Bilge köyünün çocukları çiçeklerle annelerine koştu

Bilge köyünün çocukları çiçeklerle annelerine koştu
Bilge köyünün çocukları çiçeklerle annelerine koştu

En acı Anneler Günü, bir gecede 57 çocuğun annesiz kaldığı Mardin köyündeydi. Çocuklar annelerinin mezarlarını papatyalarla donattı. FOTOĞRAF: BÜNYAMİN YIL / DHA

MARDİN - 44 kişinin katledildiği Bilge Köyü’nde Anneler Günü yürek burktu. Bu katliamda annesini kaybeden 57 çocuk ellerinde çiçeklerle mezarlığa koştu.
Katliam sonrası Mardin Valiliği’nce oluşturulan rehabilitasyon çalışmalarını koordine eden Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Psikolog Dr. Nedret Öztan, 25 kişilik ekibin rehabilitasyon çalışmalarını sürdürdüğünü, Anneler Günü’ne özel bir etkinlik de planlanmadığını söyledi.
Çocuklarla ve erişkinlerle yaptıkları görüşmelerde önceki yıllarda Anneler Günü için kutlama yapılmadığını öğrendiklerini ifade eden Dr. Nedret Öztan, “Çocuklar için sıradan bir gün. Onlar için dün veya yarın nasılsa, Anneler Günü de öyle. Ekibimiz, hem ölenlerin çocukları ve yakınları, hem de saldırıyı gerçekleştirenlerin köyde kalan yakınlarına yönelik rehabilitasyon çalışmalarını üç ekip olarak sürdürüyoruz. Burada yaptığımız şey, çocuklara yaşanan faciayı unutturmak değil, yaşanan şey travmaysa, bu travmayla baş etmeyi öğretiyoruz” dedi.

‘Çocuklar kabullenmiş’
Kızılay adına görev yapan Uzman Psikologu Meltem Kılıç ise çocukların ruh hallerinin her geçen gün daha iyiye gittiğini, çizdikleri resimlerden psikolojik durumlarını takip edebildiklerini belirtti. Çocukların daha çok köylerinin resmini yaptığını, dağlar, çiçekler, böcekler, akarsular, evler çizdiğini belirten Meltem Kılıç, gözlemlerini şöyle aktardı:
“Çocuklar olup bitelerin farkında ve kabullenmiş durumda. Bize rahatlıkla düşündüklerini aktarabiliyorlar, sonra dönüp oyunlarını sürdürüyorlar. Bu psikososyal müdahalemiz iki -üç aylık bir program dahilinde devam edecek.” (dha)