'Bıçaktaki kan Üzeyir Garih'in'

İstanbul Emniyeti, Yermez'in yerini gösterdiği bıçakta bulunan kan izlerinin,
'Üzeyir Garih'e ait olduğu'nu doğruladı.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi
SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

İSTANBUL/ANKARA - İşadamı Üzeyir Garih cinayetinin bir numaralı zanlısı Yener Yermez'in tarifi üzerine mezarlıkta bulunan ve ilk incelemede kan izine rastlanamayan bıçakta, arana kanın önceki gece bulunduğu açıklandı. Kriminal polisi, bıçağın sapını kırarak elde ettiği kan örneğinin Garih'in kanıyla aynı olduğunu bildirdi. Ancak detaylı incelemenin sonunda da bıçakta parmak izi bulunmadı. Yermez'in olay günü
giydiği kıyafet de ortada yok. Pınar Konuşkan'ın gözaltına alınmasına neden olan otoparkçı Ayhan Yılmaz'ın da dün DGM Savcılığı tarafından ifadesi alındı.
Yermez'in, olay tatbikatı sırasında yer göstermesiyle bulunan cinayette kullandığı bıçak üzerinde önceki gün İstanbul Kriminal Şube Müdürlüğü Laboratuvarı'nda yapılan incelemede kan izleri tespit edilemedi. Bunun üzerine bıçağın ikinci incelemesinde kan izleri bulundu. Ancak cinayette kullanıldığı açıklanan bıçakta Yermez'in parmak izlerine bu incelemelerde de rastlanılamadı.
İstanbul Kriminal Şube Müdürlüğü Laboratuvarı'nda yapılan bıçak üzerindeki inceleme, önceki gece 00.30'da tamamlandı.
İlk incelemede bıçak üzerinde, kan izine rastlayamayan kriminal polisi, bıçağın sap kısmını kırarak incelemesini sürdürdü.
Sapın içinde
Plastik sapı bıçağa tutturan iki adet puntoyu ayırarak kan izi arayan kriminal polisi, sapın metal kısmı üzerinde, gözle zor görülebilen bir leke saptadı. Söz konusu lekeyi biyolojik incelemeye alan uzman polisler, lekenin önce insan kanı olduğunu, ardından da bir erkeğe ait olduğunu saptadı. Kan örneğinin kromozom yapısı ile Garih'in cesedinden alınan kromozom örneklerini karşılaştıran uzmanlar, söz konusu kanın Garih'e ait olduğu sonucuna vardı. Kriminal Şube Müdürlüğü elde ettiği bulguları bir rapor haline dönüştürerek dün sabah İstanbul DGM'ye gönderdi. Raporda, "Bıçak üzerinde bulunan kanın Üzeyir Garih'e ait olduğu kanaatine varılmıştır" denildi.
'Sonuç doğru, kuşku yok'
Konuyla ilgili olarak Radikal'e bilgi veren üst düzey bir Emniyet yetkilisi, "Düğümü, kuşku kalmayacak şekilde çözdük" dedi. Emniyet yetkilisi, kan örnekleri üzerinde çalışan polisin laboratuvardaki tüm gereçleri kullanarak özel bir çalışma sergilediğini belirtti.
Emniyet yetkilisi, söz konusu bıçağın Adli Tıp'a gönderildiği ve Garih'e ait kanın burada bulunduğu şeklindeki haberleri yalanladı. Emniyet yetkilisi, "Bıçak, Adli Tıp'a hiç gitmedi. Çalışmayı biz sonuçlandırdık" iddiasında bulundu.
İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Turan Tuna, kan izlerinin tespit edildiğini doğrularken, Yermez'in olay günü üzerinde bulunan kıyafetlere ilişkin bir bilgisinin olmadığını söyledi.
Otoparkçı DGM'de
Polise verdiği ifadelerle Pınar Konuşkan'ı da Garih cinayeti soruşturmasına dahil eden Eyüp Sultan Otoparkı'nın bekçisi Ayhan Yılmaz ise dün DGM Savcılığı'na ifade verdi. Yıldız, olay günü Yener Yermez ile Pınar Konuşkan'ı mezarlıkta beraber gördüğünü öne sürmüştü. Bu arada Konuşkan'ın polis ve savcılıkta verdiği ifadesinin geçerli olduğu ve basındaki ifadelerinin dikkate alınmayacağı öğrenildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Pınar Konuşkan'ın 'Polis bana dayak attı' iddiaları üzerine bir açıklama yaparak Konuşkan'a kötü muamele yapılmadığını
söyledi. Açıklamada Konuşkan'ın her türlü ihtiyacının karşılandığı belirtildi.