Bileğine gelen taşı sonra hatırladı

Bileğine gelen taşı sonra hatırladı
Bileğine gelen taşı sonra hatırladı
Ethem Sarısülük'ün ölümünde 'şüpheli' polisin ifadeleri çelişti. Polis A.Ş., bir kişiyi vurduğunu da olaydan 2 gün sonra öğrenmiş.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ethem Sarısülük’ün ölümüyle ilgili soruşturma kapsamında şüpheli polis memurunun savcılık ve hakimlik ifadeleri arasında çelişki olduğu ortaya çıktı. Hakimlik ifadesinde “Bileğime gelen taş nedeni ile namlunun pozisyonu değişip maktulün kafasına doğru yönelmiş olabilir” diyen şüpheli polis memurunun savcılık ifadesinde bu detayı anlatmadığı anlaşıldı.
Şüpheli polis memuru A.Ş. önceki gün sürpriz bir şekilde ifade işlemi için savcılığa çağrılmıştı. Basın ve Ethem Sarısülük’ün ailesinin avukatlarında saklanarak yapılan ifade işleminin ardından, savcı şüpheli polis memurunu ‘Meşru Müdafaada Sınırın Aşılması Suretiyle Ölüme Neden Olma’ suçundan tutuklama istemiyle Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk etmiş, ancak Hakim Mustafa Aydın, tutuksuz yargılanmasına karar vermişti.
İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılan şüpheli polis memurun savcılık ifadesi ile hakimlik ifadesinin çelişkili olduğu ortaya çıktı. Hakimlik ifadesinde “Bileğime gelen taş nedeni ile namlunun pozisyonu değişip maktulün kafasına doğru yönelmiş olabilir” ifadesi kullanın A.Ş’nin savcılık ifadesinde bu detayı anlatmadığı belirlendi.
A.Ş savcılık ifadesinde ise olay günü ‘kalkancı’ olarak görev yaptığına anlatarak, şunları anlattı: “Toplam 3 el ateş ettim. Ben ateş ettiğim sırada birinin yaralandığını fark etmedim. Biraz ilerde konuşlanmış olan Çevik Kuvvet ekibinin yanına gittim. Yaralandığım için ambulans çağırdılar. Ve o gece 22.00 sıralarına kadar hastanede tedavim devam etti. Tedavi sonrasında istirahat raporu düzenlendi. Ben olaydan iki sonra internette ve TV’de olay görüntüleri yayınlanınca ateş ederken birinin yaralandığını öğrendim. O ana kadar haberdar değildim. Tek gayem linç edilip öldürülmekten kurtulmaktı. Ethem Sarısülük’ü tanımam, hayatını kaybettiği için üzgünüm.”
Soruşturma kapsamında Adli Tıp Kurumu polis memuru A.Ş’nin silahına ilişkin balistik raporunu savcılığa gönderdi. Rapora göre mermi

A.Ş’nin silahından çıktı.

Sarısülük’ün vurulma anını çeken kameraman da dün Ankara Adliyesi’ndek ‘tanık’ olarak ifade verirken Savcı Dalgalı’nın şüpheli polis memurunun serbest bırakılma kararına itiraz edip etmeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak. Savcının itiraz için 7 günlük yasal süresi bulunuyor. Sarısülük’ün avukatlarının ise serbest bırakma kararına itiraz için talepte bulunacakları öğrenildi.

‘Beni de alın’ diyecekler

Ethem Sarısülük’ün ailesi ise Gezi olaylarına katıldıkları gerekçesiyle tutuklananlara destek olmak için bugün Ankara Adliyesi’ne gidecek. Anne Sayfı Sarısülük’ün de katılacağı eylemde tutuklanan gençler için, ‘Onların yaptıkları suçsa biz de bu eylemlere katıldık. Bizi de alın’ denilecek. Ethem’in kardeşi İkrar Sarısülük de, herkesi Adliye’de bugün saat 13.30’da yapılacak olan, ‘beni de alın’ eylemine çağrıda bulundu. Ayrıca Güvenpark’taki Ethem’in vurulduğu noktada 2005 yılında kanserden hayatını kaybeden Kazım Koyuncu için anma etkinliği yapıldı. Kazım Koyuncu’yu ve Ethem’i anmak için bir araya gelen Ankara Aydın Sanatçı Girişimi adına açıklama yapan şair Ahmet Telli “Katillerin ve onlara kol kanat gerenlerin destanı olmaz. Destanı ancak halk direnişi, halk mücadelesi yaratır” dedi.

‘El öpen’ müdüre soruşturma

Ethem Sarısülük’ün ölümünden sorumlu tutulan şüpheli polis memuru A.Ş’yi serbest bırakan hâkimi, Twitter’dan “Adamsın ellerinden öpüyorum” diyerek kutlayan Memur Suçları Soruşturma Bürosu Yazı İşleri Müdürü Zeki Ünalmaz için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı disiplin soruşturması başlattı.


  http://www.radikal.com.tr/1139130113913011

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "Gözlükçüye" - hermevsim

  Polisi eleştiren ve yargının tutumunu doğru bulmayan yorumları ideolojik bulan arkadaş: Senin "ideoloji gözlüğü" numaran değil, vicdan numaran düşük kanımca. Onu yükseltirsen biraz daha iyi görürsün. Olay endeksli, kriminal büro tipi yorumlar yapmaya devam edersen bu sorun çözülmez. Sorun bir olay da değil üstelik; zihniyet, davranış, yüzeysellik...

  Video izlerken bile ideoloji gözlüğü - yaban10

  İdeolojik bakış gözlüğü öyle bir noktaya gelmiş ki insanı insan olarak değil, düşman olarak gösteriyor. Polis 3 el ateş etmiş, 2 si havaya, 1 tanesi de arkasını dönmüş kaçarken. İsabet alınmış bir görüntü göremiyorum. İdeolojik bakış gözlüğümün numarası az mı ne? Numarasını yükseltme vakti gelmiş sanırım.

  Katil ve sorumlusu - Pe@ce

  Demokratik bir gösteriye binlerce eli sopalı, gazlı polis gönderen hükümet birinci derece sorumlu, cinayeti işleyen memur da katildir, bu kadar basit.

  Katiller... - sertanyar

  Hokkabazlıkla adalet işlemez. - velmas75'e: Kasıt bile olmasa sen nasıl kendi halkına silah çekersin? Zaten orada bu kavgayı başlatan milletin üzerine yürüyen polistir. Hem suçlu, hem güçlü psikolojisi var burada. Sanki karşısında eli kanlı katiller varmış gibi silah çekiyor bir de. Asıl eli kanlı katiller PKKlı teröristler şu an Cizre'de asayiş örgütü kurup polis olmuşlar işte. Onlara silah doğrultmuyorlar kendi gençlerimizi öldürüp, kör edip, sakat bırakıyorlar. İşte sana AKP adaleti... Bravo AKPlilere, teröristlere yataklık edin böyle. Kendi halkınızı da öldürüp işkence edin. Her gün bir polis vahşeti videosu daha çıkıyor: Adamı iyice dövüp, gözlerini çıkarıp, sonra öldü diye ateşe bırakıp kaçmışlar. Böyle vahşet olur mu? Olur, AKP'nin adaleti böyledir çünkü.

  bu ilk değil. - MMSARI

  Aslında niyet beli polis devlete beni yakarsanız bende sizi yakarım mantığı neticesinde bu karar alınmıştır.garip olan durum bülent arınç açıklamasında belki taş gelmiştir eline diyor ondan sonra polis ifadede taş geldi elime diyor.yani herşey ortada her zaman ki olduğu gibi devlet yeni bir cinayete ortak olmuştur..

  ... - Selosl

  Linç edip öldüren her zaman polis olmuştur kimi kandırıyorsun sen? İnönü stadında sıkışıp kalan polisler bile yine direnişçiler tarafından oradan uzaklaştırıldı, herkesi kendileri gibi cani sanıyor bu polisler.

  Hokkabazlıkla adalet işlemez. - velmas75

  Merhuma rahmet ailesine sabır diliyorum. Olayın görüntüleri çok açık seçik gözüküyor. Şüpheli polis memurunun üzerine taş yağıyor. Son anda üzerine gelen bir göstericinin yakın mesafaden fırlattığı taşın etkisi ile Polis memuru dönüp kaçıyor. Silahın namlusu yukarı iken birden eli dönüyor. Kesinlikle kasıt olmadığı açık açık gözüküyor..