Bilge köyü mağdurları: Çocukları kime bırakacağız!

MARDİN - Bilge (Zanqirt) köyündeki katliamı yaşayan köylüler, katliamla ilgili davanın Çorum’a alınmasına tepkili. Köy Muhtarı Abdurrahman Çelebi, “Türk mahkemelerine güvenimiz tam. Ama davanın Çorum’a alınmasıyla ikinci darbeyi aldık. Köyden 37 kişinin mahkemede ifade vermesi gerekiyor. Çocukları kime emanet edeceğiz” dedi.
Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge (Zanqirt) köyünde geçen mayıs ayında yaşanan katliamda 44 kişi öldürüldü. Üç kişi yaralandı. Katliamla ilgili olarak açılan davanın görülmesine 2 Eylül 2009 tarihinde Çorum’da başlanacak. Muhtar Çelebi’ye göre davanın yeri, sorunlu:
“37 kişi ifade vereceğiz. Çorum çok uzak bir yer. Bir gün önceden yola çıkmamız gerekecek. Oraya gidersek 37 kişi nerede kalacağız. Ne yer, ne içeriz? Kimse bunu düşünmüyor. Valimizden bu konuda destek bekliyoruz.”
Mardin Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede, tutuklu dokuz sanık hakkında, 44’er kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası ve 200’er yıla kadar hapis cezası isteniyor. Sanıklardan 18 yaşından küçük olan M.S.Ç. ile ilgili soruşturma ayrı yürütülüyor. (dha)