Bezler SSK'dan

Epilepsi (sara) hastası oğlunun alt bezinin SSK tarafından karşılanmasını isteyen baba, açtığı davayı kazandı. Çorum'da bir fırında işçi olarak çalışan evli ve iki çocuk babası 34 yaşındaki Enver Külcü...
Haber: ŞEVKET ERZEN / Arşivi

ÇORUM - Epilepsi (sara) hastası oğlunun alt bezinin SSK tarafından karşılanmasını isteyen baba, açtığı davayı kazandı. Çorum'da bir fırında işçi olarak çalışan evli ve iki çocuk babası 34 yaşındaki Enver Külcü, epilepsi hastası olan ve beyin fonksiyonları gelişmemiş olan oğlu 16 yaşındaki Ender Külcü'nün alt bezi masraflarını karşılamayan SSK'ya 16 Ocak 2005'te İş Mahkemesi'nde dava açtı.
Mahkeme, SSK'yı Külcü'ye geriye dönük 1 yıllık alt bezi masraflarını, aylık 100 YTL üzerinden ödemeye mahkûm etti. SSK avukatları, Çorum İş Mahkemesi'nin kararının bozulması için Yargıtay'a itiraz etti. Yargıtay yerel mahkemenin kararını onadı. Böylece hastalığı nedeniyle alt bezi kullanmak zorunda olan hastalar için emsal oluşturacak karar ortaya çıktı.
Emsal karar
Enver Külcü'nün avukatı Ercan Daştan, şöyle dedi: "Emekli Sandığı mensuplarına hasta alt bezi ödemesi yaparken SSK'lılar bu haktan mahrum bırakılıyordu. Şimdi mahkemenin doktor raporunu dikkate alması nedeniyle müvekkilimin geriye dönük 1 yıllık hasta bezi kullanımının maddi karşılığı verilecek. Aslında Ender üç aylıkken sorunları başladı. Epilepsi'nin ardından ilerleyen yaşıyla birlikte ortaya zekâsıyla ilgili de sorunlar çıktı. Ve bu son yıllarda alt bezi kullanması zorunlu hale geldi. Şimdi sakat çocuğu olanlar bu kararı alıp SSK'ya başvurursa bezlerini alacak."
SSK'dan epilepsi hastası çocuğuna bez alamadığı için büyük sıkıntı yaşadığını belirten baba Enver Külcü de, "Çocuğumun bez masrafı aylık 100 YTL civarında tutuyor. Ben zaten asgari ücretle geçiniyorum. Kira veriyorum. Bir çocuğum okula gidiyor" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7675287675280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.