'Bilgi edinme' havada kaldı

'Şeffaf, denetlenebilir ve hesap sorulabilir devlet'e ulaşmak iddiasıyla çıkarılan Bilgi Edinme Hakkı Yasası, havada kaldı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - 'Şeffaf, denetlenebilir ve hesap sorulabilir devlet'e ulaşmak iddiasıyla çıkarılan Bilgi Edinme Hakkı Yasası, havada kaldı. Altı ay bekleme süresinden sonra 24 Nisan'da yürürlüğe giren yasa, uygulama esasını belirleyen yönetmelik ortada olmadığı için ilk resmi gün olan dün uygulanamadı.
Yasa 9 Ekim 2003'te kabul edilmiş, ancak hazırlıkların yapılması için altı ay sonra yürürlüğe girmesi kararı verilmişti. Buna göre yasanın 24 Nisan'da yürürlüğe girmesi gerekiyordu. Ancak 24 ve 25 Nisan hafta sonu olduğu için, fiili olarak yasanın ilk resmi iş günü olan dün uygulanması bekleniyordu. Bilgi Edinme Hakkı Yasası, bu hakkın kullanılma esaslarının yönetmelikle düzenleneceğini de öngörüyordu. Ancak uzun süredir web sitesinde buna ilişkin taslağı tartışmaya açık tutan Başbakanlık, dün de yönetmeliği yayımlamadı. Bu da yasayla getirilen hakların kâğıt üzerinde kalmasına yol açtı.
'Yönetmeliği bekliyoruz'
Yasanın mimarı olan Adalet Bakanlığı'nın da yönetmelik ortada olmadığı için yasanın uygulanmasına hazırlıksız olduğu belirlendi. "Yönetmeliği bekliyoruz" diyen Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürvekili Niyazi Güney, dün itibarıyla bakanlık bünyesinde Bilgi Edinme Birimi olmadığını açıkladı.