Bıçakladı, elini yıkadı ve hayata karıştı Trans İdil'e bunu yapan aramızda

Bıçakladı, elini yıkadı ve hayata karıştı Trans İdil'e bunu yapan aramızda
Bıçakladı, elini yıkadı ve hayata karıştı Trans İdil'e bunu yapan aramızda
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

LGBTT bireylere yönelik şiddet hız kesmiyor. Şiddet olaylarının son kurbanı 26 yaşındaki İdil bıçaklı saldırıdan şans eseri kurtuldu. 10 gün hastanede kalan trans İdil’in MOBESE’lerden teşhis etttiği fail hâlâ bulunamadı. Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği avukatı Ahmet Toköz herhangi bir arama, yakalama çalışmasının olmadığını belirtirken Kırmızı Şemsiye Derneği Başkanı Kemal Ördek ise raporlanabilen verilere göre bu yıl trans kadın cinayeti sayısının kasım ayı itibariyle 5’e ulaştığını söyledi.

Bıçakla sokakta da kovaladı

Seks işçiliği yapan İdil 16 Kasım’da saat 13.00 sularında Çankaya’daki evine gelen 20 yaşlarındaki bir erkekle birlikte olmak istedi. Şahsın cinsel sorunları nedeniyle ilişki gerçekleşemedi. Şahıs banyoyu kullanmak için izin istedi. Banyodan çıktığında avucuna gizlediği bıçağı İdil’in karnına sapladı. İdil, yerde yatarken fail soğukkanlılıkla üst kattaki banyoya çıkarak elini yıkadı. Bu sırada dışarı kaçıp bağırmaya başlayan İdil’in peşinden bıçağı sallayarak koşan fail, aynı soğukkanlılıkla olay yerini terk etti. Bilincini kaybeden İdil ameliyata alındı. İç organlarındaki ağır yaralanmadan failin bıçağı karnında çevirerek öldürmeye çalıştığını tespit eden doktorlar 40 dikiş attı. 10 gün hastanede tedavi gören İdil, failin evdeki değerli herhangi bir şeye dokunmadığını belirterek olayın gasp amaçlı işlenmediğini, bunun bir nefret duygusuyla yapıldığını söyledi.
Polisin hastanede tedavisi sırasında ifadesini almaya geldiğini söyleyen İdil şunları anlattı: “İfademi almak için gelen ilk polis ‘Neden seni bayan koğuşunda yatırıyorlar’ diye sordu. ‘Ne saçmalıyorsun sen’ dedim. Daha sonraki gelen polisler de ‘Sen gerçeği biliyorsun ama bize doğruyu söylemiyorsun’ dediler. Dalga geçer gibiydiler. Faili MOBESE kayıtlarından tespit ettim ama polisin bu gidişle bulamayacağını düşünüyorum.” Polisin kendisine bir an önce evini boşaltmasını ve fuhuştan dolayı ceza yiyebileceğini söylediğini anlatan İdil, “Bana gelince her şey tıkır tıkır işliyor ama beni öldürmek isteyenle ilgili oralı olmuyorlar” diye konuştu.

‘Seri cinayet işleyebilir’

Pembe Hayat Derneği avukatı Ahmet Toköz saldırganın öldürmeye teşebbüs ettiğini kaydederek “Herhangi bir arama, yakalama çalışması yok. Fail ise cinsel işlev bozukluğu nedeniyle bundan sonra seri cinayet işleyebilir” dedi.
Kırmızı Şemsiye Derneği Başkanı Kemal Ördek 2013 Kasım sonu itibariyle Türkiye ’deki trans kadın cinayeti sayısının 5 olduğunu söyledi. Ördek, “Bu, raporlanabilen sayı. Hükümet, Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kanun Tasarısı’ndan ‘cinsiyet kimliği’ temelli ayrımcılığa karşı cezalandırmayı açıkça kaldırdı. Dolayısıyla şu an Meclis’te bekleyen tasarı, trans bireylerin istihdam alanında maruz kaldıkları ayrımcılığı görmezden gelen bir tasarı” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/116413611641361

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Fahişe ve travesti cinayetleri diyelim şuna doğrudan. "LGBTT", "birey", "şiddet" gibi moda terimlerle tanımlanınca ortaya cazibesine dayanılmaz bir şizofreni çıkıyor: "LGBTT bireylere yönelik şiddet kız kesmiyor" (haberin ilk cümlesi). İnsanların kendilerini hapsettiği söylemler dünyası, onların gerçek algılarını da değiştiriyor: elinde çekiç olanın herşeyi çivi gibi görmesi misali, söylemleri böyle LGBTT, birey, homofobi gibi suni, öğretilmiş kavramlarla sınırlı olanlar, basbayağı bir asayiş olayını da bu başlık altında deforme ederler (ve böylece bulutların üzerine yükselirler). Olaydaki saldırganın hiç bir homofobik profili yok. Olayın hiç bir politik, sosyal, değer yargısı boyutu yok. Bu alemde çok rastlanan olaylardan biri. Saldırgan, bir müşteri; mağdurla aynı dünyayı ve aynı değerleri paylaşıyor. Alemin yapısı gereği içinde barındırdığı, tolere ettiği bir ilişki ve kişilik türü. Yoksa, adamın haberi bile yok "LGBTT", "birey" falan sözcüklerinden. Olay sıradan bir polis ve adliye haberi kategorisinde, en adisinden. Eli falçatalı psikopatlar, yarım kalmış bir rakı sofrası, dışkı kokulu odalar, inşaat şantiyelerinden gelen müşteriler, ağzı bozuk travesti ve fahişeler, para ve ilişki süresi üzerinden çıkan kavgalar, bıçaklar, muştalar ve mağdurun boğulduğu telefon kablosu. Ve Radikal: "Trans İdil'e bunu yapanlar aramızda!" Ya, öyle mi? Allah'ım yarabbim. Hangi dünyada yaşıyorsunuz? Sizin dünyanızı ne örüyor?