Bileklik silah sayıldı

Altı ay hapis
İzmir'de okuyan Başar Yırcalı, 2003 yılbaşında alkollüyken yurdun camını kırdığı için dava edildi. Üniversite öğrencisi Kırcalı, 'kamu malına zarar ve mütecaviz sarhoşluk'tan beraat etti, ama cama vururken taktığı bileklik yüzünden altı ay hapis aldı.
Ceza ertelendi
Adli Tıp'a göre, 18 milimetre uzunluğunda, 15 adet sivri uçlu konik metal takılı bileklik, 'salt saldırı ve savunma amacıyla özel hazırlanmış'tı. Kırcalı, "Metal müzik dinliyorum. Bileklik aksesuvar" dedi, ama kurtulamadı. Ceza paraya çevrilip ertelendi.
Haber: TURAÇ TOP / Arşivi

İZMİR - Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencisi Başar Kırcalı, 2003 yılbaşı gecesi arkadaşlarıyla eğlendikten sonra Ege Üniversitesi Kampüsü'ndeki Kredi Yurtlar Kurumu'na döndü. Kırcalı, alkol etkisiyle yurttaki kantinin camını kırdı. Bileklikli eliyle camı kıran ve kendisi de hafif yaralanan Kırcalı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi görüp taburcu edilirken, ilginç bir davaya konu olmuştu. Tedavi sonrası gözaltına alınan Kırcalı, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Cumhuriyet savcısı Nesli Tunç Emeklioğlu, iddianamede, Kırcalı'nın kullandığı bilekliğin '6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'a aykırı olduğunu belirterek, '6136 sayılı kanuna muhalefet, kamu malına zarar ve mütecaviz sarhoşluk' suçundan dava açtı.
Bileklik Adli Tıp'a gönderildi
Kırcalı ise İzmir 17. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, "O gece moralim çok bozuktu. Alkol aldım. Sonrasını hatırlamıyorum. Camı kırmış olabilirim. Bilekliği, metal müzik düşkünü olduğum için aksesuvar olarak taşıyorum. Kasıtlı bir şey yapmadım" dedi. Mahkeme heyeti, Kırcalı'nın kullandığı bilekliği, tetkik için İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderdi.
Bileklikle ilgili çıkarılan ekspertiz raporunda, "Tetkik için gönderilen unsur, 6 X 18.2 santimetre ebatlarındaki siyah renk deri üzerine, 18 milimetre uzunluğunda 15 adet sivri uçlu, delici nitelikte konik metaller düzenli bir biçimde vidalanarak sabitlenmiş iki adet tokası bulunan bir bilekliktir. Söz konusu bileklik, görünümü ve taşımakta olduğu nitelikler itibariyle, 6136 sayılı yasanın 4'üncü maddesinde belirtilen salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikte imal edilmiş aletlerden
olarak değerlendirilmelidir" denildi.
Ve karar...
Dava sonunda mahkeme heyeti, 23 yaşındaki Kırcalı'nın 'kamu malına zarar ve mütecaviz sarhoşluk' suçlarından beraatına karar verirken, 6136 sayılı kanuna muhalefet ettiği gerekçesiyle altı ay hapis cezasına çarptırdı daha sonra bu ceza 2 bin 437 YTL para cezasına çevirilip ertelendi.


    http://www.radikal.com.tr/7432657432650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.