Bilgi sızdıran polis Meclis'te

CHP, Meclis'in mafya ve güvenlik kuruluşlarının ilişkilerini araştırması için önerge verdi. CHP Grup Başkanvekili Anadol, hazırlık soruşturmaları hakkında bilgi veren ve bilgi sızdıran polisleri eleştirdi.

ANKARA - CHP, mafya-Emniyet-MİT ve yargı arasındaki ilişkilerin TBMM tarafından araştırılması için önerge verdi. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, polisin soruşturma raporlarını sızdırmasını eleştirdi.
Anadol, önergeyi hazırlayan milletvekilleri Ahmet Ersin ve Atilla Kart'la birlikte dün Meclis'te ortak basın toplantısı düzenledi. Polisin kaydettiği telefon konuşmaları ve ilk soruşturma raporlarının açıklanmasının yasak olmasına rağmen basına sızdırılmasını eleştiren Anadol, bu raporların nasıl sızdırıldığı konusunda üç ihtimal bulunduğunu belirterek, bunları şöyle sıraladı:

 • Emniyet soruşturma dosyalarına hâkim değil ve yol geçen hanı gibi, isteyen gidip raporları alabiliyor.
 • Emniyet içinde çıkar karşılığı bu raporları satan birileri vardır.
 • Emniyet'teki siyasi kadrolar, bu haber sızdırmayı sistematik hale getirmişlerdir.
  Dördüncü ihtimali ise bizzat İçişleri Bakanı'nın açıklaması gerektiğini ifade eden Anadol, CHP önergesinin gereğinin yapılarak, konunun araştırılmasını istedi.
  Önergede, iki aydır ülke gündemini ağırlıklı olarak mafya-Emniyet-MİT ve yargı ilişkilerinin oluşturduğu, bu sürecin süreklilik kazanarak değişik boyutlarda devam etmekte olduğu ifade edildi. Bütün bu olayları takip etme, sorgulama, soruşturma ve denetleme mevkisinde bulunan hükümetin, olayları izlemekle yetindiği belirtilen önergede, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde de siyasi kadrolaşmaya gidildiği savunuldu. Bu kadrolaşma nedeniyle Emniyet teşkilatının işlevini kaybetmeye başladığı, içinin boşaldığı ve arşivinin yok olduğu kaydedilen önergede, Emniyet ve MİT yapılanması içinde muhtelif hukuk ihlallerinin yapıldığı, suç ilişkilerinin bulunduğu iddialarına yer verildi. Önergede, bütün bu iddiaların, TBMM tarafından kurulacak bir araştırma komisyonu tarafından araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması istendi.
  'Poliste terfi kıdeme göre değil'
  Önerge sahiplerinden Ahmet Ersin, Emniyet ve MİT içinde organize suç örgütleriyle kişisel ilişki içinde denetim dışı kişiler olduğunu savundu. Atilla Kart ise Emniyet'te kadrolaşmalara örnek olarak 2. sınıf emniyet müdürü rütbesinden 1. sınıf emniyet müdürü rütbesine terfi ettirilen 81 kişilik bir listeyi basına dağıttı. Kart, atamaların normalde İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan 'Kıdem Kitapçığı'ndaki sıralamaya göre yapılması gerektiğini, oysa atamalarda bu kitapçığın dikkate alınmadığını ileri sürdü.