Bilge Köylü çocuklar okullu oldu

Bilge Köylü çocuklar okullu oldu
Bilge Köylü çocuklar okullu oldu
4 Mayıs'ta Bilge Köyü'ne yapılan silahlı saldırının ardından Kırklareliye'ye yerleştirilen çocuklar okula başladı

MARDİN'in Mazıdağ İlçesi'ne bağlı Bilge Köyü'nde 44 kişinin katledilmesiyle ilgili tutuklanan kişilerin, devlet korumasına alınan ve Kırklareli'de bir sitedeki konutlara yerleştirilen 84 yakınından ilköğretim çağındaki 30'u bugün yeni okullarında ders başı yaptı. Polisin aldığı güvenlik önlemleri altında evlerinden 200 metre uzaklıktaki okullarına giden çocuklar, öğretmen ve sınıf arkadaşlarıyla tanıştı.

Mazıdağ'ın Bilge Köyü'nde 4 Mayıs akşamı nişanevine düzenlenen silahlı saldırıda 7'si çocuk 44 kişi öldürülürken, 2'si çocuk 3 kişi de yaralanmıştı. Katliamın ardından saldırıyı gerçekleştirdikleri gerekçesiyle ‘Şıh Mehmet’ lakaplı Mehmet

Çelebi'nin de aralarında bulunduğu 11 kişi tutuklanmıştı. Katliamı gerçekleştirdikleri gerekçesiyle tutuklanan 11 kişinin ailesinden toplam 82 kişi, can güvenlikleri bulunmadığı gerekçesiyle köyü terkedip, Mazıdağ'da kapalı olan bir fabrikanın misafirhanesine yerleştirilip, jandarma tarafından koruma altına alınmıştı. Bilge Köyü'nü can güvenlikleri bulunmadığı gerekçesiyle terkeden 11 ailenin oturması için devlet tarafından İstasyon Mahallesi'ndeki bir siteden satın alınan 32 daireden 17'sine, 8 erkek, 18 kadın ve 58 çocuktan oluşan toplam 84 kişi, 24 Kasım günü yerleştirildi. Boş kalan diğer 15 daireye ise polis, sağlık ekipleri ve kamu kurumlarında çalışan personel, ailelerin ortama alışması için yerleştirildi.

Bodrum katından sınıfa
Mardin'deki okullarından dosyaları gelen ilköğretim çağındaki 23 öğrenci ile ana sınıfı çağındaki 7 öğrenci, evlerine 200 metre uzaklıktaki Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'na kayıtları yaptırıldı. Sabah saat 09.30'da 2 sivil polis ve bir aile ferdi eşliğinde okullarına yürüyerek giden 30 öğrenciyi okul müdürü Bayram Ali karşıladı. Daha sonra 7'si ana sınıfı olmak üzere 30 öğrenci, yaklaşık 45 dakika önce derse başlayan okuldaki sınıflara yaş gruplarına göre yerleştirildi ve arkadaşları ile tanıştırıldı. Ancak sınıflarına gelen öğrencilerin çekingen tavırları dikkat çekti.
Uyum sorununun aşılması için de öğretmenlerin çocuklara yardımcı olacağı belirtildi. Ayrıca, uzun süredir derslerinden geri kalan öğrencilerin görmediği konuların evlerinin bodrum katında hazırlanan yerde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilecek öğretmenler tarafından verileceği öğrenildi.

Polis, okul güvenliği çevresinde güvenliği sağlayacak
Okula öğrencilerin gelişi sırasında ise dışarıda 3 ayrı ekip hazır bekletildi. Öğrencilerin derse girmesinin ardından ise 3 ekip ayrıldı ve 2 sivil polis okul çevresinde beklemeye başladı. Polisin düzenli olarak her gün okulda güvenlik önlemi alacağı ve okul çevresinde şüpheli gördükleri kişileri takibe alacağı öğrenildi. Ayrıca bugün sivil kıyafetleri ile okula gelen öğrencilere, bugün okul kıyafetleri ile kitapları Milli Eğitim Müdürülğü tarafnıdan dağıtılacağı belirtildi. 
Lise çağındaki 1'i kız toplam 8 öğrencinin ise Mardin’deki okullarından evraklarını henüz gelmediği ve bu hafta içinde Kırklareli Borsa Lisesi'ne kayıtlarının yapılacağı bildirildi. (dha)