmaması için rica ettiler. Güvenlik güçleriyle halk arasına girdik. Durumları yatıştırmaya çalıştık. Cenazeler askeri araçla alınıp askeri alana götürülürken, kitle askeri araçlar önüne çıkıp sloganlar attı. Cenazelerin olduğu askeri araçlara HPG’nin bayrakları asıldı. Bu bayraklar ilçe çıkışında söküldü ve araçlar askeri alana doğru devam etti.”
Temel, jandarma yetkililerine bayrakların sökülmesi durumunda gerilimin büyüyebileceğini söylediğini aktardı. Askerler de gerilimin artmaması için sağduyulu davranarak, askeri araçların ön tarafına asılan yeşil-sarı-kırmızı renklerdeki bayrakları ilçe çıkışına kadar sökmedi.

Kaymakamın evine roket
Bu arada PKK saldırısı sırasında Kaymakam İhsan Selim Baydaş’ın da evine roketatar atıldı. Evin demir kapısı yıkılırken, Kaymakam Baydaş’tan uzun süre haber alınamaması ‘kaçırıldığı’ söylentilerine neden oldu. Ancak öğle saatlerinde Baydaş’ın saldırı sırasında güvenlik güçleri tarafından jandarma karakoluna götürüldüğü anlaşıldı. Belediye Başkanı Yusuf Temel de Kaymakam’ı öğle saatlerinde ilçe jandarma karakolunda gördüğünü söyledi. 

Erdoğan ve Özel, 3 saat Beytüşşebap konuştu 
Beytüşşebap’ta 10 askerin şehit düştüğü saldırı Ankara ’da da hareketli saatlere neden oldu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel dün 18.00’da Başbakan Erdoğan ile görüşmek üzere Başbakanlığa geldi. Yaklaşık 3 saat süren “Beytüşşebap Zirvesi”, son dönemde ikili arasında gerçekeşen en uzun görüşme olurken, Erdoğan ve Özel’in saldırıyla ilgili istihbari bilgileri değerlendirdiği kaydedildi. Görüşmenin ardından resmi bir açıklama yapılmadı. Erdoğan ile Özel, dün gündüz saatlerinde de Adli Yıl açılış töreni nedeniyle bir araya gelmiş; törenin ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile Yargıtay Başanı Ali Alkan’ın da bulunduğu bir ortamda yaklaşık yarım saat bir görüşme gerçekleştirmişti. {ANKARA/RADİKAL}

 Helikopter gitti, bayrak indi
Hakkari’nin Şemdinli ilçesine yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Altınsu köyünün güney bölümünde yer alan bir tepede PKK’lıların astığı bayrak önce top atışlarıyla indirilmek istendi.Atışlarda isabet sağlanamayınca devreye helikopter girdi. Tepe üstünde uçan bir helikopter PKK’yı simgeleyen bayrağı bombaladı.