'Bikini'nin acı intikamı!

Türkiye, Dünya Kadınlar Günü'nü bir gün öncesinden çeşitli etkinliklerle karşılarken, Meclis 'kadın ayıbı'yla yüzleşti: 1935'te yüzde 4.6 olan kadın milletvekili oranı rekoru hâlâ kırılamadı.

ANKARA - Türkiye, Dünya Kadınlar Günü'nü bir gün öncesinden çeşitli etkinliklerle karşılarken, Meclis 'kadın ayıbı'yla yüzleşti: 1935'te yüzde 4.6 olan kadın milletvekili oranı rekoru hâlâ kırılamadı.
'8 Mart Dünya Kadınları Günü' dolayısıyla TBMM'de panel düzenlendi. Açılışta konuşan Arınç, 1934 yılında Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının ardından yapılan 1935 genel seçimi ve 1936 araseçimiyle Meclis'e 18 kadın milletvekili girdiğini belirtti. Böylece kadınların oranının yüzde 4.6 olduğunu vurgulayan Arınç, 3 Kasım'da oranın 4.4 olduğunu ve 70 yıldır aynı oranın 'başarı'yla korunduğunu vurguladı. Arınç, bazı seçimlerde 0.8, bazılarında yüzde 1.5, 1.9 gibi oranlar çıktığını belirtti. Devlet Bakanı Güldal Akşit ise TBMM'de 'Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu' kurulması için yasa önerisi hazırladıklarını söyledi.
Panel, CHP'li Canan Arıtman'ın ilginç bir protestosuna da sahne oldu. Arıtman, başörtüsü tartışmaları sırasında "Ben de bikiniyle Meclis'e gelirim" dediği için kendisine, "Bikini giyme yaşı geçmiş" diyen Arınç'a, süslü bir sepette biber armağan etti. Hediyenin ne olduğunu bir süre anlayamayan Arınç, notu okuduktan sonra, sepeti masasından kaldırttı.
Meclis'te sesini yükselten kadının sözlü şiddete maruz kaldığını belirten Arıtman ise konuşmasında, "Ne kadar cici, uyumlu, edilgen olursanız genel başkan sizi yeniden seçilmeniz için listeye koyuyor. Genel başkanınız zinanın suç olmasını savunurken siz de savunursanız şansınız olur. Ama özgür kız oldunuz mu kapının önüne koyuyorlar" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7401857401850

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.