Bezmi Alem Valide Sultan Camisi revire döndü

Bezmi Alem Valide Sultan Camisi revire döndü
Bezmi Alem Valide Sultan Camisi revire döndü
Dün gece Dolmabahçe civarında eylemcilerle polis arasındaki çatışmalar sürerken Bezmi Alem Valide Sultan Camii revir olarak kullanıldı

İSTANBUL - İstanbul’daki gerginlik dün gece Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın çalışma ofisinin bulunduğu Beşiktaş ’ta devam etti. Bir grubun taşlı saldırısı sonucu vapur iskelesine doğru çekilen polis, eylemci sayısı artınca müdahale etti. Gösterilerde yaralananlar, Beşiktaş'ta bulunan Bezmi Alem Valide Sultan Camii'ne getirildi. Camiye gelen çok sayıda sağlık personeli, yaralılara ilk müdahaleyi yaptı. Ankara 'daki olaylarda da eylemciler Başbakanlığa yürümek istediler. Çıkan olaylarda 500 kişi gözaltına alındı. İstanbul'da birçok ilçede Taksim ve çevresinde çıkan olayları protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenledi.

Dolmabahçe tarafından gelen 100 kişilik yüzleri maskeli grup, Beşiktaş’ta Başbakanlık Çalışma Ofisi önünde bekleyen TOMA aracına ve Çevik Kuvvet ekibine taş attı. Polis ekipleri vapur iskelesine doğru geri çekildi. Göstericiler taş atmaya devam ederken, Dolmabahçe üzerinden Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen grupla karıştı. Sayıları artan göstericiler polise taş atmayı sürdürünce biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Eylemciler, Başbakanlık Çalışma Ofisi önünde görüntü almaya çalışan basın mensuplarına da taşlarla saldırdı. Göstericiler Barbaros Bulvarı ve İnönü Stadı önünde çift taraflı caddeyi ulaşıma kapattılar. Bazı göstericiler, barikat oluşturmak için TIR’ları da kullandılar. Yaralanan göstericiler Dolmabahçe Sarayı’nın yanındaki Bezmi Alem Valide Sultan Cami’ne götürülerek, doktor kontrolünden geçirildi ve yaraları sarıldı.

5 saat içerisinde yaklaşık 100 kişi vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanırken, çok sayıda kişi de gazdan etkilendi. Yaralılar Beşiktaş’ta bulunan Bezmi Alem Valide Sultan Camii’ne getirildi. Yaralılara camii içerisinde 50 kişiden oluşan gönüllü doktor ve hemşireler müdahale etti. Meslektaşlarına yardım için revire çevrilen camiye akın eden sağlık personelleri, yanlarında ilk yardım malzemesi de getirdi. Camide ilk müdahaleleri yapılan yaralılar çevreden geçen araçlara alınarak hastanelere sevk edildi.

POLİS CAMİ BAHÇESİNE GAZ BOMBASI ATTI

Cami içerisinde doktor ve hemşireler yaralılara müdahale ederken, dışarıda polis ile eylemciler çatışmaya devam etti. Bazı göstericiler Bezmi Alem Valide Sultan Camii’nin bahçesine kaçtı.

Taksim ve çevresinde çıkan olayları protesto etmek için Beşiktaş Meydanı'nda toplanan gruplar polisle çatışmıştı. Saatlerce süren olaylar sonrası 02.00 sıralarında Beşiktaş Meydanı'ndaki olaylar sona erdi. Bir grup polisin bekleyişi ise sürüyor.(DHA/İhsan Yalçın-Erhan Tekten)


  http://www.radikal.com.tr/113600811360085

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  pes!! - glstnn

  namazda kılıyorum, içkimi de içiyorum. kimsenin, kimsenin dinini sorgulamaya yada kısıtlama yapmaya hakkı yok.. sen, siz bu kadar mı vicdanınızı kaybettiniz de bu yorumları yazabiliyorsunuz. Söylenecek söz bile bulamıyorum.siyaset işi başka, bu iş başka. artık lütfen biraz olsun sağ duyulu olun. araştırın, sorun, bakın, sorgulayın biri çıkıp açıklama yaptı diye tapmayın..

  İktidar aşkı gözlerinizi kör etmesin - szna

  Ne demek hayatınızı camiyi yıkmaya adadınız? Bu nasıl bir cehalet? Orada anti-kapitalist müslümanlar da var, başörtülü kadınlar, sıradan bir inançlı kimse de. İktidar aşkı gözlerinizi kör etmesin, vicdanlarınızı kapatmasın. Biraz "Neden" bu insanlar bunca polis şiddetine rağmen bunca tehlikeye rağmen sokaklarda diye bir düşünün lütfen. İnsanların canına tak etti. İnternet bağlantınız olduğuna göre videoları izleyin. Bir bakın. Umarım "sükut ikrardır" sözünün ne anlama geldiğini biliyorsunuzdur. Cami de halkindir, sokaklar da, meydanlar da. Madem Allah'in evi, isteyen gider.

  ALMAYIN!!! - İmparatoor

  Dün bir videoda sabah namazından çıkan cemaate küfür ediyorlardı bazı kargaşacılar,, hayırdır simdi niye camiye sığındınız, alkol yasağı kalksın diye dua mı ettiniz, zamanında ahır yaptığınız camileri simdi revire çevirmeniz normal zaten...Bu yapılanlar ayıptır, sonuna kadar kınıyorum...

  BU BANA - pispor

  Irak Suriye deki iç savaşı hatırlatıyor hükümet halen polisine neden şiddetten vaz geçirmiyor onu da anlamış değilim.

  ... - Kharon

  Hayatınızı bu camileri yıkmaya, susturmaya adadınız. Hangi yüzle camiye girdiniz?