Bilgi edinmeye sır engeli

Büyük beklentilerle çıkarılan Bilgi Edinme Yasası'nda ilk fiyasko yaşandı.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Büyük beklentilerle çıkarılan Bilgi Edinme Yasası'nda ilk fiyasko yaşandı. Ziraat Bankası'nda 'İstihdam Fazlası Personel' (İFP) statüsüne ayrılan Kenan Alten'in, "Kadro açığı varken niye İFP yapıldım",
"Emsallerime sunulan sözleşmenin bana sunulmamasında hangi kriter uygulandı" şeklindeki soruları, 'Bankacılık sırrı' kapsamına girdiği gerekçesiyle yanıtlanmadı.
Uygulama Yönetmeliği'nin 27 Nisan'da yayımlanmasıyla fiili olarak bu tarihte yürürlüğe giren Bilgi Edinme Yasası'ndan yararlanmak isteyen eski bankacı Kenan Alten'in talebi yerine getirilmedi. Alten, Ziraat Bankası'ndaki yeniden yapılanma programı çerçevesinde İFP statüsüne alınarak, Devlet Personel Başkanlığı emrine verildi. Bunun üzerine Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'ne başvuran Alten, Bilgi Edinme Yasası'na dayanarak şu soruları yöneltti:

 • "Hangi Kurul Kararı ile İFP yapıldığımın bildirilmesi ve bu kurul kararının tarafıma verilmesi,
 • Yüksek Denetleme Kurulu'nun 2002 Ziraat Bankası raporunda banka ihtiyacından fazla personelin İFP yapıldığı belirtilmektedir. Açık olmasına karşın niye İFP yapıldığımın,
 • Personel açığı ortaya çıktığına göre neden benim durumumdakiler arasından personel almak yerine banka dışından personel alındığının,
 • Bankada sözleşmeli olarak çalışabilmem için emsallerime sunulan sözleşmenin bana sunulmamasında hangi kriterlerin göz önüne alındığının, bildirilmesini istiyorum."
  Ziraat Bankası adına, İşe Alma ve Kariyer Planlama Daire Başkanı Ahmet Bilmez imzasıyla Alten'e verilen yanıtta, Bankalar Kanunu'nun bankacılık sırrını düzenleyen 22/9. maddesi anımsatıldı. "Banka mensupları ve diğer görevlileri, sıfat ve görevleri dolayısıyla öğrendikleri, bankalara ve müşterilere ait sırları bu konuda kanunda açıkça yetkili kılınan mercilerden başkasına açıklayamazlar" şeklindeki yasa maddesinin hatırlatıldığı yazıda, şöyle denildi: "Bankamızca,kamuya açıklanmış hususlar dışında bilgi verilmesinin banka sırrı olması nedeniyle, dilekçelerinizde belirttiğiniz bilgilerin tamamının şahsınıza verilmesi mümkün olamamakla beraber, bu bağlamda kamuya açıklanmış hususlar bankamızın ve Bankalar Birliği ve BDDK gibi kuruluşların internet sitelerinde yer almaktadır."
  İşe Alma ve Kariyer Planlama Daire Başkanı Ahmet Bilmez, talebin konusu, başvuruyu yapan kişiyle ilgili ise bilgi verebildiklerini, Alten'in ise söz konusu yazıda, bütün personeli ilgilendiren konularda bilgi istediğini savundu. Ahmet Bilmez "O kişi daha önce de yazılı talepte bulunmuş, kendisine yetkililerce açıklamalar yapılmasına rağmen farklı farklı sorularla gidiyorlar. Tatmin olmuyorlar. Bütün belgeleri, kararları vermek ne kadar doğru" diye konuştu.
  Kurula başvuracak
  Kenan Alten, Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu'na başvuracağını, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan da bu soruların bankacılık sırrı kapsamına girip girmeyeceğini soracağını söyledi. Bilgi Edinme Yasası'na göre, talep ettikleri bilgileri alamayan kişiler yargıya başvurmadan önce, 15 gün içerisinde Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu'na başvuru hakkına sahip bulunuyor. Kurul başvuruyu 30 gün içerisinde sonuçlandırmak zorunda.