Beytüşşebap'ta PKK'ya lanet

Şırnak'ın Beytüşşebap'a bağlı Beşağaç Köyü'nde pusuya düşürülen minibüste ölen yedisi korucu, 12 kişi dün son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenlerinde vatandaşlar sık sık 'Kahrolsun PKK' sloganları attı. Cumhurbaşkanı Gül: "Teröre başvuranlar yok olup gidecek." Başbakan Erdoğan: "Kararlı mücadelemiz karşısında artık sivillere saldırmaya başladılar."

ŞIRNAK - PKK'lı teröristler Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinin Beşağaç Köyü'nde korucuları taşıyan minibüsü kurşun yağmuruna tutarak yedi köy korucusu ile beş sivili öldürürken, bir kişinin bile sağ kalmaması için uzun süre ateş ettikleri belirlendi. Biri köy korucusu, iki kişi şans eseri minibüsten yaralı kurtuldu.
Beytüşşebap'ın Beşağaç Köyü, önceki akşam PKK katliamına sahne oldu. Köylerine su getirmek için Altınsu mevkiinde kanal kazısında çalışan ve aralarında köy muhtarı Yusuf Acer'in de bulunduğu yedisi köy korucusu 15 kişi, önceki akşam iftar vaktinin yaklaşması üzerine minibüse binerek köye gitmek üzere yola çıktı. Köye ulaşmasına yarım saat kalan minibüse, saat 17.30 sıralarında ormanlık alandan otomatik silahlarla çapraz ateş açıldı. Sürücü Kamil Akdoğan, ateş altından kurtulamaya çalıştıysa da kurşunların lastiklere isabet etmesi nedeniyle başarılı olamadı. Yaklaşık 10 kişi oldukları sanılan PKK'lı grup, canlı tek kişi bırakmamak için
uzun süre ateş ettikten sonra bölgeden uzaklaştı.
Yaralı halde köye gitti
Yaralı kurtulan iki kişiden, sağlık durumu diğer yaralı Erdal Acer'e göre iyi olan Memduh Acer, yaklaşık 1.5 saat zorlu bir yolculuktan sonra Beşağaç Köyü'ne ulaşarak olanları anlattı.
Hemen bölgeye askeri birlik sevk edilirken, koşup giden köylüler de kan gölüne dönen minibüste 54 yaşındaki Beşağaç Muhtarı Yusuf Acer, kendisi gibi geçici köy korucusu olan oğlu 27 yaşındaki Rahmi Acer, geçici köy korucuları 35 yaşındaki Zeki Acer, 25 yaşındaki Orhan Acer, 16 yaşındaki Kazım Acer, 28 yaşındaki Kadir Acer, 38 yaşındaki Kamil Akdoğan ile muhtar Yusuf Acer'in oğulları 22 yaşındaki Reşit Acer, 17 yaşındaki Sefer Acer, 19 yaşındaki Bangin Acer, 17 yaşındaki Harun Acer ve 18 yaşındaki Cuma Armağan'ın cesetleriyle karşılaştı.
Öldü sanılan çocuk
PKK'lı teröristlerin minibüse düzenlediği saldırıda 12 kişinin öldüğü, iki kişinin yaralı kurtulduğu açıklanırken, köy korucusu ve minibüs şoförü Kamil Akdoğan'ın ailesi, çocukları dokuz yaşındaki Medeni'nin ortalıkta görünmediğini söyledi. Bunun üzerine Medeni Akdoğan'ın da minibüste bulunduğu sanılarak, uzun süre arama yapıldı. Yetkililer dün, Medeni'nin cesedinin de bulunduğunu açıkladı, ancak daha sonra Medeni'nin başka bir köyde yakınlarının yanında olduğu ve saldırıda 13 değil, 12 kişinin hayatını kaybettiği anlaşıldı.
Yedisi köy korucusu 12 kişi için dün Beytüşşebap'ta cenaze töreni düzenlendi. Beytüşşebap Devlet Hastanesi'nden alınan Türk bayraklarına sarılı 12 tabut, kamyonetlere konularak Hükümet Konağı önüne getirildi. Yaklaşık 2 bin 500 kişinin katıldığı törende gözyaşları sel olurken, 'Kahrolsun PKK' sloganları atıldı.
Törene Şırnak Valisi Selahattin Aparı, 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Tahir Bekiroğlu, Beştüşşebap Kaymakamlığı'na vekalet eden Uludere Kaymakamı Barış Cansu Aktan, askeri yetkililer, katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları ile köy korucuları katıldı. Saygı duruşu ve yaşamlarını yitirenlerin özgeçmişlerini okunmasının ardından topluca cenaze namazı kılındı.
ABD silahlarını hatırlattı
Şırnak Valisi Selahattin Aparı, törende yaptığı konuşmada olayın gelişimini anlattı, "Teröristlerin kimin silahını kullandığını
iyi biliyoruz" dedi. Aparı'nın konuşması sırasında, 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Tahir Bekiroğlu'nun gözlerinin dolduğu ve ağlamamak için kendini zor tuttuğu görüldü.
Konuşmanın ardından katliamda can verenlerin tabutları askerlerin omuzlarında taşınıp kamyonetlere konularak toprağa verilmek üzere Beşağaç Köyü'ne götürüldü. Çoğu akraba olan ölenler burada gözyaşları arasında toprağa verildi.