Bilge köyünden Hollywood'a...

Bilge köyünden Hollywood'a...
Bilge köyünden Hollywood'a...

Fırat Taş, Evin Sevgi Baran ve Bünyamin Demir, ABD?de eğitim görecek. FOTOĞRAF: NEZİR GÜNEŞ / DHA

Haber: NEZİR GÜNEŞ / Arşivi

MARDİN - Bilge köyü katliamının belgesilini çeken Mardinli üç genç Hollywood’da iki hafta sinema eğitimi alacak. Mardin’de 15-25 yaş arası gençlerin katıldığı Uluslararası Gençlik Film Yapım Atölyesi’nin ardından düzenlenen yarışma sonucunda Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencisi Evin Sevgi Baran, Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde eğitim gören Bünyamin Demir ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sinema TV bölümü öğrencisi Fırat Taş, Mardin’in Mazıdağı ilçesindeki Bilge köyünde katliamla ilgili belgeselleriyle ABD’de eğitim almaya hak kazandı.
Katliam, 4 Mayıs’ta gençlerin eğitim aldığı dönemde meydana gelmişti. Belgeselin yönetmenlerinden Fırat Taş, “Bizim birebir yaptığımız görüşmelerde anladığımız ve çekimini yaptığımız kadarı ile burada yaşanan olayın gerçek anlamda sebebi ne töre, ne aşiret yapısı, ne koruculuk veya kadın ve kız isteme meselesidir. Buranın gerçek sebebini öğrenmek istiyorsanız Bilge köyü belgeselini izleyin” diye konuştu.
ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenen atölye kapsamında Mardin, Edirne, Konya, Sivas, Hatay ve Artvin’de verilen eğitimler sonucu seçilen 12 öğrenci, ABD’de iki hafta eğitim görecek. Gençler Amerikalı ailelerin yanında konaklayacak ve çektikleri filmlerin gösterildiği film festivallerine katılacak.