@ismailsaymaz

Biber gazına elma sirkesi

Ali Güneş'i herkes, NATO zirvesine karşı yapılan bir eylem sonrası çekilmiş fotoğrafıyla tanıdı. Fotoğrafta, koluna giren iki polisten biri, Güneş'in ağzına biber gazı sıkıyordu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Ali Güneş'i herkes, NATO zirvesine karşı yapılan bir eylem sonrası çekilmiş fotoğrafıyla tanıdı. Fotoğrafta, koluna giren iki polisten biri, Güneş'in ağzına biber gazı sıkıyordu.
O günü gözaltında geçiren Güneş, nezarethanede tanıştığı eylemcilerden
'gaz bombası ve biber gazına' karşı elma sirkesi kullanılması gerektiğini öğrendi ve ertesi gün katıldığı başka bir eylemde, bayılan bir genç kızı elma sirkesiyle ayılttı. Güneş, 'gazı fazla kaçıran' Emniyet güçleri hakkında suç duyurusunda bulunacak.
Ali Güneş, 10 yıllık öğretmen. Zincirlikuyu Yapı Meslek Lisesi' nde görevli. 36 yaşındaki Güneş, KESK'e bağlı Eğitim-Sen üyesi.
Güneş, Mecidiköy'de 28 Haziran'da yapılan gösteriye, sendika üyesi arkadaşlarıyla geldi: "Daha toplanmamıştık. Aniden 'Gaz tak' diye bir emir geldi ve üzerimize gaz sıkmaya başladılar. 'Ne yapıyorsunuz, ben öğretmenim' diye bağırdım. Küfrederek vurmaya başladılar. Yaklaşık 30 metre sürükleyerek polis aracına bindirdiler. Bu sırada yüzüme gaz sıktılar."
Güneş, günü gözaltında geçirdi. Biber gazının yaktığı yüzü, dört saati aşkın sızlamıştı. Bu sırada, konulduğu nezarethanede, gözaltına alınan diğer eylemcilerle tanıştı. Eylemci gençler Güneş'e 'gaz bombası ve biber gazına' karşı yanında elma sirkesi taşımasını ve gaz sıkıldıktan sonra sirkeyi yüzüne sürmesini önerdi. Gençler, elma sirkesi çözümünü bir internet sitesinden öğrenmişti.
NATO karşıtları ertesi gün Galatasaray Lisesi önünde toplandı. Güneş de oradaydı. Bir ara karşıdaki simitevinin lavabosuna giden Güneş, merdivenleri çıkarken sokaktan bomba sesleri geliyordu:
"Simitevinin merdiven boşluğuna da gaz bombası atılmıştı. O an alt kattakilerle birlikte üst kata çıktık. Sürekli öksürüyorduk.
Cam kenarında oturan bir genç kız, aşırı gaz yüzünden bayılmış, soluk alamıyordu. Cebimdeki elma sirkesine batırdığım mendille hemen kızın yüzünü sildim. Sonra da elimdeki tepsiyi yelpaze gibi kullanarak ferahlatmaya çalıştım. Biraz olsun soluk almaya başlayınca ambulansa taşıdık."
Yaşadıklarını, Eğitim-Sen'in Mecidiyeköy'deki binasında dün düzenlediği bir basın toplantısıyla anlatan Ali Güneş, Emniyet güçleri hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.