Bıçak: Amacımız en az hak ihlali

Başbakanlık İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Vahit Bıçak, insan hakları standartlarını yükseltmek için büyük çaba gösterildiğini söyledi.

BURSA - Başbakanlık İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Vahit Bıçak, insan hakları standartlarını yükseltmek için büyük çaba gösterildiğini söyledi. İnsan haklarıyla ilgili düzenlenen bir toplantıya katılmak üzere dün Bursa'ya giden Bıçak, Nilüfer Polis Merkezi'nde incelemelerde bulundu.
AB'ye tam üyelik için çıkarılan yasaların uygulanması amacıyla hafta içi Ankara'da çalıştıklarını, hafta sonları da bölgelerde vali yardımcıları ve kaymakamlarla bir araya geldiklerini belirten Bıçak, aralık ayında, AB'nin tam üyelik için müzakere tarihi vereceğinden emin olduğunu ifade etti. AB'ye tam üyelik için gereken pek çok yasanın çıkarıldığını, ancak bu yasaları uygulamanın daha önemli olduğunu vurgulayan Bıçak, "Uygulamada ortaya çıkabilecek aksaklıkları ortadan kaldırmak için çalışmalar sürüyor. Bize 2003 içinde 235 insan hakları ihlali başvurusu yapıldı. 70 milyonluk bir ülkede bu rakam çok değil. Ancak, bunların da ortadan kaldırılması gerekiyor" diye konuştu.
Veriler her ay sonunda açıklanacak
Bıçak, 'Standart Bireysel İnsan Hakları Başvuru Formu' oluşturduklarını ve başvurularda bundan sonra bu formların kullanılacağını, bu sayede tüm verilerin ellerinde olacağını belirtti. Her ay sonunda bu verileri kamuoyu ile paylaşacaklarını açıklayan Bıçak, şunları söyledi:
"Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önemli bir mahkeme. Ancak 45 ülkede 800 milyon insanı kapsayan bu mahkeme, insan hakları standartlarını tek başına yükseltemez. Bizim yaptığımız, Türkiye'de bu standartları yükseltmek ve hak ihlallerini ortadan kaldırmak. Böylce Türkiye, AİHM'ye çok sık başvuru yapan ülke imajından da kurtulacak."