Bilge Köyü katliamınının hükümlüsü cezaevinde ölü bulundu

Bilge Köyü katliamınının hükümlüsü cezaevinde ölü bulundu
Bilge Köyü katliamınının hükümlüsü cezaevinde ölü bulundu
Mardin'in Bilge köyünde 44 kişinin öldürülmesi olayına ilişkin davada 44 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Süleyman Çelebi öldü.

Mardin'in Bilge köyünde 44 kişinin öldürülmesi olayına ilişkin davada 44 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Süleyman Çelebi'nin, cezaevinde intihar ettiği bildirildi.  Çelebi'nin cesedi dün saat 12.30 sıralarında banyonun penceresine çamaşır ipiyle asılı halde bulundu.

Olay üzerine Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı adli, cezaevinin idari yönden bağlı bulunduğu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da idari soruşturma başlattı. Çelebi'nin cesedinin yanında içeriği öğrenilemeyen not da bulundu. Cesedin otopsiye gönderildiği bildirildi.

'BİZİM İÇİN ZATEN ÖLMÜŞTÜ'
Mardin’in Bilge köyü muhtarı Abdurrahman Çelebi, Süleyman Çelebi’nin cezaevinde intihar etmesine ilişkin, "Süleyman Çelebi bizim için zaten ölmüştü ama intihar ettiğine inanmıyorum" dedi.

Çelebi, Süleyman Çelebi’nin, konuşmaması için öldürüldüğünü ileri sürdü. Olayın aydınlanmasını istemeyenlerin bulunduğunu savunan Çelebi, şunları söyledi:

"Süleyman Çelebi ölmeden önce mahkemede konuşmak istemişti ancak konuşmasına izin verilmemişti. Sincan Cezaevi’nde ipi nereden buldu. Bunun intihar olduğuna inanmıyorum. İntihar süsü verildiğini düşünüyorum. Süleyman Çelebi bizim için zaten ölmüştü ama intihar ettiğine inanmıyorum. Eğer intihar ettiyse de kendi cezasını kendi verdi. İddia ediyorum konuşmasın diye birileri öldürdü. Ölmesi bizim için iyi olmadı. Davanın sonuçlanması, olayın aydınlanması için sağ kalması daha iyi olurdu. Bunların arkasındaki güçlerin, konuşmak isteyenleri bir bir öldüreceğini düşünüyorum."

Çelebi, davanın en kısa zamanda çözüleceğine inandıklarını ifade ederek, yaşanan katliamı normal bir insanın yapmasının mümkün olmadığını söyledi.

"Bir insan aralarında öz dayıları, teyzeleri, doğumuna 3 gün kalmış hamile bir kadın ve yaşlıların da bulunduğu 44 kişiyi öldüremez. Bu vicdan azabına kimse dayanamaz" diye konuşan Çelebi, en kısa zamanda olayın aydınlığa kavuşmasını istediklerini belirtti.

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde 4 Mayıs 2009 tarihinde nikah töreni sırasında düzenlenen saldırıda, 6’sı çocuk, 3’ü hamile 16 kadın olmak üzere toplam 44 kişi öldürülmüştü. Güvenlik nedeniyle 8’i tutuklu 13 sanık Çorum’da yargılandı. Yargılama sonucu sanıklardan 6’sı 44’er kez ağırlaştırılmış müebbet, diğer sanıklar da çeşitli hapis cezalarına çarptırılmıştı. ( aa)


    ETİKETLER:

    Ankara

    ,

    hamile