Bezmi Âlem Valide Sultan Vakfı üniversite kuruyor

ANKARA - Osmanlı Hanedanlığı döneminde kurulan Bezmi Âlem Valide Sultan Vakfı, üniversite kuruyor. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Genel Kurulu, önceki gün yaptığı toplantıda Bezmi Alem Valide Sultan Vakıf Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Nişantaşı Meslek Yüksekokulu’nun kurulması için onay verdi.
Osmanlı döneminden kalan çok sayıda vakıftan 100’e yakınının büyük gelirleri var. Üniversite sayısını artırmak isteyen YÖK yetkilileri, bu vakıfların  üniversite kurması için Vakıflar Genel Müdürlüğü ile irtibata geçti. Bu kapsamdaVakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kurucusu olan Bezmi Âlem Valide Sultan Vakfı, İstanbul’a tıp fakültesi kurmak için YÖK’e başvurdu. Önceki gün, vakfın başvurusunu inceleyen YÖK, hastanenin tıp fakültesi kurması için  onayı verdi. Sultan 2. Mahmud’un eşi, 1. Abdülmecid’in annesi olan Bezmi Âlem  Valide Sultan tarafından 1843 yılında kurulan vakfı, iki yıl sonra 1845 yılında bugün adı ‘Vakıf Gureba Hastanesi olan ‘Bezmi  Âlem Gurebai Müslimin Hastanesi’ni kurdu. 

Prof. Zaim adına üniversite
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan  Tayyip Erdoğan’ın da hocası olan Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in adıyla üniversite kurmak isteyen İlim Yayma Vakfı’na da YÖK’ten onay geldi.
YÖK, Engin Fikirler Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Nişantaşı Meslek yüksekokulu kurma izni verdi. (Radikal)