Bileği ve iki kaburga kemiği kırıktı

Bileği ve iki kaburga kemiği kırıktı
Bileği ve iki kaburga kemiği kırıktı

Sivas İHAmuhabiri İsmail Güneş, ailesinin helikopter önerisini kabul etmemesi üzerine karayoluyla ?evine? döndü. Fotoğraf: AHMET CANER BAYSAL / aa

KAHRAMANMARAŞ - BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’yla birlikte helikopter kazasında can veren gazeteci İsmail Güneş’in cenazesi memleketi Sivas’a karayoluyla gönderildi. Kurtulmak için helikopter koltuğunu kızak yaparak dağdan aşağıya 500 metre kayan Güneş’in sıfırın altında 20 dereceyi bulan soğuktan korunamayınca donduğu, sol ayak bileği ile iki kaburgasının kırık olduğu anlaşıldı.
Cenazenin Sivas’a götürülmesi için askeri bir helikopter tahsis edildi. Ancak helikopter kazasında ölen Güneş’in yakınları, bu öneriyi kabul etmedi. Bunun üzerine ambulansla memleketine götürülen gazeteci bugün toprağa verilecek.
Bu arada helikopterin düşmesi ve ardından yaşananlar, ‘laboratuvar olay’ olarak değerlendirildi. Olayın hemen ardından Kahramanmaraş’ta kriz merkezi oluşturuldu ve kaza yeri tespit edilmeye çalışıldı. Ancak değerlendirmeler, art arda gelen telefon ihbarlarıyla altüst oldu.  Askeri karakolların bilgisine başvurulunca helikopterin son Ilıca Köyü yakınlarında görüldüğü anlaşıldı.
Görüşleri sorulan helikopter pilotları, mevcut hava şartlarına göre Ceyhan Nehri Vadisi veya Göksun yolunu tercih edeceklerini söyledi. Fakat, Yazıcıoğlu’nun Yozgat’taki mitinge gitmek için acelesi olduğu göz önüne alınarak, Kızılöz Köyü’ne çıkan vadi üzerinden gittiği ihtimali ağırlık kazandı. Harita üzerinde yapılan coğrafik değerlendirmelerde, helikopterin, bu bölgedeki dağların yoğun sis nedeniyle oluşturduğu blokları aşamayacağı anlaşılınca arama-çalışmaları o andan itibaren bu bölgede başlatıldı. (dha)