Bezm-i Alem Camii'nin imamı konuştu: Göstericilerle polise aracılık ettim

Bezm-i Alem Camii'nin imamı konuştu: Göstericilerle polise aracılık ettim
Bezm-i Alem Camii'nin imamı konuştu: Göstericilerle polise aracılık ettim
Göstericilerin iki gün boyunca yaralıları tedavi etmek için ilk yardım merkezi olarak kullandıkları ve gazdan kaçıp sığındıkları caminin imamı Radikal'e konuştu.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Taksim’de başlayan Gezi Parkı protestolarının en çok etkilediği yerlerden biri Beşiktaş oldu. Beşiktaş’tan Taksim’e yürümek isteyen gruplar burada 3 gündür polis tarafında engelleniyor ve Dolmabahçe’den Yıldız’a kadar olan bir hatta çatışmalar yaşanıyor. Çok sayıda göstericinin yaralandığı bu çatışmalarda Dolmabahçe’deki Bezm-i Alem Valide Sultan Camii de protestocular tarafından bir ilkyardım merkezine dönüştürüldü. İki gün boyunca camiyi revir olarak kullanan göstericiler, cami imamının yürüttüğü müzakereler sonucu polisin bölgeden uzaklaşmasıyla, bu sabah 03.30’da camiden ayrıldı.


Göstericilerin camiden ayrılmasından kısa bir süre sonra sosyal medya üzerinden yayılan ve Dolmabahçe’deki Bezm-i Alem Valide Sultan Camii'nde çekildiği öne sürülen bir fotoğraf tartışma yarattı. İddiaya göre, yaralılar için revire dönüştürülen, Dolmabahçe’deki Bezm-i Alem Valide Sultan Cami'ne göstericiler ayakkabılarıyla girmiş, içeride bira içmişlerdi. Ancak camide bulunan göstericiler, yaralıları taşımak dışında içeri gösterici zaten alınmadığını, camide sadece sağlık görevlilerinin ve doktorların bulunduğunu söylüyor. Olay yerinde Nazım Serhat Fırat tarafından çekilen fotoğraflarda da şuuru kapalı yaralılar dışında göstericilerin ayakkabılı olmadıkları görünüyor.


Biz de durumu, Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’nin imamına sorduk. İsmini vermek istemeyen imam, polis ve göstericiler arasında müzakereci gibi çalışıp göstericilerin dün sabah 3.30’da camiden çıkmasını sağladığını aktardı. Göstericilerin, polisin attığı gazın etkisinden kurtulmak için camiye sığındıklarını ve camiye tıbbi malzeme stoku yaptığını, sağlık ekiplerinin yaralılara tıbbi müdahalede bulunduğunu söyleyen imam, eylemcilerin camiye cumartesi günü yatsı namazı sonrası geldiklerini belirterek şunları söyledi: “Polisin kovaladığı büyük bir grup kapıları zorlayarak içeri girdi. Engellemeye, kapıyı kapatmaya çalıştık ama başaramadık. Bu iki günlük süre içinde yaralılar tedavi edildi. Polis gazından kaçanlar camiye sığındı. Caminin içindeki kameralar kırıldı.”


‘ARACILIK YAPTIM’
Grubu cami dışına çıkarmak için polisle pazarlık yaptığını belirten imam, “Grupla polis arasında arabuluculuk yaptım. Polisin çekilmesini sağlayıp grubun dışarı çıkmasına yardımcı oldum. Lütfen bu olaylar bitsin. Sükunet gelsin” dedi.

Şu an caminin ibadete kapalı olduğunu belirten imam, “Camide polisin gelip tespit yapmasını bekliyorum. Polis tespiti yaptıktan sonra ibadete açmak için çalışacağız” diye konuştu.   http://www.radikal.com.tr/113611611361166

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hey sen - jumpercoco

  ağustos123 bak bakalım yukarıdaki resimde görünen adamın caminin içini görecek hali var mı.İnsanlar can derdinde sen hala cami diyorsun.Sen ne kadar insanlığı eksik bir varlıksın.Yalnız biliyorum ki tüm müslümanlar, allahtan senin gibi değiller.Çoğunun vicdanı var . senin polisin arkasındaki eli coplulardan veya insanlara saldıran eli bıçaklı çetelerden bir farkın yok. Din insana yardımı buyurur. Din insana içindeki vicdanı dinlemesini buyurur. Din insana içindeki iyiliği görmesini sağlar. SEn bir habersin dinden. Camiye gitmekle olur zannediyorsun ama vicdanın kara senin.

  nazik, naif bey - draguerilla_

  kendisini yorgunluktan ve gazdan bitkin düşmüş bir şekilde, kubbenin altında uzandığım sırada gördüm. gerçekten çok kalender bir insan olduğunu düşündüm. nazik tavrı ve hoş cümleleriyle epey yumuşatıcı bir tavrı vardı. camide dilediğimiz kadar kalabileceğimizi, dışarıdaki yoğun gazın geçmesinin zaman alabileceğini, uyumak isteyenlerin camide kalabileceğini söyledi. nitekim öyle de oldu, pazar sabahı dizi dizi insan hala bu caminin halılarında derin bir uykudaydı.

  Camii yolu görmek - kudra71

  Camii yolunu, içini görmeden de insan olabilenler var merak etmeyin.. olayı hala nerelere taşıyorsunuz.. Caminin imamından Allah razı olsun, yüreğine sağlık..her ne yaptı ise içinden geldiği için yaptı, sağolsun varolsun.. Allah herkesin kalbine göre versin.. yakında göreceğiz zaten..

  Cami - Agustos123

  Bu vesilesiyle bazilari ilk defa bir caminin icini de gormuslerdir. Ayrica imama yaralilara yonelik hassasiyetinden dolayi tesekkur ediyorum

  İsim - yigitunlu

  İsmini vermek istemeyen imamın camisinin ve o camideki davranışlarının haberini yaparak ismini dolaylı yoldan vermiş olmuyor musunuz?

  Enteresan - Levent Alper

  Girenlere kapıyı kapamaya, engelleyeme çalıştık ama başaramadık. Oysaki Twitter'de, sokaklarda avaz avaz bağırmıştık, CAMİLER, KİLİSELER, HAVRALAR LÜTFEN ACİL YARDIM, KAPILARINIZI AÇIN, YARALILAR VAR diye.. Din adamları hep böyle iki yüzlü olmak ve olayları kendi ahlakçılığını reklam yapmak için kullanmak mı zorunda? Neden hep mecbur kaldığınızda, başka yol kalmadığında yardım ediyorsunuz?