Bile bile virüs 'kabahat'miş

AIDS olduğunu bilerek evlendiği eşine virüs bulaştıran Ümit Ulukaya'nın hapis cezası, Yargıtay'dan döndü. Ulukaya, kabahat hükümlerine göre yeniden yargılanacak ve muhtemelen hapisten kurtulacak.

ANTALYA - Eşine 'bilerek' HIV bulaştırmaktan yargılanan Ümit Ulukaya'nın dosyası, yeni Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) nedeniyle Yargıtay'dan döndü. Başta hakkında müebbet hapis istenen Ulukaya, şimdi 'Kabahatler Kanunu' çerçevesinde yargılanacak.
Eşinin evlendiğinde AIDS hastası olduğunu cebinde bulduğu bir rapor sayesinde öğrenebilen Sevgi Ulukaya, virüsün kendisine de bulaştığı anlaşılınca şikâyetçi olmuş, evlilikleri de geçersiz sayılmıştı. Tutuklanan Ümit Ulukaya önce 2 yıl 2 ay, iki tarafın da itirazı üzerine görülen ikinci davada ise 8 yıl 10 ay hapse çarptırıldı.
Sanık avukatının temyizi üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay ise, davanın yeni CMK gereği, 'lehte kanun hükümleri' kapsamında yeniden değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi ve dosyanın Kabahatler Kanunu hükümlerince ele alınmasını istedi. Bu ay üçüncü kez açılacak olan dosya, 'Kabahatler Kanunu' kapsamında değerlendirildiğinde Ümit Ulukaya, hapis cezasından kurtulabilecek.
'Hastamız iyileşiyor'
Davalının avukatı Soner Ustaoğlu ise dosyaya 'Ümit Ulukaya'daki hastalığın etkisini yitirmeye başladığını gösteren' Hıfzıssıhha'dan alınma bir sağlık raporu ekletti. (aa, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7648107648100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.