Bildiri krizi 'Sayın Öcalan'la çözüldü

Bildiri krizi 'Sayın Öcalan'la çözüldü
Bildiri krizi 'Sayın Öcalan'la çözüldü

Ankara da 25-26 Mayıs günleri arasında Demokrasi ve Barış Konferansı düzenlendi.

Demokrasi ve Barış Konferansı'nda Öcalan için 'PKK lideri mi, halk önderi mi' sıkıntısı aşıldı. Sonuç bildirisinde 'Sayın Öcalan' ifadesi kullanıldı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Ankara ’da 25-26 Mayıs’ta gerçekleştirilen ‘Demokrasi ve Barış Konferansı’ sonuç bildirisi bir gün gecikmeli olarak açıklandı. Toplantının ikinci günü, Öcalan’ın ‘ PKK Lideri’ olarak tanımlanmasına BDP ’lilerden itiraz geldi.
BDP’liler Öcalan’ın ‘Kürt Halk Önderi’ olarak tanımlanmasını istedi. Ancak başta CHP olmak üzere bazı sol gruplar da bu tanıma karşı çıktı. Ayrıca, bazı katılımcı gruplar bildiride ‘kendilerini bulamadıklarından’ yakındı.
Bildiri bu hassasiyetler de göz önünde bulundurularak yeniden düzenlendi. Sadece ‘Müzakere Sürecinde Barışın Toplumsallaşması ve Demokratik Siyaset’ başlığını tartışan komisyonun raporunda bu ifadeye yer verildi. Bildiride ise ‘Sayın Öcalan’ ifadesi kullanıldı. ’Çözüm için birlik’ vurgusunun dikkat çektiği bildiride yer alan bazı ifadeler şöyle:
Başlatılan müzakereleri doğru bir yönde ilerletmek, kalıcı bir barışı tesis etmek, hepimizin hak ve özgürlüklerini kapsayacak eşit ve ortak bir demokratik gelecek kurmak için birlikte hareket etmeye, çözüm inisiyatifini geliştirmeye ve toplumsallaşan bir barış hareketini örmeye karar verdik.
Kürt sorununda çözüme yönelik görüşmeler sürecinin desteklenmesi ve geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Konferansımızın, müzakere sürecinin kesintisiz olarak sürdürülmesi için kararlı bir tutum ve çaba içerisinde olacağını ilan ediyoruz.
Sürecin kalıcı bir barışa ulaşması için çoğulcu, eşitlikçi ve özgürlükçü bir demokrasiyi bütün kurumlarıyla oluşturmanın ve buna işlerlik kazandırmanın kaçınılmaz olduğunu vurguluyoruz.
Demokrasiyle barışın birbiriyle doğrudan bağlantılı olduğunu bir kez daha saptayarak, demokratikleşme yönünde atılacak adımların barış sürecini de ilerleteceğini belirtiyoruz.


  http://www.radikal.com.tr/113521511352156

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Halk Önderligi ve sol - Ari Zerdüst

  Bir halk bir insani kendi önderi olarak uygun bulup karar vermis ise,digerine düsen buna saygili davranmaktir.M Kemal bana göre türk halkinin önderi olmiyabilir ama bir halk kabul etmis ise bana düsen saygili olmaktir.Bu her halk Önderi icin gecerlidir.Halk Önderligini belirleyen sey ise,önder olanin bir halk icin ortaya cikardigi düsünce ve özgür yasam bicimidir.Bir insan bunda belirleyici ise O' halkin Önder'idir demektir.CHP ile bazi sol gruplarin buna karsi cikislarini anlamak zor.CHP ne ise bu kendini sol olarak algiliyanlara ne demeli.Bir halkin Önderini önder olarak görüp görmeme hakini kendilerinde nasil bulabiliyorlar ki? Ayip cok ama cok ayip.Bunlarin demokrasi ve halklarin haklarina yaklasimi böyle ise vay türk halkinin haline...Her ne ise bunlar kabul etmesede Kürt halkin Önder Öcalan oldugu gercegini degistirmez.Önemli olan savasis bir ortam yaratmak icin ise biz Kürtler bunada katlanacagiz...Yeter ki baris olsun...

  kriz - ibrahimbaytak

  Büyük kıyamet kopmadan sorun çözülmüş Kriz neymiş? Abdullah Öcalan’a “PKK LİDERİ Mİ diyelim* Yoksa HALK ÖNDERİ Mİ diyelim. Sonunda “sayın Öcalan” deme kararı alınarak sorun çözülmüş.

  Beni üzen - Gılgameş

  Böylesi önemli bir konferansın çok daha geniş bir katılımcı kitlesi ile yapılması gerekirdi diye düşünüyorum. Salonda Kürt Sorunu'nun çözümü için gerçekten büyük çaba harcayan çok sayıda değerli insan vardı. Ancak hükümetin hep şüphelendiğim gizli planına uygun bir tablo çıktı ortaya. Kürt Sorunu adına adım atıldı denildi ve sahneden çekilindi. Şimdi sadece PKK çekiliyor, Kürt ve Kürt Sorunu'nun doğru anlayan Türk aydınları barış konferansları yapıyor. Pekala sorunu gerçekten çözecek o geniş katılım neden yok? Hükümet neden bu konferansta yoktu? Beni bu hususlar çok üzüyor. Tüm bu olanlar devlete güvenmeme konusunda haklı olduğumuzu gösteriyor. Ancak diğer konferanslarla Kürt hareketi tarihinde hiç olmadığı kadar daha da güçlenecek ve birleşecek. İşte Kürt Sorunu'nun çözüm yoluna girmesini sağlayan ve çözülmesini de sağlayacak olan güç bu. Bu da beni sevindiren şey: Devlet bu hareketi marjinalleştirmeye çalıştıkça bu hareket güçleniyor.

  klasik türk solu geleneği - elifarzella

  yıllardır tartışıyorlar "türk solu" "türkiye solu" kavramlarını. bırakın artık kime ne diyeceğiz, şu kavramları nasıl "ist" takıları ile süsleyip kullanacağız fikrini. önder de diyorum, başkan da diyorum, sayın da diyorum, apo da diyorum, lider de diyorum ama ne dersem deyim öcalan öcalandır. ne diyeceğinize değil ne yapacağınıza karar verin . isterseniz "önder olmayan sayınsız öcalan" deyin. halka bi bakın hele. kim önder değil görün. halk kabul etmiş siz konuşup durun.

  LİTERATÜRDE - pispor

  Sayın Öcalan Önder de olur lider de olur.Yani Şeyh Seîd efendi ve seyyit rıza ile yan yana geldiğinde önder,tek başına ise Kürt gerilla Lideri olur.

  ikilem - gazetey

  demokrasi istiyoruz, tek liderliğe geçit yok, faşizm geliyor, devlet başkanlığına karşıyız, önderliğimiz ... zaaaaart zuuuuurt. Nerdeyse lavobaya gidemeceksiniz izinsiz. Sen aklımızı koru..