Beytüşşebap'ta korkunç cinayet

Beytüşşebap'ta korkunç cinayet
Beytüşşebap'ta korkunç cinayet

Ölenlerin yakınları savcılık incelemesi bitinceye kadar olay yerinde bekledi.

Beytüşşebap'ta iki DTP'li kafaları taşla ezilerek ve göğüslerine birer kurşun sıkılarak öldürüldü. Cizre Belediye Başkanı bölgede karma koruculardan oluşturulan bir timin oluşturulduğunu söyledi. DP milletvekili Sevahir Bayındır: Asker havaya ateş açarak gençleri provoke etmek istedi.


Emin BAL

ŞIRNAK’ın Beytüşşebap İlçesi’nde, başları taşla ezilip göğüslerine birer kurşun sıkılarak öldürülen 35 yaşındaki Necman Ölmez ile aynı yaştaki Ferhat Ediş'ın cesetleri dere kenarında bulundu. Öldürülen iki kişinin partilerine üye olduğunu söyleyen DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, cinayetleri provokasyon olarak niteledi. DTP Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak ise olayı ‘Hançer Timi’ adıyla oluşturulan karma bir korucu timinin yapmış olabileceğini iddia etti.
Şırnak’ın Uludere İlçesi’nin Andaç Köyü’nde yaşayan ve canlı hayvan ticareti yapan Necman Ölmez ile Ferhat Ediş, Beytüşşebap’ın Beşağaç Köyü yakınlarında göğüslerine birer kurşun sıkılmış, başları taşla ezilerek öldürülmüş halde bulundu. İddiaya göre, Ölmez ile Ediş, Andaç Köyü’nde dün sabah saatlerinde bir kişi ile cep telefonuyla hayvan alımı için görüşme yaptı. Görüşmenin ardından Ölmez ile Ediş, hayvan almak için 40 kilometre uzaklıktaki Beşağaç Köyü’ne gideceklerini söyleyerek Andaç Köyü’nden ayrıldı.
Ölmez ile Ediş’ten bir daha haber alınamazken, Beşağaç Köyü’ne dün akşam saatlerinde otomobiliyle giden bir kişi, dereye devrilen bir aracı görünce kaza olduğunu sanıp yanına gitti. Aracın çalışır vaziyette olduğunu gören köylü, bir kaza olduğunu zannederek, çevresinde insan olup olmadığını aradı. Kimseyi bulamayan köylü, durumu diğer köylülere de haber verdi. Köylülerin çevrede yaptığı aramada, devrilen araca 500 metre uzaklıktaki piknik alanında, üzerleri çalılarla kapatılmış 2 kişinin cesediyle karşılaştı. Köylülerin haber vermesiyle olay yerine gelen jandarma, öldürülen kişilerin kimliğini araştırdı. Bu arada köylülerden bazıları, daha önce hayvan alışverişi için geldikleri için Ölmez ve Ediş’in cesetlerini teşhis etti ve Andaç Köyü’ndeki yakınlarına haber verildi.
Beytüşşebap İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan gelin ekipler, cesetlerin çevresinde güvenlik önlemi alarak kimseyi yaklaştırmadı. Olay yerine gelen savcının ilk incelemesinden Necman Ölmez ile Ferhat Ediş’in göğüslerine birer kurşun sıkıldığı ve başları taşla ezilerek öldürüldüğü saptandı. Ölmez ile Ediş’in cesetleri otopsi yapılmak üzere Şırnak Devlet Hastanesi’ne gönderildi.


SEVAHİR BAYINDIR: PROKOVASYON

Beytüşşebap’ta Koyun Kırpma Festivali için bulunan DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, olay yerine gelerek ilgililerden bilgi aldı. Öldürülen Ölmez ile Ediş’in DTP üyesi olduğunu söyleyen Bayındır, cinayetlerin provokasyon olduğunu söyledi.
İmralı'da ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın 15 Ağustos'ta yol haritası açıklayacağını, Diyarbakır’da dün Barış Çalıştayı'nın başladığını kaydeden Sevahir Bayındır, “Ilımlı süreç provoke edilmeye çalışılıyor” diye konuştu. Partililerin profesyonel bir planla öldürüldüğünü ileri süren Bayındır, şunları söyledi:
“Gençlerimiz festivalin ilk gününde dağın eteklerine ‘PKK’ yazmışlar. Festivalin yapıldığı yaylada sabah uyandığımızda sağ ve solumuzda yükselen dağda, askerler düzen içinde pozisyon alarak havaya ateş etti ve gençlerimizi de provoke etmeye çalıştı. Ancak buna meydan vermedik. 1990’ların zihniyeti ve anlayışını sürdürülerek halk panik ve endişeye sürüklenmek isteniyor.”


DTP'Lİ BAŞKAN: PROFESYONELCE PLAN

Beytüşşebap'ta festival için bulunan Şırnak’ın Cizre Belediye Başkanı DTP'li Aydın Budak da öldürülen iki kişinin partilerine üye olduğunu ve profesyonel bir planla öldürüldüklerini iddia etti. Budak, “Olay öncesi kimliği belirsiz biri arkadaşlarımızı arayarak, ellerinde 200 ucuz hayvan bulunduğunu ve satmak istediklerini söylüyorlar. Arkadaşlarımız da telefondaki şahısların verdiği adrese gidiyor. Göğüslerine birer kurşun sıkılıyor, kafaları taşla eziliyor. Onların aracıyla gelip köyün içinden geçiyorlar. Köylüler bunlardan birini görüyor ve siyah bıyıklı olduğunu belirtiyor. Yani cinayeti işlemişler ve çekinmeden alıp taşımışlar. Nasıl bu kadar rahat cinayet işlenebilir anlamıyorum” dedi.