Bilgi yarışmasına katılmayan hükümlü iyi halli sayılmadı

Bilgi yarışmasına katılmayan hükümlü iyi halli sayılmadı
Bilgi yarışmasına katılmayan hükümlü iyi halli sayılmadı
Cezaevinde "bilgi yarışması, konferans ve konser" gibi sosyal etkinliklere katılmayan hükümlünün "iyi halli" olmadığına karar verilerek şartla salıverme hükümlerinden yararlanmasına izin verilmedi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Deniz Bakır, MLKP terör örgütü üyeliği ve örgüte yardım etme suçlarından 9 yıl 7 ay hapis cezası aldı. Çakır’ın cezasının infazı 2015 yılında tamamlanıyordu. Ancak, infaz hükümlerine göre Bakır, cezasının dört üçünü yattığı için 24 Mart 2013 tarihinde şartla salıverme hakkı kazandı. Bakır bu haktan yararlanması için Sincan 1 Nolu F tipi Cezaevi’nin “İdare ve Gözlem Kurulu”nun iyi halli olduğuna yönünde raporun bulunması gerekiyordu.

NASIL HALLİ?
Cezaevi yönetimi, Bakır’ın iyi halli olup olmadığını belirlemek için 19 Mart 2013 tarihinde toplandı. Kurul, Bakır’ın iyi halli olmadığı yönünde rapor hazırladı. Kurul raporunda, Çakır’ın neden iyi halli olmadığına ilişkin ilginç değerlendirmelerde bulundu. Raporda, Bakır’ın cezasının çekerken çeşitli tarihlerde disiplin cezası aldığına dikkat çekildi. Raporda, Bakır’ın psiko-sosyal servisinin düzenlediği 9 görüşmeye katılmadığı belirtilerek, “Hükümlünün servisimizce yapılan iyileştirme çalışmalarını kabul etmediği anlaşıldığından ilgili kanun maddeleri uyarınca iyi halli olmadığı kanaatine varılmıştır” denildi.

BİLGİ YARIŞMALARINA KATILMADI
Raporda, hükümlü Deniz Bakır’ın cezaevinde bulunduğu süre içinde topluma kazandırılma çalışmalarına da katılmadığı da iddia edilerek şöyle denildi: “Deniz Bakır’ın Ceza infaz kurumumuzda bulunduğu süre içerisinde, eğitim faaliyetlerinden sadece Açık Öğretim Lisesi kaydı yaptırarak okulu bitirdiği ve kütüphaneden kitap aldığı tespit edilmiştir. Bunu dışında kurumumuzda gerçekleştirilen hükümlü ve tutukluların topluma kazandırmaları çalışmaları kapsamında sürdürülen ve meslek kurslarına hiçbir şekilde katılmadığı, şahsi gelişmelerine katkı sağlayan bilgi yarışması, konferans, konser gibi sosyal ve kültürel faaliyetlere katılmamıştır”

YASAK YAYIN MÜMKÜNMÜŞ
Raporun devamında, cezaevlerine yasak yayın sokulmasının mümkün olmadığı görmezden gelinerek şu değerlendirme yapıldı: “Kendisine kurum dışında gönderilen dergi gazete gibi süreli yayınların terör örgütünün propagandasını yapan içerikte yayınlar olduğu gözlenmiştir. Deniz Bakır’ın örgütsel faaliyetlerini terk etmediği, ceza infaz kuruma yaşantısının kendisi üzerine eğitim ve iyileştirme faaliyetleri kapsamında olumlu etki yapmadığı mensubu bulunduğu terör örgütünü destekler nitelikte söylemleri olduğu ve örgütünden ayrıldığına dair herhangi bir somut bilgi elimizden olmadığından adı geçenin iyi halli bir hükümlü olmadığı kanaatine varılmamıştır.”

2 YIL DAHA YATACAK
Bu raporu esas alan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Deniz Bakır isimli hükümlünün şartla salıverme hükümlerinden yararlanmamasına karar verdi. Bu karar nedeniyle Bakır, iki yıl daha cezaevine kalacak. Bakır’ın avukatı Can Tombul, Cezaevinin raporuna itiraz ederek, mahkemeye verdiği dilekçesinde şunları kaydetti: “Müvekkilin okuduğu yayınların terör örgütü propagandası yaptığı iddiası gerçek dışıdır. Bilindiği gibi, ve doğal olarak Cezaevine yasadışı bir yayının girmesi mümkün değildir. Müvekkilin okuduğu yayınları müvekkilin iyi halli olmadığına gerekçe göstermesi, en hafif tabirle kötü niyetlidir.”