Bikini denerken 'gizli kamera'ya 10 bin lira ceza

İSTANBUL - Bir alışveriş merkezindeki soyunma kabininde mayo deneyen kadını kapının altından cep telefonuyla gizlice görüntülediği öne sürülen bir kişi ve mağaza sorumluları 10 bin TL tazminat ödeyecek.
İstanbul’da 14 Temmuz 2004 tarihinde bir mağazada beğendiği bikini ve mayoları denerken bitişik kabinde yerde duran bir cep telefonu gören İ.N, yerden alıp sahibine iade etmek istediği telefonun geriye doğru çekildiğini fark etti. Durumu anlayan İ.N’nin şikâyeti üzerine kameralı cep telefonuyla gizli görüntü kaydeden D.A, mağaza görevlilerince yakalandı. İ.N.,İstanbul 4. Tüketici Mahkemesi’ne başvurdu. Dilekçede mağazada yakalanan D.A’nın kameralı cep telefonuyla çıplak haldeki kadınların görüntüsünü çektiğini itiraf ettiği, mağaza görevlilerinin de müşterilerinin güvenliğini sağlayamadığı belirtildi.
Dilekçede, hem D.A.’dan hem de mağaza yöneticilerinden 150 bin TL tazminat istendi. D.A, pişman olduğunu söyledi, mağaza avukatıysa kendilerinin kusuru olmadığını öne sürdü. Mahkeme dinlenen tanıklarsa kadının fotoğraflarının CD’ye aktarılarak piyasaya dağıtılması endişesiyle sürekli ağladığını, psikolojisinin bozulduğunu, kendisini tecavüze uğramış gibi hissettiğini ve alışverişe çıkamadığını anlattı.
Bilirkişi raporundaysa kabin tasarımı yapılırken, kabinlerin mahremiyeti ihlal etmeyecek bir biçimde olması gerektiği belirtilerek, kabinlerde bulunan mevcut alt açıklıkların tasarımcının inisiyatifinde bulunan, fakat olmaması daha uygun görülen detaylar olduğu bildirildi.
Davayı karara bağlayan İstanbul 6. Tüketici Mahkemesi Hakimi Esma Cömert, ‘davalı D.A’nın gizli fotoğraf çekerek davacı İ.N.’nin kişilik haklarına tecavüzde bulunduğunun anlaşıldığını’ vurguladı. Olay yüzünden davacının psikolojisinin bozulduğunu ve tedavi gördüğünü belirten Cömert, görüntüleri çeken D.A.’yı kişilik haklarına tecavüzden, şirketi de güvenli alışveriş ortamı sağlama yükümlülüğünün olması ve kabin altlarının açık tasarlanması nedeniyle zarardan sorumlu tuttu. Hâkim Cömert, 10 bin TL manevi tazminatın olay tarihinden itibaren uygulanacak yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesine karar verdi. (aa)