Bilge katliamının kayıp silahları gölde bulundu

Bilge katliamının kayıp silahları gölde bulundu
Bilge katliamının kayıp silahları gölde bulundu

4 Mayıs?ta gerçekleşen katliamda onlarca çocuk kimsesiz kaldı. Bayramda köy mezarlığında çocukların acısı vardı. Fotoğraf: NURTEN ASLAN / aa

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - 4 Mayıs’ta Mardin’nin Mazıdağı ilçesi Bilge Köyü’nde yedisi çocuk 44 kişinin öldürüldüğü katliamda kullanılan ve olaydan sonra bulunmayan silahlar bulundu. Mazıdağı  Savcılığı silahları köyün yakının bir göletin içinde buldu. Savcılık silahlara balistik incelemesini yapmak üzere el koydu. Duruşmada, köy muhtarı DTP’ye oy çıkmasın diye herkese açık oy kullandırttığını açıkladı.
 Katliam davasının ilk duruşmasında davanın bir numaralı sanığı ‘Şıh Mehmet’ lakaplı Mehmet Çelebi, “Olayda kullandığım iki kaleşnikof ve yine bana ait G3 mermisi atan silahı kendi evimin civarında sakladım. Sakladığım yeri de söylememenin sebebi silahlar bulup yok ederler üzerlerindeki parmak izini silerler diye korkuyorum. Güvendiğim sivil bir kişi olursa söyleyeyim” demişti. 
Mahkemede Mehmet Çelebi’nin ifadesi doğrultusunda söz konusu silahların bulunması için Mazıdağı Cumhuriyet Savcılığına yazı yazılmasına karar vermişti. Edinilen bilgilere göre, Mehmet Çelebi, ilk duruşmada tahliye olan Ali Çelebi’ye kayıp silahların yerini söyledi. Ali Çelebi de savcılık vasıtasıyla silahların bulunduğu yere gitti. Ali Çelebi, işaret ettiği küçük bir göletin içinde iki tane kaleşnikof ve G-1 marka silah buldu. Silahların suyun içinde olması nedeniyle üzerinde parmak izi tespit edilmedi. Savcılık silahlara balistik incelemesi için el koyarken, silahların bulunduğu yönündeki evrakı Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Katliamda altı silah kullanılmış bu silahların dördü ele geçirilirken, ikisi bulunmamıştı. 

‘Oylar açık kullanılırdı’
Basına kapalı ilk duruşmada tutanaklara geçmeyen ilginç bir diyaloğun yaşandığı ortaya çıktı. Duruşmada saldırıyı gerçekleştiren aile, saldırıya uğrayan aileyi PKK’lı olmakla suçladı. Bu suçlama üzerine söz alan köyün muhtarı ve aynı zamanda saldırıda çok sayıda yakınını kaybeden Osman Çelebi, suçlamayı reddetti. Osman Çelebi, “DTP’ye oy çıkmasın diye ben seçimlerde oyu açık kullandırıyorum. Geçen seçimlerde bizim köyde sadece bir oy çıktı DTP’ye. O da şu anda tutuklu bulunan İhsan Çelebi’ye aitti” dedi. Duruşma sırasında iki aile ifadelerinde hangi ailenin daha çok terörist öldürdüğü konusunda tartıştı.