Beytüşşebap'ta saldırı: 10 şehit

Beytüşşebap'ta saldırı: 10 şehit
Beytüşşebap'ta saldırı: 10 şehit
Beytüşşebap ilçe merkezindeki güvenlik noktalarına teröristlerce düzenlenen saldırıda 10 güvenlik görevlisi şehit oldu

Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’ne dün gece kalabalık PKK ’lı grubunun uzun namlulu silahlar ve askeri birliklere uzun namlulu silah ve roketatarlarla saldırısında 10 asker şehit oldu, 7 kişi yaralandı.

Kaymakamlık, Polis Lojmanları ve Jandarma Taktik Alay Komutanlığı’nın üs bölgelerini hedef seçen çok sayıda PKK’lı etkisiz hale getirildi. Saldırı sırasında çok sayıda işyeri ve binaya roket ve kurşun isabet ettiği ilçe merkezinde, günün ağarmasıyla Polis Lojmanları önünde 3 PKK’lının cesedini almak isteyen grup, polis tarafından havaya ateş açılarak uzaklaştırdı.

Beytüşşebap İlçesi’ne PKK saldırısı dün saat 22.00 sıralarında başladı. Kalabalık PKK’lı grubu, Beytüşşebap Jandarma Taktik Alay Komutanlığı ile hemen ilçe yakınındaki Kato Dağı eteklerinde geçici olarak bulunan Bolu Komando Tugayı’na bağlı birliğin üs bölgelerine roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırdı. Aynı anda, ilçe merkezine sızan bir grup PKK’lı da Kaymakamlık başta olmak üzere Polis Lojmanları ve diğer resmi kuruluşlara ateş açmaya başladı. Saldırıya askeri üs bölgelerindeki askerler ile ilçe merkezindeki asker ve polisler anında karşılık verdi.

YARDIM GELMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN KÖPRÜYÜ TAHRİP ETTİLER
PKK’lıların, ilçeye karadan takviye birliklerin gelmesini engellemek için ilçeye 5 kilometre uzaklıktaki köprüyü patlayıcı ile tahrip ettiği ortaya çıktı. Beytüşşebap’ı Şırnak- Uludere karayoluna bağlayan tek yol üzerindeki köprünün tahrip edilmesiyle ilçeye giriş ve çıkışlar köprüye 50 metre uzaklıktaki dereden yapılıyor.VALİ: ÇOK SAYIDA TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, yaralanan askerlerden birinin daha hastanede yaşamını yitirmesiyle şehit sayısının 10’a çıktığını 7 yaralının tedavi altında olduğunu açıkladı.  Güvenlik güçlerinin saldırıya anında karşılık vermesiyle çıkan çatışmalarda PKK’lıların büyük kayıp verdiğini ve bazı kayıplarını kaçırdıklarını söyleyen Vali Özkan, sabah saatlerinde bölgede yapılacak arama ve tarama faaliyetleri sonucu kesin sonucun ortaya çıkacağını söyledi. Vali Özkan, saat 14.00 sıralarında helikopterle Beytüşşebap’a gelerek, dün geceki çatışma ve bugün güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonla ilgili bilgi aldı. Saldırıya uğrayan kamu binalarında inceleme yapan Vali Özkan, daha sonra ilçeden ayrıldı.
OPERASYON SÜRÜYOR
Bu arada güvenlik güçleri, Beştüşşebap’ın hemen yakınındaki Kato Dağı ile saldırıyı düzenleyen teröristlerin sızdığı Irak sınır boyu ile Kato Dağı’nda başlattıkları operasyonu sürdürüyor. Çatışmada yaralanan güvenlik görevlilerinden 3’ü Beytüşşebap’ta tedavi edilirken durumları ağır olan 4 yaralı da Şırnak Asker Hastanesi’nde tedavi görüyor.

 CENAZELERE UĞURLAMA TÖRENİ YAPILACAK

Saldırıda şehit olan güvenlik görevlilerinin Piyade Üsteğmen Sami Çiftçi, Piyade Asteğmen Burak Erdi, Uzman Çavuş Ahmet Bozkurt, Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez, Çavuş Ramazan Emre Ala, Onbaşı Süleyman Güleç, er Serdar Küpeli, er Osman Yıldız, er Uğur Sağdıç ve er Emrah Karataban olduğu öğrenildi.
Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda yapılan törenin ardından 10 şehidin bayrağa sarılı cenazeleri, helikopterlerle Diyarbakır’daki 7’nci Kolordu Komutanlığı’na getirildi. Burada ambulanslara konulan cenazeler otopsi için Diyarbakır Asker Hastanesi’ne götürüldü. Şehitler, otopsinin tamamlanmasının ardından toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderilecek.


İPSALA'DA YAS VAR

Beytüşşebap’taki terör saldırısında şehit düşen Piyade Er Emrah Karataban'ın baba ocağında yas var.İpsala ilçesine bağlı Kumdere köyünde, şehidin baba ocağına kara haber sabah saatlerinde ulaştı. İlçedeki askeri yetkililerden oğullarının şehit olduğu haberini alan Karataban ailesi üzüntüye boğuldu.

TERHİSİNE 90 GÜN KALA ŞEHİT OLDU Saldırıda şehit olan askerlerden 22 yaşındaki Jandarma Komando Çavuş Ramazan Emre Ala’nın, memleketi Konya’nın Karapınar İlçesi’ne ateş düştü. Ala’nın terhisine yaklaşık 90 gün kaldığı belirtildi.

Komando Çavuş Ramazan Emre Ala’nın şehit düştüğü haberi, ailesine askeri yetkililer tarafından verildi. Oğlunun şehit olduğu haberini alan anne Kafiye Ala, sinir krizi geçirdi. Şehit Ala’nın otomobil yedek parça satışı yapan babası Seyyar Ala’nın ise Toprak Mahsulleri Ofisi’nde çalışan kızı Aysun Ala’yı işe götürmek için Konya’ya geldiği belirtildi. 5 kardeş olan şehit Ala’nın yaklaşık 20 gün önce izinli olduğu memleketinden askeri birliğine döndüğü ve terhisine de yaklaşık 3 ay kaldığı ifade edildi. (ajanslar)

 

Büyük halini görmek için üzerine tıklayın

 

 


  http://www.radikal.com.tr/1099053109905353

  YORUMLAR
  (53 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tarih nasıl yazılır - bosmana

  seçenek 1 düşünceyle düşüncenin gelişimi ile seçenek 2 inanışla ınanışların gelişimi ile seçenek 3 düşüncelerin ve inanışların çatışmasıyla.. tarihi kırmızı yazıldı her daim. halbuki inanışdan sıyrılan düşüncenin tarihi her daim mora çaldı. bunların yani bu renk cümbüşünün anlamı ne. dünya bir renk cümbüşü beyaza siyah diyebilir misiniz?

  @pispor - noelon

  sayın yorumcu... demişsiniz ki bu kan önlenmez diye... nacizane fikrim olarak böyle düşünmüyorum... bu kan duracak... hem de bıçakla kesilir gibi duracak... farketmediğimiz durum şudur ki akepe aslında amerika ve diğer emperyan güçlerin anadolu'yu işgal hareketinin öncü kuvvetleridir... yani anadolu ve anadolu da yaşayan halklar kısa süre sonra bir emperyal istilasına uğrayacaklar... bu tank ve tüfekle olmayacak... bu içten çürüyen bir ağacın devrilip yer ile yeksan olması gibi olacak... işte o gün geldiğinde, tüm anadolu toprağı emperyallere teslim olduğunda kan dökülmeyecek... çünkü o emperyaller anadolu topraklarında yaşayan ve başarıya ulaşmış tek anti emperyal savaşın müsebbiplerini yani türk ve kürt halkını birbirlerine düşürerek yok etmiş olacaklar... sonra arap ve amerikan sermayesi ile yapılan yollardan ordularını geçirip fiili işale başlayacaklar... bence pkk, ya da kürt-türk kavgası yapay.. .aslolan tek gerçek 1923'den alınacak intikamdır... en büyük hatamız bu gibi olayları hep senaryo, hep gelecek gibi görmemiz... aslında türk ve kürt kavimlerinin ortak döktükleri bağımsızlık kanının intikamını emperyaller onyılardır burnumuzdan fitil fitil getiriyorlar... sayın pispor, bu kan duracaktır... bu kan amerikan tankları anadolu topraklarını pençelemeye başladığında duracaktır...

  yüzyıl savaşlarınıda geçti - kelemterli

  iyide koskoca TÜRKİYE CUMHURİYETİnin imkanları bir köprüyle sınırlıysa bırakın ağlayayım

  zaman - turg

  pkk yı desdekleyen ülkelere bir bakınız, yünanisdan iflas etti, suriye, esat darmaduman, ırak 4 de bölündü, iran da ,sıraya girecek hiç merak etmesin, bu rezilliğin sonu gelecek, pkk ya gelince onlar da çırpındık sonra batacak

  BU GİDİŞLE - pispor

  mümkünü yok bu kan önlenemez.bakın vali bey anında eylemini koymuş çok sayıda "terörist" öldürdük diyor işte bu bir öldürme yarışı nereye kadar kürd halkı zaten isyanda da ama türk halkının isyanı ayağa kalktığı gün bu öldürmeler biter.ne zaman onu bilmem.halen vatan sağolsunlarla işi idare ediyoruz.

  Tc devletinin iki buyuk dusmani.. - IstNyIst

  Bu iki dusman, Irtica ve Terordur. Maalesef nasil olduysa ikiside meclisde. Durum boyle olunca teror bitermi?

  Nafile kan - Hâkan Temaz

  PKK daha fazla kazanım elde etmek için Suriye'deki vaziyetten istifade, Oslo'da masayı devirdi. Devrimci halk ayaklanması başlatmaya çalıştı, olmadı. Gelinen noktada geçen seneden beri hiçbir şey elde edebilmiş değil, sadece daha fazla ölüme sebep oldu. Şimdi ise müzakereler bir süredir devam ediyor ancak gene devleti zayıf gösterip daha fazla kazanım elde etmek için kendi mensuplarının canlarını hiçe sayarak eylemler yapıyor. Bu eylemleri planlayanlar sonuçlarını öngörebilecek seviyedeler: herhangi bir askeri başarı için saldırmıyorlar, sadece kan olsun, halk tedirgin olsun, PKK varmış desin diye saldırıyorlar. Kendi hırsları uğruna gençleri piyon gibi feda ediyorlar, yazıktır.